Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Açma

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Açma

Günlük işlemleri daha kolay bir hale getirmek bankaların birçok hizmeti bulunmaktadır. Bankalar kar amacı güden finansal kuruluşlardır. Bu nedenle hem kar elde etmek hem de müşteriyi elinde tutmak bankaların en önemli görevidir. Günlük işlemlerin yanı sıra paralarını tasarruf etmek isteyenlerde bankaları kullanabilmektedir. Bankalara yatırılan ve biriktirilen paralar bankanın işlemleri içinde oldukça önemlidir. Çünkü bankalar bünyesinde bulundurdukları müşteri paralarını fon olarak kullanarak kar elde etmektedir. Tabi ki kendi bünyesinde paralarını tasarruf etmek isteyen kişilere uygun hesaplarla ve önerilerle müşterileri kendisine çekmek yine bankanın bir görevidir. Fon elde etmek isteyen bankalar bu konuda son derece ilgi çekici çalışmalar yaparak hem kendisine hem de müşterilerine kazandırmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de vadeli hesaplardır.

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır

Vadeli mevduat hesapları açmak paranın bankada birikmesinin yanı sıra kazanmak için de son derece önemlidir. Ziraat bankası mevduat hesabı açmak için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Vadeli mevduat hesabı açmak için genellikle şubeden işlem yapmak gerekir. Bireysel müşteri hizmetleri menüsü kullanılarak vadeli mevduat açmak için ilk adım atılabilir. Bankalar müşterilerini tanımak ve onlardan emin olabilmek için işlemlerinde bazı belgelere ihtiyaç duymaktadır. Yani istenmesi muhtemel olan bu belgeleri önceden hazırlamak vadeli mevduat hesabı açma işlemini hızlandıracaktır. Bankalar hesap açmak için ilk olarak nüfus cüzdanı istemektedir. Nüfus cüzdanı sayesinde her türlü bilgiye ulaşabilmek mümkündür. Hesap açmak isteyen kişi kendi adına bir faturayı da yanında götürmelidir. İstenen faturalar su, elektrik ve doğalgazdır. İkametgah belgesi de istenen belgeler arasındadır. Bu belgeler ile müşterinin oturduğu yer saptanmış olacaktır. Bankanın belirlediği miktar limiti ile vadeli hesaba yatırım yapılabilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Çalışır

Ziraat bankası vadeli mevduat hesabının vadesini belirlemek müşterinin elindendir. 1-730 gün arası vadelerle Ziraat bankasından vadeli mevduat hesabı açmak mümkündür. Vadeli mevduat hesabının özelliği vadesi dolmadan para çekmemektir.

Çünkü vadeli mevduat hesabında para faizi ile birlikte artmaya devam eder. Vade dolmadan paranın çekilmesi elde edilmesi umulan faizden vazgeçilmesi anlamına gelmektedir. Vadesinden önce çekilen para vadesiz mevduat hesabının faiz getirisi üzerinden hesaplanarak ödenecektir. Yani vadeli mevduat hesabından para çekilmesi halinde de müşterinin anaparasından herhangi bir kaybı olmayacaktır. Bu gibi nedenlerle Ziraat bankası vadeli hesabı zararı olmayan bir hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabı açmak isteyenlerin zarar etmeme ayrıntısına dikkat etmesi faydalı olacaktır. Herhangi bir durumda anaparasını çekmek isteyen müşterinin zarar etmemesi bankaların ortak amacı olmalıdır.

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Faizleri

Ziraat bankası vadeli mevduat hesabının açılma amacı genellikle parayı arttırarak birikim yapabilmektir. Bu nedenle hesapta bulunan paraya oranla her ay faiz işlemektedir. Faiz oranlarının belirlenmesinde ki ölçüt vade tarihidir. Yani daha fazla faiz kazanmak ve parayı arttırmak için vadesi uzun olmalıdır. Bankaların vadesi daha uzun olan hesaplara fazla faiz vermesinin en büyük nedeni müşterinin parasının fon kaynağı olarak daha uzun vadede kullanma isteğidir. Gereken fon ihtiyacını sağlamak bankanın en temel görevlerinden birisidir. Vadeli mevduat hesapları faizleri yıllık basit faiz üzerinden hesaplanarak anapara üzerinden işlemektedir. Vadeli hesaba işlenen faiz oranı yeni bir talimat verilmediği sürece ve hesapta ki para çekilmediği takdirde aynı şartlar altında işlemeye devam edecektir. Genel olarak yatırım yapmak ve parasının katlamak isteyenler vadeli mevduat hesabını uzun yıllar korumaktadır. Bu durumda da para artarak tasarruf edilecektir.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevda dedi ki:

    Slm ben ev hanimiyim elimde 1500tl kadar para var ve ben onun artmasını istiyorum her zaman üzerine para yatiramam yada hiç yatiramam bu para kaybolmadan bana bir birikim yapsın istiyorum bir nevi yatırım vadeli hesap benim için uygun mu aylık olarak düşünüyorum ki sonuçta çocuklarım var acil birşey olur düşüncesi ile gerekirse yararlaniyim ama aklımda olan o paraya el atmadan birikmesini istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim saygılar

BİR YORUM YAZ