Ziraat Bankası EFT Ve Havale İşlemleri

Ziraat Bankası EFT Ve Havale İşlemleri

Kamu bankaları arasında yer alan ve fazlası ile köklü olan Ziraat Bankasının EFT ve havale ile alakalı işlemlerde diğer tüm bankalara nazaran çok daha kusursuz hizmet verdiğini söylemek mümkündür. Fakat banka müşterilerinin kusursuz hizmetlerden yararlanabilmeleri açısında mutlaka yapmak istedikleri işlemler ile alakalı bilgi sahibi olmaları gerekir. Özellikle EFT yapmak isteyen yahut da yapmaya çalışan banka müşterilerinin konu ile alakalı olarak yaşamakta oldukları bilgi eksiklikleri sebebi ile birçok olumsuz durumlar ile karşılaşmaktadırlar.

Ziraat Bankası EFT İşlemi

Ziraat bankası EFT işlemleri için bilgi vermeden evvel EFT’nin geniş çaplı bir tanımını yapalım. EFT işlemi; müşterilerin bankalar arasında birbirlerine yapmış oldukları para transferlerini sağlamaktadır. Burada EFT ile havale işlemini birbirinden ayıran en büyük özelliğin; bankalar arası kavramından doğduğunu görüyoruz. Keza havale işlemi aynı banka müşterilerinin aynı banka kapsamında birbirlerine göndermiş oldukları para transferleri manasını taşır. Bu bağlamda; EFT işlemlerinin kusursuzca gerçekleşmesi için hem gönderilen bankanın hem de alan bankanın belirli sorumlulukları olmaktadır. İlk olarak EFT işlemini Ziraat bankasından yapacak olan müşterilerin bilmesi gerekenler;

  • EFT işlemi yalnızca bankanın mesai saatleri içerisinde yapılmalıdır. Bu saatler; dokuz ile beş buçuk arası olarak bilinir. Buna ek olarak Ziraat bankası internet şubesini kullanarak EFT işlemini gerçekleştirmek isteyen müşterilerin yalnızca akşam beşe kadar işlemi gerçekleştirme hakları olur.
  • Belirtilen saatler ve mesai günleri içerisinde yapılan EFT işlemlerinin diğer bankaya ulaşma süresi maksimum on ile on beş dakika arasında değişir. Buna ek olarak herhangi bir teknik arıza yahut da gönderilmesi gereken EFT listesi var ise en geç aynı günün mesai saati bitimine dek işleminiz tamamlanmış olur.
  • Ziraat bankası, EFT gönderim işlemini tamamladıktan sonra EFT tutarının karşı banka hesabına aktarılması da ilgili bankanın; mesai saatleri, EFT sırası gibi etkenler göz önünde bulundurularak sonuçlanır.
  • Yapılan EFT işlemi; mesai saatinin bitiminde, resmi tatilde yahut da hafta sonunda ise EFT işlem tutarının karşı banka hesabına aktarılması bu EFT işlemini izleyen ilk iş gününde olur. Bu da o iş günü için sabah saatleri içerisinde sonlandırılır.
  • Bunlara ek olarak Ziraat bankası üzerinden geç EFT uygulamasını yapabilmek adına mutlaka herhangi bir banka şubesini yahut da banka ATM’sini kullanmanız gerekir.

Ziraat Bankası Havale İşlemleri

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi havale işlemi; bir banka müşterisinin aynı banka müşterisine göndermiş olduğu para işlemini kapsar. Burada başka bankaların işin içerisine girmesi söz konusu değildir. Bu sebepledir ki; Ziraat bankası havale işlemleri EFT işlemlerinden çok daha kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Havale işlemini;

  • İnternet şubelerinden,
  • Banka şubelerinden,
  • ATM’lerin yardımı ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bunlara ek olarak Ziraat bankası cep şubesi yardımı ile de havale yapabilmeniz söz konusudur.

Ziraat bankası üzerinden havale yapacak olan bireylerin bu işle için herhangi bir saati gözetmelerine gerek olmaz. Hafta içi, hafta sonu, resmi tatiller vs. her gün her saat havale işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Ve son olarak belirtelim ki; Ziraat bankası ile havale işlemleri aynı saniyeler içerisinde istenilen hesaba gerçekleştirilmiş olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ