Yazarkasa Pos Nasıl Kullanılır?

Yazarkasa Pos Nasıl Kullanılır?

Artık alışverişlerin vazgeçilmez ödeme aracı olarak kabul edilen kredi kartları ile birlikte Pos cihazlarında da yeni sistemler kullanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Son dönemlerde Yazarkasa Pos makinelerinin kullanımı da giderek yaygınlaşmaya başladı. Her sistem yada yeniliğe farklı bir isim takmayı halk olarak iyi yaptığımız için yazarkasa poslar için de akıllı yazarkasa söylemi yaygınlaşmıştır. Biz bu yazıda sizlere Yazarkasa Pos Nasıl Kullanılır? aktaralım istedik.

Yazarkasa pos cihazlarının en büyük artısı kullandığımız eski yazarkasaları pos ile birleştirmesi ve iki ayrı makinede gerçekleştirdiğiniz işlemleri tek makineden hızlıca yapmanızı sağlamasıdır. Diğer bir avantajı ise, pos makinesi kalabalığının ortadan kalkmasıdır. Bildiğiniz üzere her bankanın ayrı pos makineleri mevcut bu da işletmeler de açıkçası görüntü kirliliğine neden olmakta. İşte tüm bu bankaların pos makinelerini bir arada tutan yazarkasa pos sistemine neden akıllı yazarkasa denildiği de anlaşılmış oluyor.

Eskiden bilirsiniz tetris oyuncaklar vardı, üstlerinde yazardı All in 1. Yani bütün tetris oyunları tek cihazda demekti. Akıllı yazarkasa pos cihazı da bu örnekte olduğu gibi bütün bankaların pos makinelerini tek bir cihazda topluyor. Bu hem kabloların, yer kaplayan makinelerin ortadan kalkmasını sağlıyor hem de bankaların pos makinelerinden aldıkları masraflardan kurtulmamızı sağlıyor.

Buraya kadar işletmelerin avantajlarından bahsettik şimdi devlet açısından yazar kasa pos cihazlarının kullanımının ne kazandırdığını irdeleyelim. Aslında hem devlet hem millet kazanıyor çünkü kayıt dışı gelirin önüne geçiliyor. Artık günümüzde teknolojinin yerini anlatmaya lüzum yok sanırım. Her şeyin dijital ortamda yapıldığı bugün, mali denetimlerin de dijital ortamda yapılması hem zamandan hem de haksız kazancın önüne geçerek maddi açıdan fayda sağlıyor. Kullanılan akıllı yazarkasalarda yer alan bilgilerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kontrol edilmesi, her an işletmenin yazarkasa makinesine bağlanmasına olanak sağladığı için denetlemeler hem sağlıklı oluyor hem de hızlı gerçekleşiyor.

İşletmeler kafalarına göre gidip yazarkasa pos cihazı alamıyor, öncelikle Maliye Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu firmalar yada bankalardan temin etmesi gerekiyor. Kayıt dışı kazancın önüne geçilmesi adımlarından biri olan bu sistemde, önce fiş sonra ödeme mantığı işlemektedir. Dilerseniz son olarak Yazarkasa Pos Nasıl Kullanılır? bahsedelim.

Yazarkasa Pos Kullanımı

Akıllı yazarkasa cihazları her markaya göre değişkenlik gösterse de aynı mantıkla çalışır. Satış adımında öncelikle fonksiyonlardan çekmece adımı seçilir sonrasında tek kalem ürün satışı için tutar girilir ardından da ödeme seçeneği olarak nakit yada kredi kartı seçilir. En çok sorulan sorulardan birisi de yazarkasa postan zraporu nasıl alınır? Bu işlem oldukça basittir, cihazın ana menüsünden raporlar menüsüne girilir ve buradan zraporu seçeneğine tıklanır, günlük rapor için yazdır demeniz yeterli.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ