Yasal Takip İşlemi Nedir?

Yasal Takip İşlemi Nedir?

Herhangi bir bankadan anlaşmalı olarak bir kredi kartı almışsanız ya da bunun gibi sizi borçlu durumuna getiren işlemlerde bulunmuşsanız, her ay düzenli aralıklar ile borçlarınızı ödemekle sorumlusunuzdur. Bankalar ile yaptığınız tüm sözleşmeli işlemlerde imzaladığınız üzere, bankanın sizlere sunduğu ödeme aralıklarını kabul etmiş oluyorsunuz. Bundan dolayı bu borç tutarlarında hiçbir şekilde gecikmeye gitmeden, ödemelerinizi yapmalı, vade süresi sonlanana kadar da aynı şekilde ödemelerinizi sürdürmelisiniz. Eğer siz ödemelerinize dikkat etmez ve geç öderseniz ya da üst üste borcunuzu ödememezlik yaparsanız, bu durum sizi ileriki dönemlerde son derece kötü bir duruma düşürecektir. Aslında hepimizin bildiği fakat karşımıza çıktığı zaman ‘’Yasal takip işlemi nedir?’’ diye sorduğumuz durum, tam da bunun sonucudur.

Eğer bankalara olan borcunuzu sürekli olarak geciktiriyorsanız ya da peş peşe birkaç ay boyunca ödememişseniz, bu durumda hakkınızda yasal takip işleminin başlatılabileceği bilmenizde fayda vardır. Bu işlem sizlere haber verilmeden gerçekleştirilmeyecektir. Bankalar, ödemelerinizi geciktirdiğiniz zamanlarda sizlere ulaşarak, borcunuzu ödemeniz için hatırlatma yapacaktır. Bu hatırlatma sırasında sizlerden ödeme yapmanız gereken son tarih de belirtilecektir. Eğer bu tarihte ödeme yapmamışsanız, banka sizlere en geç 3 iş günü içerisinde ödeme yapmanızı isteyen bir sms ve e-mail gönderecektir. Bankaların tüm bu çağrılarına kayıtsız kalır ve borcunuzu ödememekte direnirseniz, bu durumda borçlu olduğunuz tutarlar ve bankada olan dosyanız, şirket avukatına teslim edilir ve böylelikle de yasal takip işlemi başlatılmış olur.

Bu işlemle birlikte, banka sizden alacaklı olduğu miktarı, mahkeme yoluyla almaya çalışacaktır. Bankalardan kredi ve türevlerinde ürünleri kullanırken imzaladığınız sözleşmede, bu durum ile ilgili geniş bir bilgilendirme bulunmaktadır. Buna göre, avukata verilen dosyanızla birlikte başlayan yasal takip süreci boyunca, tüm avukat masrafları tarafınıza yansıtılacak ve mahkeme yolu ile de borcun tamamı tahsil edilecektir. Fakat, bu durumdan borcunuzu ödeyerek kurtulmanız ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü, borcunu ödemediğinden dolayı yasal takip sürecine giren kişilerin hakkında Merkez Bankası’nda tutulan kayıtlar 5 yıl boyunca silinmez ve kişiler de bu süre boyunca hiçbir banka ile çalışamayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ