Yapılandırılmış Vergi Borcu Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir?

Yapılandırılmış Vergi Borcu Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir?

Geçmiş dönemden kalan birikmiş bir vergi borcunuz varsa ve bu borcunuzu yapılandırmışsanız, herhangi bir resmi kuruma gitmeden yapılandırılan vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bunun için yapılacak işlemler oldukça basit bir şekilde ilerleyecektir. İlk olarak kişilerin E-Devlet sistemine şifreleri ile birlikte giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş işleminin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sayfasına gelinerek, TC kimlik numaranız ile birlikte vergi borcu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Eğer vergi borcunuzun ödeme tarihi gelmişse, sistem üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Burada ödeme işleminin kullanılabilmesi amacıyla banka kartı, banka havalesi ya da kredi kartı seçenekleri bulunmaktadır. Sizin için uygun olan araçlardan birisini seçerek, işlemi kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Kişilerin bu durumda en çok merak ettiği durum ise, ‘’Yapılandırılmış vergi borcu kredi kartıyla nasıl ödenir?’’ sorusudur.

Sorunun cevabına gelecek olursak, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sayfasına girildikten sonra, sistem borç sorgulama ekranının sağ kısmında yer alan 6552 butonuna tıklamalı ve karşınıza çıkan yeni sayfadan dört farklı ödeme kanalı arasından seçim yapmalısınız. Buradaki tüm ödeme işlemlerinin kredi kartı ile gerçekleştirildiğini göreceksiniz. Hızlı bir şekilde devam edebilmek için, burada yer alan TC kimlik numarası ile ödeme işlemi başlatma butonuna tıklayabilirsiniz. Açılan yeni sayfada sizlerden TC kimlik numaranız, Ad, Soyad, Nüfus Cüzdanı Seri Numarası, Nüfus Cüzdanı Veriliş Tarihi ve herhangi bir yakın akrabanızın TC kimlik numarası istenecektir. Tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Tamam butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. Bu işlemin ardından yapılandırılmış vergi borcunuz için ne kadar ödeme yapmanız gerektiği gösterilecek, sayfanın alt kısmında da kredi kartınız ile ilgili bilgilerin doldurulması istenecektir. Bu aşamada, kredi kartı numaranız, kredi kartı son kullanım tarihi ve kartınızın arka yüzünde bulunan CVC kodunu girmeniz istenecektir. Bakiye yeterli olması durumunda da ödeme işlemi gerçekleşecektir.

Yapılandırılmış vergi borcu kredi kartıyla nasıl ödenir isimli yazımızda, sadece beş dakika içerisinde ödeme işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Eğer vergi borcunu bu şekilde ödemek istediğiniz halde E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa, yakınınızda bulunan PTT noktalarına giderek kartınızı temin edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ