Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılması

Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılması

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında art arda gelen indirimler ve yapılandırmalar arasında; maliye bakanlığının vergi borçları yapılandırması ile devam etmektedir. Vergi borcu; herhangi bir sebep dolayısı ile vergi kaydı bulunan ve bu vergi kaydının gerektiği ödemeleri yapmamış olan kimseleri alakadar kadar eden bir konudur. Normal şartlar altında; vergi borçları yapılandırması yoktur. Ve bu yapılandırmanın olmayışı; vergi borcu olan kimselerin hukuki sürece girmelerine sebep olur.

Vergi Yapılandırması Nedir?

Vergi borcu yapılandırması; vergi borcu olan kimseler için devlet tarafından sunulan bir fırsat niteliğindedir. Bu yapılandırma süreci için; her vergi borçlusu kimsenin belediyeler yahut da online ortamlar aracılığı ile başvuruda bulunmaları gerekir. Vergi yapılandırması süreci; bazı zamanlarda belirli faiz oranlarının anapara üzerinden hesaplanıp eklenmesi ile bazı zamanlarda ise; faiz oranı katmadan anapara borcunun ödenmesi sürecini tekrar başlatan bir durumu oluşturmaktadır. Yapılandırma süreci; borçların taksitlendirilerek tekrar ödenmesine fırsat sunar. Aynı zamanda belirtmekte fayda var ki yapılandırılmış olan vergi borçlarının hukuki süreci düşer. Yani sanki vergi borcu daha yeni oluşmuş gibi görülür ve bu kimselerin borçlarını aylık belirli miktarlarda ödemeleri istenir.

Yeni Dönem Vergi Yapılandırılması

Yeni dönem vergi borçları yapılandırması; maliye bakanı tarafından en net ifadeler ile beyan edilmişti. Bu hususta; 18 aya kadar uzayabilecek taksitlendirme süresi ile birlikte peşin ödemelere dahi yeniden yapılandırma fırsatı getirilmiştir. Konuyu yani yeni dönem vergi yapılandırması sürecini bir örnek ile açıklayacak olur isek; 100 TL ana vergi borcu olan bir kimsenin buna ek olarak 70 TL gecikme faizi ödemesi gerekiyor ise; yani kişinin aslında vergi borcu olarak 170 TL ödemesi gerekiyor ise; yeniden yapılandırma sürecinde bu ödenmesi gereken borcun 140 TL civarında olabileceği ve anapara miktarına bakılarak bir de vadelendirme hakkı sunulmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ