Vakıfbank EFT Ve Havale İşlemleri

Vakıfbank EFT Ve Havale İşlemleri

EFT ve havale işlemlerini Vakıf bankası üzerinden gerçekleştirecek olan kimselerin mutlaka banka şartları ile alakalı olarak fikir sahibi olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda bakıldığında; EFT işlemlerinin havale işlemlerine oran ile çok daha fazla şart taşıdığını söyleyebiliriz. Buna göre ilk vermemiz gereken bilgi EFT işleminin içeriği ile alakalı olmalıdır. EFT; bankalar arası yapılan para transferi işlemini kapsar. Yani; herhangi bir banka müşterisine Vakıf bank müşterisinin Vakıf bank hesabı içerisinde bulunan parasını göndermesidir. Bu bağlamda konuya bakıldığında EFT işleminin sorunsuz gerçekleşmesi için tek bankanın değil hem gönderenin hem alanın uyum içerisinde çalışıyor olması gerekir.

Vakıf Bankası EFT İşlemleri

Vakıf bankası içerisinde var olan hesabınızdan başka bir banka müşterisinin hesabına para transferi yapmanız bir EFT işlemidir. Bu işlem;

 • Mutlaka mesai saatleri içerisinde yapılmalıdır.
 • Hafta sonu ve resmi tatillerde yapılan EFT işlemleri gereken banka hesabına ilk mesai saati içerisinde aktarılmaktadır.
 • Vakıf bankası mesai saatleri içerisinde gönderilmesi gereken EFT saatlerini; sabah dokuz ile akşam dört buçuk olarak belirlemiştir.
 • Akşam dört buçuk ve sonrasında yapılan para transferleri eğer EFT şeklinde ise; mutlaka bir sonraki mesai gününe kadar EFT havuzunda bekletilir. Buna göre EFT havuzunda bekleyen para bir sonra ki gün olarak tatil gününe denk gelmiş ise; mutlaka ilk mesai gününe kadar beklemeye devam eder.
 • Bazı hallerde EFT saatleri ve günleri içerisinde gönderim yapılsa dahi paranın hesabınızda çekilmesi ve karşı tarafa aktarılması uzunca bir zaman dilimini kapsayabilmektedir.
 • Bu uzunca bir zaman diliminin nedeni; karşı tarafın hesap numarasının ad ve soy ad bilgisinin hatalı olması şeklinde açıklanabilir.
 • Bu gibi durumlarda Vakıf bankasını aramalı ve mutlaka adres, kişi düzenlemeleri yapmalısınız.
 • Bilgiler kısmında sorun olmadığı halde EFT işleminizin gerçekleşmemesi söz konusu ise bir önceki günlerden kalmış olan EFT işlem sırasına alınmış olmanız muhtemeldir.
 • Yani; resmi tatile, mesai saati bitimine denk gelen EFT işlemlerinin sıraya alınması ve ilk mesai saati içerisinde gerçekleştirilmeye başlanması sebebi ile bir kuyruk oluşumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda EFT işleminiz sıranız geldiğinde mutlaka gerçekleşir. Ve EFT sırası abartılı bir durum söz konusu olmadığı takdir de aynı gün mesai saati bitimine dek size gelmiş olur.

EFT Sorgulama İşlemi Nedir?

Vakıf bankası üzerinde bulunan hesabınızdan bir başka hesaba EFT yaptı iseniz ve işleminiz hala sonuçlanmadı ise banka üzerinden işleminizi sorgulayabilirsiniz. Fakat EFT sorgulama işlemini gerçekleştirmeden evvel mutlaka yukarıda saymış olduğumuz durumları göz önünde bulunduracak kadar bir süre beklemiş olmaya dikkat etmelisiniz. EFT sorgulama işlemi ilk olarak alıcı hesabın bilgilerini ve hesap numarasını kontrol adımları ile başlar. Bu hesap bilgi kontrollerini EFT yapmış olduğunuz kanal üzerinden kontrol etmeniz de mutlak bir fayda olacaktır. Eğer bilgiler ile alakalı olarak yaşanmış, yaşanmakta olan bir sorun söz konusu değil ise; mutlaka EFT yapmış olduğunuz banka şubesi ile irtibata geçmelisiniz. Bu sayede sorunu kısa süre içerisinde çözümleyebilirsiniz.

Vakıf Bankası Havale İşlemi

Vakıf bankası müşterilerinin, Vakıf bankası hesapları arasında para transferi yapma durumları havale olarak bilinir. Havale işlemleri yapılır iken herhangi bir gün, saat ve tatil sınırlaması ile karşılaşmak söz konusu değildir. Yani; havale işlemi size işlem açıklığı sunulmuş olan tüm kanallar üzerinde 7/24 kolaylık ile gerçekleştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz havale işleminin karşı tarafa ulaşma süresi; sizin işlem bitiriş süreniz ile başlar. Birkaç saniye sonra gönderilen miktar karşı hesaba aktarılmış olur.

Havale İşlem Sorunları

Vakıf bankası havale işlemleri ile alakalı olarak genel anlamda yaşanan bir sorun yoktur. Fakat buna ek olarak; hesap numarası; ad – soy ad bilgisi yanlışları var ise havale işlemi ya yapılamaz anında uyarı verir, yahut da başka bir hesaba yanlışlık ile gönderilebilir. Bu bağlamda; mutlaka havale yapacağınız hesap numarasında ve kişinin ad – soy ad bilgilerinde düzenli kontroller yapmalısınız. Son olarak bir de havale işleminin gerçekleştirilebileceği kanallardan söz edelim. Bu bağlamda;

 • Banka şubeleri
 • İnternet şubesi
 • Cep şubesi,
 • ATM’ler, kullanılarak havale işlemi sorunsuzca gerçekleştirilebilir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ