Türkiye’nin Uluslararası Kredi Notu

Türkiye’nin Uluslararası Kredi Notu

Kredi almak isteyen kişiler için önemli olan bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin en başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu bireylerin finansal kurumlar ile olan ilişkilerinin bir çeşit analizini göstermektedir.  Bu nedenle kredi notunu oluşturulurken tek başına bir etken göz önüne alınmaz. Birkaç etkenin birleşiminin bir sonucu olarak kredi notu oluşmaktadır. Gerekli kredi notunu sağlayamayan tüketicilerin bankalardan kredi alması neredeyse mümkün değildir. Kredi almak isteyen bireyler bu gibi nedenlerle kredi notunu önemsemek zorundadır. Bireyler de olduğu gibi kurumların hatta devletlerin bile kredi notu bulunmaktadır. Açıkçası kredinin söz konusu olduğu her yerde kredi notunun önemi göz ardı edilemez bir konumdadır.

Ülkelerin Kredi Notunu Belirleyen Kurum

Ülkelerin de bireyler gibi finansal işlemlerini gerçekleştirebilmek ve yatırımcı çekebilmek için kredi notu bulunmaktadır. Uluslararası ticareti artık çok kolay olduğu günümüz koşullarında para alışverişi de yaygın bir hale gelmiştir. Bu gibi nedenlerle her ülkenin kendine ait bir kredi notunun bulunması zorunlu hale gelmiştir. Ülkelerin kredi notunun belirlenirken kurumun tarafsız analizler yapması son derece önemlidir. Çünkü kredi notunun farklı siyasi çıkarlar sebebiyle düşürülmesi veya yükseltilmesi objektif Dünya ekonomisinin önüne geçecektir. Ülkelerin geçerli kredi notunu belirlemek amacıyla kurulmuş üç kurum bulunmaktadır. Bunlar Standart & Poor’s, Fitch ve Moodys şirketleridir. Bu kurumlar tarafsız ve genel analizlerle kredi notu belirleme konusunda devamlılığı esas alırlar.

Türkiye’nin Kredi Notu Belirlenirken Dikkate Alınan Kriterler

Ülkelerde ki kredi derecelendirmeleri, yatırım ortamında ki risklerin belirtildiği bir analizidir. Dışardan gelecek olan yabancı yatırımcılar için kredi derecelendirmesi bir gösterge niteliğindedir. Bu nedenle kredi derecelendirme kurumları önemli kıstaslarla bu puanlamaları yapmaktadır. Bu puanlamalar yapılırken özellikle ülkenin kısa süreli makroekonomik durumu göz önüne alınmaktadır. Ekonomik dalgalanmaların yoğun yaşanması yatırımcılar için büyük risk taşırken dingin ekonomiler yatırımcılar için güvenli limandır. Bunun yanında ülkenin siyasi durumu, demografik faktörler, ekonomik büyüme oranları da dikkate alınmaktadır. Ekonomik büyüme oranları kredi derecelendirmesinde oldukça önemlidir. Kredi notu belirli harflerle verilmektedir. Bu harf notları kısa süre içinde değişebileceği gibi uzun dönemli bir değişmeden kalabilecektir.

Türkiye’nin Uluslararası Kredi Notu Kaçtır

Türkiye de uzun süredir devam eden ekonomik ve siyasi istikrar sayesinde kredi derecelendirme kuruluşları yatırım yapılabilir derecelerinde puanlar vermekteydi. Ancak son aylarda yaşanan terör saldırıları ve darbe girişimi gibi olayların bir sonucu olarak kredi derecelendirme kurumları ülkemizin kredi notunu düşürmüştür. Kredi puanlarının önemli ekonomik bir durum olmamasına rağmen düşürülmüş olması kredi kurumlarının yansızlığına gölge düşürmüştür. Yani kredi kurumları tarafsızlığını yitirmiştir. Moodys Türkiye’nin kredi notunu Ba1 seviyesine düşürürken, Fitch BBB- notu vermiştir.  Bu göstergeler ve kredi notları Türkiye’de ki yatırım seviyesini geriye çekmemiş aksine yatırımlar artmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ