Türkiye’deki Yeni Büyüme Hedefleri

Türkiye’deki Yeni Büyüme Hedefleri

Ekonomik istikrar kalkınmanın en önemli aşamalarından birisidir. Ancak ekonomik istikrarın gerçekleşebilmesi için belirli şartların yerine gelmesi gerekir. Bunun için enflasyon hedefi, fiyat istikrarı gibi temellerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Ekonomik istikrar kısa dönemli değil uzun döneli bir hedeftir. Kısa dönemli istikrar hedefleri sadece zararlara neden olacaktır. Yani ekonomi ile ilgili hedeflerin uzun dönemli olması ülkelere kar sağlayacaktır. Türkiye’nin istikrarlı ekonomik ilerleyişi ile birlikte yeni hedeflere ihtiyaç vardır. Başbakan bu hedefleri kısa süre önce açıklamıştır. Açıklanan bu hedeflere giden yollarında belirlenmesi ile ekonomik hedefler daha gerçekçi bir hale gelmiştir. 2016 ve 2019 orta vadeli programında büyüme ve enflasyon hedefleri ortaya konulmuştur.

Dünyada Ki Ekonomik Sorunların Türkiye’ye Etkisi

Dünya uzun dönemdir ekonomik sorunun içindedir. Bu ekonomik sorunların temelinde ticaret ile ilgili güvensizlik ortamından kaynaklanmaktadır. Ülkelerin gerekli güveni sağlayamaması durumda elde edilen yatırımlarda geri çekilmektedir. Bu durumda ülkede ki döviz dolaşımının önüne geçilmiş olmaktadır. Dünya ülkelerinin genelinde böyle bir durum söz konusudur. Ancak Türkiye bu büyük bunalımın gerisinde kalarak 2009 hariç bu zamana kadar olan yıllarda büyümeye devam etmiştir. Bu büyümenin devam etmesi için belirli hedefler konulmaya devam etmektedir. Yani Dünya üzerinde meyana gelen durumlardan etkilenmemesinin en büyük nedeni hedeflerin uygulanabilir olmasıdır. Bu uygulanabilir hedefleri hala devam ettirebilmek için büyüme planları konulmaya devam etmektedir.

Türkiye’nin Yeni Büyüme Hedefleri Nelerdir

Başbakanın yaptığı konuşmalar ile birlikte Türkiye’nin yeni büyüm hedefleri ortaya konulmuştur. Bu hedefler şu şekilde özetlenmiştir;

 • 2009 yılından itibaren %3 kadar yakalanan büyüme hedefini 2019 yılında %5’e kadar çıkarmak
 • Siyasi ve ekonomik istikrarın bir arada sürdürülmesi
 • Enflasyonu %5’e kadar indirmek
 • Üretimin arttırılması ve cari açığın kapatılması hedeflenmiştir.
 • Ekonominin rekabet gücü ve verimlilik arttırılacak
 • Bütçe açığının %2’nin altına düşülmesi
 • Yatırımların arttırılması için yeni kaynaklar oluşturulacak
 • Noterlik sistemi yeniden düzenlenecek
 • Özelleştirme için gereken bütçe arttırılacak

Belirlenen bu hedefler ile Türkiye’nin büyümesi artarak yükselmeye devam edecektir. Kısa süreli bu hedeflerden yola çıkarak uzun dönemli hedeflere ulaşmak hedeflenmektedir.

Büyüme Hedeflerinin Türkiye’ye Katkısı Nelerdir

Büyüme hedeflerinin gerçekleştirilebilir olması ve uygulanması gerçekleştirilmesi için önemli bir adımdır. Bu nedenle Türkiye 2009 yılından itibaren gerçekleştirilebilir hedeflerle 27 çeyrek büyümüştür. Küresel olumsuzlukların Türkiye’ye etkisinin azaltılması için büyüme hedeflerinin gerçekleştirilmesine her kurum katkı sağlaması gerekir. Büyüme hedeflerinin Türkiye’ye en büyük katkısı büyümeye devam etmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra uzun dönemli enflasyon mücadelesi olan bir ülke olduğu ve hedeflerle bunun azaldığı görülmektedir. Enflasyonun yanı sıra büyüme ile birlikte yatırımlara da katkı sağlanmaktadır.  Ülkenin büyüme oranları ülkenin güvenilirliği ile orantılıdır. Pozitif büyüme oranları ülkelere yatırım olarak geri döneceği için ülkenin kalkınmasını destekleyecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Allah yolumuzu acik etsin inşallah

BİR YORUM YAZ