Trafik Poliçelerinde Yeni Dönem

Trafik Poliçelerinde Yeni Dönem

Trafik poliçelerini yapmış olan araç sahiplerinin bir sonraki dönem için de bu poliçelerini devam ettirmeleri gerekiyordu. 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren araç sahiplerini bekleyen yeniliğin içeriği; istenildiği takdirde eski poliçelerin fesih edilebilir ve yeni poliçelere geçilebilir olduğudur. Bu yeniliğin araç sahipleri açısından sunmuş olduğu pozitif taraflar poliçe taraflarının katlanmak zorunda kaldıkları yüksek masraflar ile alakalıdır.

Trafik Sigortaları Zammı

Trafik sigortalarının Ağustos 2016 tarihi itibari ile yüzde 142 oranında zamlanmış olması araç sahiplerini yeterince zor duruma sokmuş bulunmaktaydı. Bu durumun üzerine eklenen yıllık poliçelerin devam zorunluluğu araç sahiplerine çok daha yüksek miktarlarda poliçe imzalatılması halinde dönüşmüş idi. Yıllık poliçeler dolmadan, araç sahiplerinin araçlarını satmadan değiştiremeyecekleri poliçe sistemi 1 Ekim itibari ile tarihe karışıyor. Yeni uygulama ile birlikte araç sahipleri poliçelerini değiştirme hakkına sahip olacaklardır. Bu yenilik beraberinde fahiş fiyatlı poliçe uygulamasını durdurmak üzere tasarlanmıştır.

Hazine Müsteşarlığı 1 Ekim 2016 Değişikliği

Hazine müsteşarlığının uygulamaya koymak için 1 Ekim 2016 tarihini beklediği yasa; 31 Ağustos 2016 tarihinde hazırlanmıştır. Yapılan yasanın beraberinde getirmiş olduğu yenilik ile; 1.000 TL gibi fiyatlar ile sunulan poliçelerin fiyatlarının 600 TL gibi rakamlara düşmesi gündeme gelmektedir.

Araç sahipleri için bu yasanın en can alıcı kısmı; daha önce ki dönemlerde sınırlandırılmış olan poliçe değişimlerinin şimdilerde sınırlama gibi durumlar ile karşılaşmamasıdır. Yani araç sahipleri diledikleri her an poliçelerini değiştirebilecekler yahut da yenileyebileceklerdir.

Eski Poliçeler Nasıl İptal Olacak?

Eski poliçelerini iptal etmek isteyen araç sahiplerinin ücretlerini süre dolmadan iptal durumunda geri alımlarının nasıl olacağı merak konusu durumundadır. Şöyle ki; araç sahipleri süresi dolmadan iptal için talep ettikleri ikinci poliçeyi yapmadan önce mutlaka birinci yani iptal ettikleri poliçenin kullanım değerini ödemek ile yükümlü olurlar. Örnek olarak; bir poliçe için araç sahibi 1.000 TL ödemiş ise; bu poliçenin kullanım günlerinin düşülmesi sonrasında kalan kısım poliçeyi fesih eden araç sahibine iade edilmek durumundadır. Aksi halde yasal süreç işleyecektir. Araç sahiplerinin bu hakları poliçe vade süresinin dolması üzerine iki kez tekrarlanabilecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ