TC Kimlik Numarası İle SSK Sorgulama

TC Kimlik Numarası İle SSK Sorgulama

4A, 4C, 4B bendinde çalışmakta olan kayıt içi istihdamın, emeklilik kapsamı altında olduğunu ilk olarak belirtmek gerekir. Emeklilik kapsamı altında olan bu kolların eski adları; emekli sandığı, SSK, BAĞ – KUR idi. Yenilenen düzenlemeler ile birlikte SGK çatısı altında yer alan emeklilik kapsamlarının; 4A, 4B, 4C, bentleri ve içerikleri, emeklilik prim yatırma, emeklilik gün sayısı ve emeklilik yaşı değişim göstermiştir. Bu değişimlerin tek elde takip edilebilmesini sağlayan iki farklı sistemi şimdi sizlere tanıtacağız. İlk olarak; SGK resmi web sitesi üzerinden; yalnızca TC kimlik numaranızı kullanarak sorgulayabileceğiniz hizmet dökümleriniz anlatılacak iken ikinci olarak e – devlet sistemi tercih ederek diğer tüm ayrıntıları da edinebileceğiniz konuları üzerinde durulacaktır.

TC Kimlik Numarası İle SSK Sorgulama

657’ ye tabi olan kimselere devlet memuru denir. Genel çerçeve içerisinde; devlet memurları, özel kuruluşların çalışanları, kamu tüzel kişilerinin bir kısmında çalışanlar ve özel sektörün işveren haricinde olan kimseler; 4A kapsamı içerisinde yer alırlar. Ek bir bilgi olarak sizlere sunalım ki;

  • 4B; asıl olarak sözleşmeli personellerin içerisinde bulunduğu bir emeklilik kolunu ifade etmektedir. Eğer 4B bendinde yer alıyor iseniz; eski adı ile BAĞ – KUR kolundasınız, demektir. BAĞ – KUR; asıl olarak kendi işini kurmuş olan, yanında bir yahut da birden fazla çalışanı olan; tarımsal faaliyetlerini sürdürmekte olan, tarımsal faaliyetlerin günlük, haftalık, aylık çalışanı olan kimselerin barındığı bir sistemi anlatır.
  • 4C bendi ise; eski adı ile emekli sandığı olarak bilinir. Emekli sandığı kapsamında yer alan kimselerin geçici pozisyonlarda yer aldığını genel olarak ifade edebiliriz. Fakat bu geçiciliğin yanı sıra; askeri personeller, astsubaylar, subaylar, askeri okullarda okuyanlar, emniyet genel müdürlükleri içerisinde çalışan personeller, il encümenlerinin seçim ile gelmiş ola üyeleri, TBMM üyeleri, tüm çerçevede yer alan bakanlar, bakanların başı, siyasi sürecin sorumlusu olan başbakan da emekli sandığı yani yeni adı ise; 4C bendin de yer alırlar.

Tüm bu emeklilik kolları içerisinde yer alan kimselerin çalışmakta oldukları kuruluşla ve işverenlerine olan güvenlerini teyit etmek maksatlı olarak, mutlaka hizmet dökümlerini düzenli olarak kontrol etmeleri gerekir.

Hizmet dökümü alabilmek için yapılması gerekenler ise;

  • SGK resmi web sitesi üzerinden giriş yapmak,
  • Yapıla girişin ardından sistemin sizleri yönlendirmiş olduğu alana TC kimlik numaranızı yazmanız ve diğer gerekli bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekir.
  • Son olarak ise; karşınıza çıkan hizmet dökümü alanından; 4A, 4B, 4C bentlerinden kayıtlı olduğunuz kısmı seçmeniz yeterlidir.
  • Karşınıza çıkan alan yalnızca son on iki ayın hizmet dökümü olacaktır. Bu hizmet dökümü süresinde; iş yerinize yaptığınız tüm iş girişlerini ve çıkışlarınızı görebileceksiniz. Buna ek olarak ise; yatırılan primlerinizin miktarını ve aralıklarını da dilediğiniz tüm ayrıntıları ile gözlemleyebilirsiniz.

SSK Sorgulama

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

E- Devlet

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ