Tarım Teşvikleri

Tarım Teşvikleri

Tarımsal teşviklerin her dalı birbirinden farklı olarak baz alınmaktadır. Bu alanları tarım bakanlığı resmi web sitesinden ayrıntılı bir biçimde inceleyebilirsiniz. Biz sizlere genel çerçeve de var olan teşvik dallarını ve bu teşvik dallarının genel ayrıntılarını sunacağız.

İlk olarak;

  • Alan bazlı destekler,
  • Biyolojik ve biyoteknik bazlı destekler,
  • Diğer tarımsal faaliyetleri kapsamakta olan destekler,
  • Fark ödemesi mevcut destekler,
  • Hayvancılık bazında desteklemeler, olmak üzere farklı destekleme kalemlerinin olduğunu ve ana alt başlıklarının saymış olduğumuz 5 madde üzerinde şekillendiğini söylemiş olalım.

Alan Bazlı Destekler Nelerdir?

Alan bazlı destekler, tarım konusunda hangi alanda uzmanlığınız var ise; hangi alanda para kazanıyor iseniz; o alana yönelmenizi sağlamaktadır. Dilerseniz yeni iş yerinizi bu destek kalemleri ile kurabilir dilerseniz de var olan tarımsal alanlarınızı ve tarımsal ürün alanlarınızı genişletebilirsiniz.

  • Fındık üreticileri için sunulmakta olan fındık üretimi alan bazlı tarımsal destek; en sade adı ile fındık desteği olarak bilinir. Fındık üreticilerinin yalnızca fındık üretimi ile alakalı olarak sağlamaya ihtiyaç duydukları finansmanlar konusunda yeterince yardımcı olabilecek geniş çaplı paketler sunmaktadır.
  • İyi tarım ürünlerinin uygulamaları alanında sunulan destekler; genel itibari ile tarım ürünlerinin, organik, zararlı maddeler içermeyen, bebeklerin tüketimine uygun olan, özel olarak hastaların tüketebileceği doğallıklarda üretilen kısımlarını kapsar. Bu tarzdaki tarım ürünlerinin çok daha fazla artmasını desteklemekte olan devlet, bu tarım ürünlerinin üreticileri için çok sayıda teşvik ve hibe sunmaktadır. Amaç ise; esas itibari ile sağlıklı nesillerin yetişmesine üreticilerin de destek olmasını sağlamaktır. İyi tarım ürünleri uygulaması bazında sayılan alt kalemlerin üç farklı başlıkta olduğunu söylemek mümkündür. Bu başlıkların tamamı için verilen kredilerin, hibelerin ve teşviklerin hesaplamaları hektar başına olmaktadır. İlk olarak; meyve – sebze, ikinci olarak; örtü altı; üçüncü ve son olarak ise; süs bitkileri yani tıbbi aromatik bitkiler, sayılmaktadır.
  • Organik tarım desteklemeleri; üçüncü alan başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Organik üretim ürün kalitesi bakımından farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler; 4 farklı kategori şeklinde resmi bir ayrıma tabi tutulmuştur. Sizin üretiminizin hangi organik üretim kategorisinde olduğunu belirleyecek olan bazı kriterler vardır. Eğer sunulan bu kriterleri ilk dört maddenin birinde tam olarak sağlayabiliyor iseniz; tam olarak sağlamakta olduğunuz kategori içerisinde yer almaya hak kazanırsınız. Sonrasında; konu ile alakalı olarak tarımsal destekleri, tarımsal hibeleri ve tarımsal teşvikleri alabilirsiniz.
  • Organik hayvancılık desteği aslında üçüncü madde içerisinde yer almaktadır. Sizler de organik hayvancılık ana başlığı içerisinde yer alıyor iseniz; arılı kovancılık alt dalında çalışıyor olmanız gerekir. Eğer farklı bir alt dalda organik hayvancılık işlevini gerçekleştiriyor iseniz; işlevinizin sayılabilmesi uzunca bir zaman alacaktır.
  • Son madde içerisinde yer alan; mazot ve gübre desteğidir. Devlet tarımsal teşviklerinin en net halini, mazot ve gübre ihtiyaçlarında gösterilmesini arzulamaktadır. Motorlu taşıtlar kullanımı, sulama alanlarında ihtiyaç duyulan sulama motorunu çalıştırmaya yarayan mazotun kullanımı aslında devletçe tarımsal faaliyetlerin bir başlangıcı olarak tutulmaktadır. Mazot ve gübre desteğinin alımı, diğer tüm desteklerden çok daha kolay ve zahmetsiz işlemlere tabi tutulmuştur.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır yazımızda ilginizi çekebilir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ