Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde tarımı desteklemek amacı ile başlatılan uygulamaya göre tarım ile uğraşan kişilere kredi imkânları sunulmaktadır. Ancak sunulan bu kredi olanaklarını sağlayan banka sayısı pek fazla olmasa bile bu sayıyı artırma yolunda çalışmalar devam etmektedir. Eskiden olan duruma bakıldığında tarım kredisini sağlayan tek bankanın Ziraat Bankası olduğu görülmektedir. Fakat gün geçtikçe buna yeni bankalar da eklenmiştir. Bu bankalardan tarım kredisi alabilmek için bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu şartların neler olduğu ise bankalar arası bakıldığında değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla tarım kredisi için başvuru yapmadan önce ilgili kişinin bankaların sunduğu tarım kredisi koşulları hakkında detaylı bir araştırma yapmaları ve kararlarını ona göre vermeleri tavsiye edilmektedir.

Kimler Tarım Kredisi Alabilir?

Adından da anlaşılacağı üzere tarım ile uğraşan kişiler tarım kredisi kullanabilecek kişiler arasında yer almaktadır. Bu kişilere devletin sunduğu olanaklar oldukça geniştir. Devlet destekleme kredileri olarak da bilinen tarım kredileri faiz oranı bakımından oldukça uygundur. Yani sıfır oranlı faiz oranı uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama ile birlikte devletin temel amacı yerli üretimi artırmak. Canlandırmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Çünkü ucuz ve yerli üretim varken diğer ülkelerden ithal yapmak ülke ekonomisi açısından daha maliyetli olabilmektedir. Bu nedenle tarım ile uğraşan kişilere kredi olanağı verilerek üretimin gerçekleşmesi ve tarımın gelişip büyümesi hedeflenmektedir.

Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Eski günlerden bu yana bilindiği üzere Ziraat Bankası tarımsal destekleme manasında faaliyetini yıllardır sürdürmektedir. Ziraat Bankasına ek olarak yıllar geçtikçe çeşitli bankalar da tarım kredisi vermeye başlamışlardır. Günümüzde de tarım kredisi sağlamak pek çok bankanın hedefleri arasında yer almaktadır. Tarım kredisi veren bankalara bakıldığında Denizbank, Finans bank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası gibi bankalar tarımsal desten anlamında vatandaşlara çeşitli kredi olanakları sunmaktadırlar. Bu kredi imkânlarından yararlanmak için ise bazı şartların birlikte sağlanıyor olması gerekmektedir. Kimlerin hangi şartlar ile birlikte tarım kredisi alabileceğini öğrenmek için ise bu bankalardan birinin en yakın şubesi ile iletişime geçmek fayda sağlamaktadır.

Tarım Kredisi Almak İçin Bilinmesi Gerekenler

Tarım kredisi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle bazı belgelere sahip olmak gerekmektedir. Bu belgelerin başında çiftçilik belgesi gelmektedir. Tarım kredisi alabilmek için tarımla uğraşma şartı bulunduğundan dolayı kredi başvurusunda bulunurken bu belgeye sahip olunması önem taşımaktadır. Başvuru esnasında çiftçilik belgesi haricinde istenen diğer bir belge ise hayvan işletme belgesidir. Tarımsal işler ile uğraşıldığını ortaya koymak amacı ile buna yönelik belgeler istenmektedir. Bunların dışında istenen diğer belgeler ise tapu ve ruhsat fotokopileri olarak bilinmektedir. Yapılan kredi başvurusundan olumlu yanıt alma ihtimalinin yüksek olması için ilgili kişilerin kredi notlarını yüksek tutmaları tavsiye edilmektedir. Böylelikle başvurudan istenilen sonuç daha kolay alınabilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ