SSK Hizmet Dökümü

SSK Hizmet Dökümü

SSK hizmet dökümü; SSK yani 4A çalışmaları kapsamında yer alan kimselerin çalışma esaslarını, yatırılan prim ücretlerini, işe girişleri ve çıkışları, aynı zamanda emekli olabilmek adına gerekli detayları, son olarak ise; bu zamana dek yatırılan tüm primlerin toplamını göstermekte olan bir platformu ifade eder. SSK hizmet dökümünüzü çıkarabilmeniz için çeşitli yöntemlere sahipsiniz. Dilerseniz SGK resmi web sitesi üzerinden işlemlerinizi yalnızca TC kimlik numaranızı girerek yapabilirsiniz. Dilerseniz de e – devlet sistemi üzerinden SGK için ayrılan kısmın 4A bendi kapsamına girebilir ve konu ile alakalı olarak tüm detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

E – Devlet Sistemi Nedir?

E – devlet sistemi; kamu ile alakalı olan, özel sektör ile girişilmiş olan hukuki davalar, tüm vergi süreçleri, borçları, ödemeleri, emeklilik hallerini, evlilik davalarını, hırsızlık vs. gibi suçların sonuçlarını, trafik cezalarını, vergi cezalarını vb. şekilde sayılabilecek tüm resmi, devlet ile aranızda var olan işlemleri online ortama taşımış olan platformu ifade etmektedir. E – devlet sistemine giriş yapabilmek, e – devlet sistemine özel kişisel şifrenizi alabilmek için mutlaka TC vatandaşı olmanız gerekmektedir. Üniversite işlemleri, lise işlemleri, diploma örnekleri, mezuniyet durumları, şuan ki eğitim bilgileri gibi güncel ve her an lazım olabilecek işlemlerinizi herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmadan online ortam üzerinden gerçekleştirebilmek için mutlaka bir e – devlet şifresi edinmeniz gerekir. E – devlet şifresi edinmek ise;

 • Kendinize en yakın PTT şubesine gitmeniz adımı ile başlar.
 • Sonrasında; PTT görevlisi olan kimseye e – devlet şifresi istediğinizi beyan etmeniz ile devam eder.
 • Resmi olarak, e – devlet şifresi alabilmeniz için mutlaka ilgili görevli kimseye 2 TL işlem ücreti vermeniz gerekir.
 • Son olarak; PTT görevlisi size; e – devlet şifrenizi kapalı bir zarfın içerisinde sunacaktır.
  E – devlet şifrenizi aldıktan sonra mutlaka online ortama giriş yapmalı ve size verilen, özel şifreyi değiştirmelisiniz.
 • Şifre değiştirme, kimlik doğrulama işlemini yapmaz, atlar iseniz; size verilen özel ve daha önce görmediğiniz e – devlet şifresini unutabilir ve nihayetinde ikinci bir giriş yapamaya bilirsiniz.
 • E – devlet şifrenizi aldıktan ve kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, SSK hizmet dökümünüzü kolaylık ile alabilirsiniz.

E – Devlet İle SSK Hizmet Dökümü

E – devlet sistemine giriş yaptıktan sonra; SGK için ayrılmış olan sekmeye gelmeniz gerekir. Bu sekme üzerinde size sunulan üç farklı hizmet dökümü seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu seçenekler;

 • 4A hizmet dökümü,
 • 4B hizmet dökümü,
 • 4C hizmet dökümü, şeklindedir.

4A hizmet dökümü, SSK hizmet dökümünün güncel halidir. Sizin tercih etmeniz gereken kısım da doğal olarak 4A hizmet dökümü olmalıdır.
Sistem üzerinden; ilk SSK giriş tarihinizden başlayan; ilk prim tutarınızı görmeye başlayacak ve günümüz yani en son prim ödemenize kadar işlemleri tüm ayrıntıları ile inceleyebileceksiniz. Yatırmış olduğunuz primlerin en alt kısımda toplandığını ve işe giriş çıkışlarınızı görebilirsiniz. Eğer herhangi bir hata durumu ile karşılaştığınızı düşünüyor iseniz yahut da sistemde doğru olmayan bilgilerin var olduğu aklınızı kurcalıyor ise; hemen işvereninize danışmalısınız.

Sizlerin hizmet dökümü sorgulayabilme becerisi sayesinde; işverenlerin herhangi bir izinsiz giriş çıkış yapmaları, eksik prim yatırmaları, ay atmaları söz konusu dahi olamayacaktır.

SGK Resmi Web Sitesi

E – devlet sistemi üzerinden hizmet dökümü sorgulama işlemi sizin yapabileceğiniz bir işlem değil ise; yahut da işleminiz acil fakat e – devlet şifreniz yok ise; yapmanız gereken SGK resmi web sitesine girmek ve yalnızca TC kimlik numaranızı girerek hizmet dökümünüzü sorgulamak, olmalıdır. Bu işlem için herhangi bir ek bilgiye gerek yoktur.

Ancak SGK resmi web sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile edinebileceğiniz SSK yani 4A hizmet dökümü bilgileriniz kısıtlıdır. Yani; e – devlet sisteminde olduğu gibi işe giriş tarihinizden itibaren yatırmış olduğunuz primler ve ana toplamı karşınıza çıkamayacaktır.

SGK resmi web sitesi üzerinden yalnızca son on iki aya ait olan SSK yani; 4A hizmet dökümü bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Son on iki ay olmasının sebebi ise, güncel bilgilerinizde herhangi bir sorun yahut da eksiklik var ise en yakın zamanda o eksikliklerin giderilmesidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ