Sigorta Priminin Asgari Ücretten Yatırılması

Sigorta Priminin Asgari Ücretten Yatırılması

Türkiye’de milyonlarca işçi hayatını devam ettirmek ve maddi anlamda kendine olanak sağlamak için çalışmaktadır. Fabrikalar ve işverenler bu konuda bünyesinde milyonlarca işçiyi barındırmaktadır. Tabi ki çalışma gücünden veya fikirlerinden faydalanılan işçilerin birçok hakkı bulunmaktadır. İşveren tarafından kanunlara göre bunların sağlanması gerekmektedir. Nitekim belirtilen haklar sağlanmadığı zaman birçok sorun ile işverenler karşı karşıya kalmaktadır.Günümüzde işçi olan bireylerin işverenlerden beklediği en önemli iyileştirme ve hak sigortadır. Sağlık alanında hastanelerden ve ilaçlardan faydalanma imkânı sunarken iler ki dönemlerde oluşacak emeklilik durumuna da katkı sağlamaktadır. Fakat bazı işverenler işçilerine ödenmesi gereken sigorta primini ödememektedir. Sigorta priminin asgari ücretten yatırılması ile ilgili aşağıda yer alan yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabileceksiniz.

Sigorta Primi Asgari Ücretten Yatırılması Zorunlu Mu?

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı tarafından kanunlaştırılan sigorta primi asgari ücretten yatırılmak zorundadır. İşverenlerin buna uymaması ile birlikte ağırlaştırılmış cezalar uygulanmaktadır. Ülkemizde sigorta primlerinin takibi için birçok memur ve kurum görevlendirilmiştir. Sigorta primi asgari ücretten ödenmeli midir diyorsanız eğer mutlaka ödenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bunu tekrar tekrar vurguluyoruz çünkü uymamanız ile birçok ceza ile karşı karşıya kalacaksınız.

Sigorta Primim Asgari Ücretin Altında

İşveren tarafından kontrol ettiğinizde priminizin asgari ücretin altında olduğunu fark ettiniz. Sizlerin hiçbir priminin asgari ücretin altında olmaması gerekmektedir. İşveren ile bu durumu görüştükten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırabilirsiniz.

Sigorta Primi Asgari Ücretin Altında Olan Bireylerin Yapması Gerekenler

Sigorta primim için nereye şikâyet edebilirim diyorsanız bölgenizde bulunan il ve ilçe müdürlüklerine gidebilirsiniz. İşverene konuyu aktarmanız ile hala düzeltme yapılmadıysa müdürlükler kısa bir süre içerisinde bütün haklarınızın sağlanması için gerekli işlemleri başlatacaktır. En geç bir hafta içerisinde sorununuz çözüme kavuşturulmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Derya Pak dedi ki:

    Bu site bir harika bilgi kaynağı emeğinize sağlık

BİR YORUM YAZ