Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Listesi

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Listesi

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

ZRaporu olarak kara listede yer alan sicili bozuk ve kredi notu düşük olana kredi veren bankalar hangileri siz değerli okuyucularımız için araştırdık. En çok merak edilen ve bizlere sıkça yönelttiğiniz sorulardan olan bankalar ile avukatlık olma aşamasına gelmiş, kara listede adı geçen, kırmızı kalem yiyen ve acil para lazım diyenler için bankaların yeniden yapılandırma kredisi yada borç kapatma kredisi verip vermediğini yazımızın ilerleyen satırlarında görebilirsiniz.

Kara Liste Nedir?

Öncelikle kara listeden adının silinmesini soran okuyucularımıza, borçların tamamının kapatılması durumunda dahi 5 yıl beklemelerini gerektiğini hatırlatalım. Daha önce veya hali hazırda kredi kullanmış veya kredi kartı kullanarak borcunu defalarca üst üste aksatmış kişilerin yer aldığı ve Merkez Bankası ile Kredi Kayıt Bürosu KKB tarafından oluşturulmuş risk tablosuna kara liste denir.

Kara Liste ile Sicili Bozuk Arasında ki Fark Nedir?

Öncelikle en önemli farkı söyleyelim; kara listede yer alan kişilere bankalar tarafından kesinlikle kredi verilmez. Sicili bozuk olana ise kredi veren bankalar bulunabilir zira sicili bozuk olmak demek kredi notu düşük ve riskli grupta yer alan demektir. Bu nedenle kredi notu düşük olana kredi veren bankalardan kredi kullanma hakkı vardır. Ancak kara listede yer alan bir kişi için aynı durum söz konusu değildir ve bu iki kavram arasında ki en önemli fark budur.

Ülkemizde yasal olarak faaliyet gösteren bankalardan kredi kullanma hakkı bulunan ve sicili bozuk olan kişiler, kullanmış oldukları kredi veya kredi kartı borçları nedeni ile sicili bozuk duruma düşmesi halinde yine kendi bankalarından kredi yapılandırma veya kredi kartı borç yapılandırma talebinde bulunabilir, kara listeye girmekten kurtulabilirler. 72 ay borç yapılandırma yasası ile bir çok kişi kara listeye girmekten kurtulmuştur ve bu uygulama halen devam etmektedir. Bankalar yapmış olduğunuz başvuruları değerlendirir ve çoğunlukla olumlu cevap verirler ve borç kapatma kredisi kullanımına izin verirler. Gerek internet üzerinden online olarak kredi yapılandırma başvurusu yapabileceğiniz gibi gerekse size tavsiyemiz çalıştığınız banka şubesi ile görüşerek de borç yapılandırma talep edebilirisiniz.

Sicili Bozuk Olana Kredi

Sicili bozuk kavramını iyi irdelemek gerek. Zira daha önce kredi ürünü kullanmamış veya kredi kartı kullanmamış, banka ile işi olmamış kişilerin de kredi notu gözükmeyeceğinden sicili bozuk olan grupta gibi görünebilirler. Bilindiği üzere özellikle son dönemde bankalar kredi notuna büyük önem vermektedir. Size önerimiz öncelikle kredi notu öğrenme işlemi ile kredi notunuzu öğrenmenizdir. Eğer kara listede adınız yok ve daha önceden kredi ürünlerinden kullanmadığınız için sicili bozuk olan kişilerdenseniz şanslısınız, banka size kredi verebilir. Bunun için yapmanız gereken bankaya bir gelir belgesi ile kredi başvurusu yapmanız yeterlidir.

İsterseniz; kara listedeyim kredi çıkmaz mı? sorusuna cevap verelim. Kara listede yer alan kişilerin genelde maaşlarında da haciz olacağından dolayı bankaya gelir belgesi sunmaları da bir şey ifade etmeyecektir. İşte size kara listede yer alan kişilerin nasıl kredi kullanabileceğine dair birkaç öneri.

İpotek ile Kredi Kullanma

Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar ipotek karşılığı kredi kullandırabilir. Bunun için sicili bozuk olan kişi bankaya taşınmaz mülk (ev,arsa,tarla,hisse) ipoteği sunmalıdır. Kişinin bankadan çekeceği kredi ödenmemesi durumunda ipotek ettirdiği taşınmaz mülkün banka tarafından rehin konulmasına izin vermesi gereklidir. Bu garantiyi gören banka gerekli inceleme sonucu uygun miktarda kredi kullanımına izin verebilir.

Kefil ile Kredi

Sicili bozuk kişilerin kredi kullanabilmesi için bir diğer yöntem ise kredi notu yüksek, güçlü bir kefil. Bankanın kefil ile sicili bozuk olana kredi vermesi için kefilde aradığı nitelikler şu yöndedir.

 • Kamu kurumunda memur olarak çalışması
 • Emekli, bağ-kur veya çiftçi meslek guruplarına kayıtlı olmaması
 • Sanayi Odasına veya Ticaret Odasına kayıtlı esnaf olması
 • Doktor, Avukat, Hakim , Mühendis gibi yüksek meslek gruplarında yer alması
 • Bankada çalışan memur olması

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sicili kötü olan, icralık durumda olan ve sicili bozuk olanların kredi başvurularını bizzat banka şubelerinden yapmaları önemlidir. Özellikle kredi kampanyalarını takip ederek Akbank, TEB, İNG Bank, Finansbank veya İş Bankası gibi bankalardan kredi başvurusu yapabilirsiniz.

[Toplam:5    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Sinan Payas dedi ki:

  Kredi notum 1100 bana kredi çıkar mı?

 2. Selin Kurtuluş dedi ki:

  Ben anlamadım ki kardeşim benim param olsa zaten kredi çekmeye ihtiyacım olmaz ama bankaya gidiyorsun ev var mı araba var mı şu var mı bu var mı he var ben çok zenginim fantezi olsun diye kredi istiyorum. Artık bankaların şu fakirleri görmesi gerek para lazım ama bulamıyoruz gittikçe dibe batıyoruz

 3. Yeliz Han dedi ki:

  Bu devirde nasıl kefil bulucaz ki kimse kimseye güvenmiyor kredi çıkmayınca insan tek kalıyor bütün dertleriyle

BİR YORUM YAZ