SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor; kurum çalışanlarının belirli sebepler doğrultusunda, doğum izni vasıtası ile engel teşkil eden haller içerisinde yahut da hastalık ve özürlülük sebebi ile ücretli olarak istirahat etmelerini sağlayan süreyi anlatır. Raporun verilebilmesi için mutlaka kurumca kabul edilmiş olan bir sağlık kurumunun veya çalışanının rapor beyanında bulunması gerekir. Geçici iş göremezlik ücretinin çalışan kimseye ayrı olarak ödendiğini ekstra bir bilgi olarak sizlere sunmamız gerekir. Fakat bu geçici iş göremezlik ücretini ödeyen çalıştığınız kurum değil genel itibari ile SGK’ dır.

Sigortalı İş Göremezlik Aracısı

Sigortalı olarak çalışmakta olan kimsenin yukarıda belirtilen haller içerisinde çalışamaması söz konusu ise; kişinin internet ortamından gerekli, evrakları, raporları ve beyanları SGK sistemine sunması gerekmektedir. Daha sonra işleme alınan evrakların incelenmesi ve gerekçelerin doğruluğunu sorgulama süreci başlar. SGK beyanınızı doğru ve yerinde bulur ise mutlaka ödemeniz size belirtilen süre zarfı içerisinde yapılır. Yapılacak ücret ödemesi için belirlenen aracı kurum ise Ziraat Bankasıdır. Ziraat bankasına yapılan rapor parası ödemenizi çekmek için ise herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gitmeniz ve yalnızca TC vatandaşı olduğunuzu beyan eden kimlik numaranızı sunmanız yeterlidir. Banka sistemi üzerinden tanımlanmış olan ödemeniz anında sizlere yapılacaktır.

PTT Üzerinden Rapor Parası Çekilebilir Mi?

PTT üzerinden rapor paranızı almak istiyor iseniz bu durumu SGK kurumuna ek olarak bildirmenize gerek yoktur. Yeter ki rapor parası alma konusu dahilinde sunmuş olduğunuz evraklarınız kabul edilmiş olsun. Sizler bu aşamanın sonrasında dilerseniz Ziraat Bankasını dilerseniz de PTT’ yi paranızı çekmek için aracı kurum olarak kullanabilirsiniz.

Rapor Parası Sorgulama Nedir?

SGK üzerinden rapor paranızı sorgulamak ister iseniz mutlaka tek yol E – devlet sistemine çıkacaktır. Sizler de e – devlet sistemini aktif olarak kullanıyor iseniz; giriş yaptıkta sonra gerekli arama kısmına işleminizi yazabilir ve hemen ana sayfada çıkan sayfanın sizi götürdüğü yere gidebilirsiniz. Ancak daha önce e – devlet sistemini hiç kullanmadı iseniz geçmeniz gereken bazı aşamalar vardır. Bu aşamaları sırası ile sizlere anlatalım;

  • İlk olarak yapmanız gereken bir e – devlet şifresine sahip olmaktadır. E – devlet şifresi almak için ise; herhangi bir PTT şubesine gidebilir ve konuyu beyan edebilirsiniz.
  • Ardından görevli kimse sizden işlem ücreti olan 2 TL’ yi, talep edecektir. Sonrasında ise; size kapalı bir zarfın içerisinde e – devlet şifrenizi sunacaktır.
  • E – devlet şifrenizi edindikten sonra mutlaka sisteme giriş yapmanız ve kimlik doğrulama işleminin ardından şifrenizi değiştirmeniz gerekir.
  • Şifrenizi mutlaka aklınızda kalacak bir şeyler yapmaya dikkat ediniz. Aksi halde; şifrenizi unuttuğunuz da belirli aşamaların başa sardığını ve tekrar aynı işlemler ile uğraşmak zorunda kaldığınızı göreceksiniz.
  • E – devlet şifresi aldıktan ve kimlik doğrulama işlemi ile birlikte yeni bir şifre belirledikten sonra yapmanız gereken şey; SGK için ayrılmış bölümü tıklamak olmalıdır.
  • Sonrasında zaten dilediğiniz tüm sorguları yaklaşık birkaç dakika içerisinde sonuçlandırabildiğinizi göreceksiniz.

Rapor Parası Hesaba Ne Kadar Sürede Geçiyor?

İş göremezlik ödeneğinin edinilebilmesi için mutlaka gerekli koşulları taşıyor olmak ve belirtilmiş sağlık kuruluşları ve hekimlerden iş göremezlik raporu edinmek gerekir. Sonrasında ise; SGK üzerinden evrakların gönderilmesi şartı aranır. Bu işlemlerin ardından merak edilen birkaç soru elbette ki akıllarda oluşmaya başlar. İlk soru; SGK’nın bu ödeneği hangi zaman aralıklarında yatırdığı ile alakalıdır. Bu bağlamda verilebilecek en net cevap;

  • SGK sizlerin göndermiş olduğu evrakları bir hafta ile 10 gün arasında bir sonuçlandırmaya tabi tutar.
  • Sonuçlandırma işleminin ardından ise; PTT veya da Ziraat Bankası aracılığı ile paranız hesabınıza geçer.
  • Bu işlemler için belirtilmiş olan azami süre; 8 – 10 gün arasındadır.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası hesaplaması her gün için ayrı ayrı yapılır. Daha sonra yatırılan rapor parası; hesabınıza tüm günlerin toplamı şeklinde geçer.

E-Devlet sistemi üzerinden SGK Rapor Parası Sorgulaması ve İş Göremezlik Ödeneği Sorgulamak için alttaki bağlantıya tıklayın.

https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ