SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

İş hayatının bir sonu mutlaka vardır. İnsan yaşamı boyunca çalışmak zorundadır. Çünkü hayatın getirmesini istediğimiz şeylerin olması ve geçimin sağlanabilmesi için çalışmak mecburidir. Ancak yaşlılık belirtileri ile birlikte çalışmak artık yük olmaya başlar. Bu nedenle de kişiler emekli olmak isterler. Emekli olmak çalışma hayatının noktalanması anlamını taşımaktadır. Ama emekli olmak zannedildiği kadar kolay değildir. Çalışma hayatına da veda edebilmek için emekli maaşının varlığı artık şarttır. Bu maaş yaşlılık zamanının bir teminatı olarak görülmektedir. Özellikle yatırım yapmak için imkan bulamamış kişiler için emekli maaşı oldukça önemlidir. Tüm bunların bir araya gelmesi ile emekli olabilmek için gerekli şartların neler olduğunu bilmek gerekir.

Emekli Olmanın Şartları Nelerdir?

Emekli olabilmek için gerekli bütün şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yani herkesin yaşlanması emekli olacağı anlamına gelmez. Emekli olmak için aranan ilk kriter diye bir tanımlama yapmak da uygun olmayacaktır. Çünkü emekli olmak için öncelikli kriter yoktur. Ancak bütün şartların aynı anda yerine getirilmesi ile emekli olmaya hak kazanmak mümkün olacaktır. Emekli olmak için emeklilik yaşını doldurmuş olmak gerekir. Kadınlarda emeklilik yaşı yeni dönem için 58 olarak belirlenmiştir. Erkekler içinde bu yaş 60 olarak belirlenmiştir. Emeklilik yaşının belirlenmesinden genel olarak insan ömrü esas alınmaktadır. İnsan ömrünün ortalaması esas alınarak emeklilik için yaş belirlenmektedir. Emekli olmak için sadece yaş değil bir de ödenmiş primli günler gereklidir. Primli günlerin tamamlanmaması durumunda emekli olmak mümkün olmayacaktır.

Emekli Olmak İçin Primli Günlerin Eksik Olması

Emekli olmak için yaşı doldurmuş olduğu halde primli günlerin eksik olması durumunda emekli olmak mümkün olmaz. Yani emeklilik için aynı zamanda da primlerin tam olması gerekir. Bazı durumlarda emeklilik için primler eksik olabilir. Bu primleri tamamlamak için kadın ve erkekler için farklı yollar bulunmaktadır. Erkeklerde primli gün sayısının eksik olması halinde askerlik borçlanmasından yararlanabilmek mümkündür. Askerliğin yapıldığı gün sayısına bağlı olarak primli günlerin eksikleri tamamlanabilir. Bunun için SGK ya dilekçe vermek ve askerlik döneminin borçlandırılması istemek gerekir. Bu günlerin borçlandırılmasıyla birlikte primlerin ödenmesi halinde emeklilik için eksik günler tamamlanabilecektir.

Kadınlar için de eksik olan primler doğum borçlanması ile çözülebilecektir. Kadınlar bu konuda daha avantajlıdır. Çünkü üç doğuma kadar kadınların borçlandırma yapabilmesi mümkündür. Kadınların doğumlarını borçlandırabilmesi için bebeğin sağ olarak doğması şarttır. SGK ya yazılacak bir dilekçe ile borçlanma tamamlanır. Bu durumda da kadınlar için de gerekli olan borçlanmalar yapılarak ödenir. Tüm bu şartların sağlanması ile birlikte emekli olmak kolaylaşacaktır.

SGK Emekliliği ile Özel Emeklilik de Yapılabilir Mi?

Emekli olmak için bütün şartları sağlayan kişi Sosyal güvenlik kurumundan emekli olmaya hak kazanacaktır. Emeklilik için hak kazanılması ile birlikte kişi sağlık hizmetlerinden aynı usulde yararlanmaya devam edecektir. Emekli olmakla birlikte emekli maaşı almaya da hak kazanılacaktır. Ancak bazı kişiler SGK emekliliğinin yanı sıra özel sigorta alanında emekli olmak istemektedir. Özel sigorta ile SGK emekliliği tamamen farklı durumlardır. Bu nedenle de her iki emekliliğe de sahip olmak mümkün olmaktadır. Özel sigortalı kişiler belli bir prim ödemeleri halinde maaş olmaya hak kazanmaktadır. Ama bu konuda dikkatli ve özenli olmak gerekir. Çünkü her özel sigorta kapsamı aynı değildir. Bu konuda herhangi bir karar vermeden önce detaylı bir araştırmaya yer vermek gerekir. İstenilen koşulların sağlanması ile özel sigorta tercih edilebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ