SGK Hizmet Dökümü

SGK Hizmet Dökümü

SGK sosyal güvenlik kurumu adı verilen ve tüm kayıtlı çalışan bireylerin yaşlılık dönemleri için prim yatırdıkları, bekledikleri yaşlılık dönemleri geldiği zaman yatırdıkları prim üzerinden aylık maaşa bağlandıkları bir mecra olarak tanımlanabilir. Sosyal anlamda oluşabilecek risklerin, belirsizliklerin SGK kapsamında sorumluluğunu kabul eden devlet olur. Devlet, SGK üzerinden yatırmakta olduğunuz primlerinizi güvence altına alır.

Emeklilik kolları içerisinde yer alan eski adı ile SSK yeni adı ile 4A; genel itibari ile kamu kuruluşları, özel sektör çalışanları gibi kimseleri kapsamaktadır. Buna ek olarak; SGK kapsamında yer alan 4A emeklilik bendi diğer emeklilik kollarına göre çok daha detaylı ve geniş bir çerçeveye sahiptir. 4A çalışanlarının yatırmış oldukları sigorta primlerini, çalışma günlerini, prim ödemelerinin miktarını, hangi primlerinin ne kadar yatırıldığını öğrenme hakları vardır. Buna ek olarak; işveren tarafından yatırılan SGK primlerinin eksiksiz olup olmadığını, yaz dönemlerinde giriş çıkış yapılıp yapılmadığını öğrenmek için mutlaka çalışanların 4A hizmet dökümünü belirli aralıklar ile kontrol etmeleri gerekmektedir.

SGK Sorgulamasını TC Kimlik Numarası İle Yapmak

SGK özel web sitesi üzerinden; SGK sistemine kayıtlı olan tüm çalışanlar ve işverenler işlem yapabilirler. Konu ile alakalı olarak yapılması gereken tek şey;

 • SGK resmi web sitesi üzerinden TC kimlik numaranızı yazarak giriş yapmanız gerekir.
 • Sonrasında; karşınıza çıkacak 4A hizmet bendi dökümünün yalnızca 12 aylık bir zaman dilimini kapsayacağını bilmeniz gerekir.
 • 12 aylık süre zarfı içerisinde; iş yerinize girişlerinizi, iş yerinizden çıkışlarınızı, özel olarak giriş çıkışlar yapılıp yapılmadığını, prim ödemelerinizin hangi türden yatırıldığını, emekliliğinize bu on iki aylık süre zarfının sonrasında ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

SGK İşçiler Ve İşveren Görevleri Nelerdir?

 • Sosyal güvenlik kapsamı altında hem işverenlerin hem işçilerin tüm güvenliklerini sağlamak ve sunulan güvenlik çerçevesinin en güncel halleri ile işlemlere devam etmek, şeklinde başlar.
 • SGK resmi kurumları tarafından tüm kayıtlı çalışanların hak ve sorumluluklarını tanımak ile birlikte tüm hakları ve borçları eksiksiz bir biçimde yerine getirmeyi sağlamaktır.
 • SGK kapsamında uluslar arası alanlarda var olan gelişmeleri takip etmek ve bu gelişmeleri ülke içerisinde yer alan SGK kapsamlarına uygulamak şeklinde devam eder.
 • SGK, tüm kamu idareleri arasında genel kabul gören şartlar dahilinde bilgi alışverişlerini sağlar.
  Aynı zamanda kayıt dışı istihdamı önlemek maksatlı olarak çalışmaları kanunlara ve KHK’ lara dayandırarak yürürlüğe sokar.
 • Kayıt dışı istihdam durumlarında mevzuat çerçevesinde belirlenmiş olan cezai işlemleri uygular.
 • SGK işçi işveren ilişkileri dışında var olan; kendisine kanuna dayandırılarak verilmiş olan tüm işlemleri de yerine getirmek ile yükümlüdür.
 • Rapor parası alma, doğum izni ve doğum parası alma gibi konular ve bu konuların işleyişi de SGK kapsamında yer alır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ