SGK Çocuk Parası Alma Şartları

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

Türkiye’de genç nüfusun azalmasıyla birlikte devletimiz tarafından doğum yapacak annelere yardım niyetinde verilen SGK Çocuk Parası Alma Şartları için aslında pek bir şart yok diyebiliriz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve canlı çocuk doğurmak gerekmektedir.

Doğan çocuk doğum sırası verilen yardım miktarını etkilemektedir. Bu yardım sistemi ile Türkiye’nin genç nüfusunu arttırılmak amaçlanmıştır.

SGK Çocuk Parası Nereden Alınır?

Aile Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015’te başvuruları aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurtdışında konsolosluklar tarafından alınmaya başlandı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler, başvuruları kendi çalıştığı kurumdan yapabilecekler.

Bu yardım sistemi, kamu kurum ve kuruluşları, personelin başvurusunu posta yöntemiyle il müdürlüklerine gönderilecektir.
‘E devlet’ yöntemiyle başvuru alınması ise konuyla ilgili işlemler tamamlandıktan sonra uygulamaya alınacaktır.

SGK çocuk parası alma sistemi, doğum yapan kişilere sadece bir kere verilecektir. Bu yardımı almak için anlaşmalı bankalar ve PTT şubelerinden TC kimlik numarasını belirtmesiyle alınabilecektir.

Çocuk Parası Miktarı Nedir?

Yasaya göre, doğum yapan kadının canlı doğan birinci çocuğu için 300 Türk lirası, ikinci çocuğu için 400 Türk lirası, üçüncü çocuğu 600 Türk lirası doğum yardımı yapılacaktır.

15 Mayıs’tan itibaren bir kadın ikinci çocuğunu doğurmuş ise yine 600 Türk lirası alacak. Yani ilk çocuk olarak kabul edilmeyecektir.

Ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu bir açıklamasında, artık yurtdışında da olsa ve nerede olursa olsun annelere hediye olarak altın vereceklerini belirtmiştir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ