SGK Borçlanma İşlemleri Hakkında Merak Edilenler

SGK Borçlanma İşlemleri Hakkında Merak Edilenler

Birçok SGK işleminin düzenlenmiş olduğu 5510 sayılı kanun bir de SGK borçlanmasını ele alıyor. Bu bağlamda; SGK borçlanmasının ne anlama geldiğini, nasıl yapıldığını ve çok daha fazlasını soru cevap şeklinde en merak edilen başlıklar dahilinde anlatacağız.

Borçlanma Hangi Süreler Dahilinde Olabilir?

SGK borçlanma işlemlerine dahil olabilmek adına mutlaka SGK’nın kabul etmiş olduğu bahanelere sahip olmak şartı aranır. Şöyle ki; Sosyal güvenlik kurumu; hem baylar hem de bayanların borçlanma günlerini ve zamanlarını özel olarak belirtmektedir. Bu bağlamda;

 • Askerlik ve buna ek olarak yedek subay hazırlık günleri erkek SGK mensupları adına borçlanma sebepleri içerisinde yer alır.
 • Kadınların borçlanma sebeplerinin başında doğum günleri gelir. Buna SGK genelince doğum borçlanması adı verilir.
 • Memur olarak görev alan kadın ve erkeklerin memurluk süreleri içerisinde izin günlerine dahil olmaları bir borçlanma sebebi olarak görülmektedir.
 • Bay ve bayanların doktora dahilinde oldukları süreler SGK borçlanmansa sebep niteliğindedir.
 • Gözaltı süreleri, tutukluluk süreleri ve buna ek olarak herhangi bir görevden uzaklaştırıcı hukuki sebepte hem bay hem de bayanlar için SGK borçlanma sebebi olarak görülmektedir.
 • Hekimlik görevini üstlenmiş bay ve bayanların fahri asistanlık süreleri SGK tarafından borçlanmaya sebep süreler dahilinde görülmektedir.
 • Seçim sebebi ile istifa eden bay ve baya memurların, görevlilerin ve SGK çalışanlarının bu süre içerisinde geçirmiş oldukları vakitler de SGK sistemi tarafınca borçlanma sebebi olarak kabul edilmektedir.
 • Bunlara ek sayılan diğer bir sebep ise; kısmi süreler içerisinde çalışan bireylerin bir ay dahilinde çalışamadıkları, boş kaldıkları süreler olarak gösterilebilir.
 • 1416 sayılı kanun ile düzenlenmiş bir özel madde ise; yurt dışında okumakta olan öğrencilerin bu okuma süresi dahilinde getirmiş oldukları süre olarak belirtilebilir.
 • Bay ve bayanların birlikte, ekip halinde yahut da bireysel olarak grev içerisinde geçirmiş oldukları süreler de SGK tarafından borçlanmaya sebep sayılabilecek özel nedenler arasında sayılmaktadır.

Günlük Borçlanma Tutarı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Günlük borçlanma tutarı; her bireyin yani hem bay hem de bayanların günlük olarak ne kadar borçlanabileceklerini gösteren miktardır. 5510 sayılı kanun maddesi ile düzenlenen bu konu; 41. Madde gereğince bir bireyin günlük prim miktarına vurulduğunda ne kadarlık borçlanabileceğini belli etmektedir. Buna ek olarak; 82. Maddenin gereğinde olduğu gibi prim esası dikkate alınır ve sonrasında bu prim tutarlarının alt ve üst sınırlarını belirlemek koşulu ile yüzde otuz ikilik bir oran ile borçlanma belirlenmektedir.

Buna ek olarak; günlük asgari tutarın esas alınması söz konusu olur ise; günlük kazancın yüzde otuz ikilik bir oranı ile belirlenir.

Borçlanma Sürelerinde Ay Ve Yılın Kaç Günlük Esas Alınması Gerekmektedir?

İlk olarak belirtmek gerekir ki borçlanmanın günlük ve aylık zaman dilimlerine vurulması gerçek aylar gibi değildir. Yani; ayların 28, 29, 30, 31 çekmesi gibi durumlar borçlanma hesabına katılmaz. Borçlanma hesaplamasında her ayın çekimi sabit tutulmaktadır. Ve bu bağlamda en düşük aylar da en yüksek aylar da otuz rakamında buluşur. Yani; 12 ayda otuz çekiyormuş gibi bir hesaplama durumu söz konusudur. Sonrasında ise bir yıl 365 gün değil 360 gün olarak sayılmaktadır.

Borçlanma süresi her ayın başı ve sonu olarak düşünülmez. Borçlanmanın başlamış olduğu ay içerisindeki güne bakılır. Yani; borçlanma temmuz ayının 5’inde oluyor ise; kayıtlara da böyle geçer fakat ayın sonu 30’dur.

Borçlanma Taleplerinde Esas Alınacak Olan Tarih Nedir?

Borçlanma talebin alınması ve işleme geçmesi; talebin hangi yol ile yapıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Taahhütlü posta yahut da acele posta yolu ile SGK’ya bildirilen evrakların kayıt tarihi olarak; acele ve taahhütlü kısımlar göz önünde tutularak kargoya verildiği gün belirlenmiştir. Bunun haricinde acele olmaya fakat el ile teslim edilmeyen evrakların kayıt tarihi ise; kuruma ulaşılan gün olarak tescillenmiştir.

Borçlanma Tutarının Yatırılması Gereken Zaman Dilimi Nedir?

Borçlanma tebliği eline geçmiş ve artık geriye yalnızca bu günlerin prim ödemesinin kalmış olduğu kişiler için yapılacak ödemenin herhangi bir süreye tabi olup olmadığı konusu önem taşımaktadır. Sigortalının eline geçen borçlanma kararı sonrasından ileri sayım halinde bir ay sonraya kadar o da en geç; ödeme yapmış olmaları gerekmektedir. Ödemenin yapılması gereken yer ise; sosyal güvenlik kurumudur.

Borçlanmada Kısmi Ödeme

Borçlanma gerekçelerinin belirtilenler içerisinden biri olması halinde sosyal güvenlik kurumu kişiye borçlanma tebliğinin kabulü belgesinin gönderir ise bir ay içerisinde ödemenin yapılması gerekir. Ödemenin yapılmasının ardından ise; yapılan ödeme tutarına bakmak gerekir. Bu bağlamda; eğer ödeme belirtilen gün kadar prim şeklinde yapılmış ise tam borçlanma ödemesi olmuş olur. Fakat buna karşılık eğer ödeme belirtilen tutardan az yapılır ise; bu halde kişilerin yapmış oldukları prim ödemesinin denk geldiği gün sayısı kadar yani kısmi ödeme tutarı gibi var sayım ile durum sonuçlanır. Kısmi ödeme şeklindeki borçlanmaların kaç güne tekabül edeceğini belirleyen ise; ödenen miktar ile o miktarın günlük prim tutarlarına bölünmesi ile bulunur. Fazla ödeme halinde herhangi bir ekstra ödeme günü kabul edilmemektedir. Fakat eksik ödemelerin var olması; tekabül eden güne kadar sayılır.

Kısmi Ödemenin Tamamlanması Mümkün Müdür?

Borçlanmasını kısmi ödeme yolu ile gerçekleştiren hem bayların hem de bayanların tam borçlanma haklarını kullanmadıkları aşikardır. Eğer bu tarz bir durum da yer alıyor iseniz elbette ki elinizde para olduğu zaman kalan diğer borçlanma günlerini de değerlendirmek istersiniz. Bu bağlamda konuya bir açıklık getirelim ki; eğer borçlanma ödemenizi kısmi olarak yaptı iseniz ve sonra ki dönemlerde kalan borçlanma ödemesini yapmak istiyor iseniz buna herhangi bir engel teşkili söz konusu değildir. Fakat geriye kalan borçlanma ödemesinin yapılması hemen mümkün değildir. Tıpkı ilk ödeme gibi gereken prosedürleri başta sona kadar tekrar yapmak ve sonuç itibari ile sosyal güvenlik kurumunun konunun tebliğ edildiği belgeyi kabul etmesi ve size ödeme yapmanız için bir aylık süreyi yeniden tanıması gerekir.

Konuya tam olarak açıklık getirmek gerekir ise; borçlanmanın herhangi bir bölünme üst sınırı yoktur. Eğer dilerseniz borçlanmanızı on kez de yapabilirsiniz; yirmi kez de yapabilirsiniz.

İki Dönemlik Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadardır?

Borçlanma tutarları her yıl için iki dönem ayrımına tabidir. Yani; borçlanmanın asgari tutarı bir yıl içerisinde bir ocak ayının ilk günü bir de temmuz ayının ilk günü belirlenmektedir. Buna ek olarak ise; bu iki dönemin dışında borçlanma tutarları her yıl farklılık gösterebilmektedir. Bir de herhangi bir değişim dolayısı ile asgari ücretler de farklılık yaşanıyor ise; borçlanmanın alt sınırı bir kez o değişim sebebi ile hesaplanmaktadır. 2015 yılının asgari borçlanma tutarlarını iki dönem şeklinde belirtmek gerekir ise;

 • 12, 83 TL ilk dönem tutarıdır.
 • 13,58 TL ise ikinci dönem tutarı olarak belirlenmiştir.

Sizler de borçlanma hakkına sahip iseniz mutlaka hakkınızı kullanmalı ve bu sayede emekliliğinizi çok daha öne çekmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ