SGK 4B Hizmet Dökümü

SGK 4B Hizmet Dökümü

Sosyal güvenlik kurumunun, sağlık sigortası kapsamında birçok ana dalı içinde bulundurmaktadır. Özellikle bütün sağlık sigortaları bir bayrak altında toplandıktan sonra daha düzenli bir yapılaşma meydana gelmiştir. Sosyal güvenlik kurumunun en büyük amacı sosyal devlet yapılaşmasının gerçeklemesini sağlamaktır. Bu amaçla sağlık kapsamına giren hizmetlerden ücretsiz veya düşük miktarlarda yararlanabilmek söz konusu olacaktır.

Bununla birlikte yaşlılık döneminde kişilerin geçimini sağlayabilmesine yönelik emeklilik çalışmaları yapılmaktadır. Her sigorta kolunda farklı farklı emeklilik sistemleri bulunmaktadır. Bu farklılıkların temelinde çalışma düzenleri ve iş kolunun farklı olması bulunmaktadır. Farklı iş kollarının bulunduğu bir alanda 4b sigorta koludur.

4B Nedir

Sosyal güvenlik kurumunun, sigorta kollarını kendi kurumunun altında birleştirmesi ile birlikte sigortaların isimleri de değişmiştir. Bu sigorta kollarından birisi de bağkurdur. Bağkur olarak bilinen sigorta kolu yeni sistemde 4b olarak adlandırılmaktadır. 4b sigorta kolunda genellikle bağımsız çalışanlar, esnaf ve sanatkarlar bulunmaktadır. 4b seçeneğine bağlı çalışanlar herhangi bir işverene bağlı çalışmamaktadır. Bu kişiler genellikle işveren durumunda ya da küçük esnaf olarak çalışmaktadır. İşverene bağlı olmadan çalışan 4b çalışanları sigorta primlerini kendileri ödemekle yükümlüdür. 4b sigorta primlerini ödemek eski bağkur sistemi ile aynıdır. Yani sigorta primleri ödenmeden sağlık hizmetlerinden faydalanmak mümkün olamaz. Aynı zamanda da emekli olmak içinde ödenecek primlerin düzenli olarak ödenmesine özen göstermek gerekmektedir.

4B Hizmet Dökümüne Nasıl Ulaşılır

Sosyal güvenlik kurumu altında olan sağlık sigortaları kapsamında ki 4b den sigortalı olanların hizmet dökümüne ulaşmaları artık son derece kolaydır.

Sosyal güvenlik kurumunun kendine özel bir sayfası olan e-devlet sitesinden hizmet dökümüne kolaylıkla ulaşılabilecektir. Bunun için gerekli olan e-devlet sitesine giriş yapabilmektir. E-devlet sitesine giriş yapabilmek için ilk şifreye sahip olmak gerekmektedir. E-devlet sitesinin ilk şifresi PTT şubelerinden satılmaktadır. Alınan ilk şifre ve TC kimlik numarası yardımıyla siteye giriş yapılabilecektir. Aynı zamanda da elektronik imza aracılığıyla da e-devlet sitesine giriş yapılabilmektedir. Siteye giriş yapıldıktan sonra 4b hizmet dökümüne ulaşılabilecektir. Bu siteden istenebilirse hizmet dökümünün bir çıktısı da alınabilecektir.

4B Hizmet Dökümünün Önemi Nedir

4b hizmet dökümü sigorta hakkında bazı bilgilere ulaşmak açısından son derece önemlidir. 4b hizmet dökümü aracılığıyla sigorta primlerini görülmesi mümkün olacaktır. Sigorta primlerinin ödendiği tarihler ve işe giriş tarihleri de görülebilmektedir. Bununla birlikte emekli olunacak zamanın hesaplanması içinde 4b hizmet dökümünün görülmesi gerekmektedir. Hizmet dökümüne ulaşmak için mutlaka şifre gerekmektedir. E-devlet şifresi olmadan 4b hizmet dökümüne ulaşmak mümkün olmayacaktır. 4b hizmet dökümü aracılığıyla prim ödemelerinden herhangi bir sıkıntı olması durumunda düzeltilmesi için fırsat olacaktır. 4b hizmet dökümünde görülecek olan hatalar emeklilik durumunu tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle 4b hizmet dökümü sıklıkla kontrol edilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Ne kadar faydalı bir sayfa verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ