Sağlıkta Dönüşüm ve Sosyal Güvenlik Reformu Projesi

Sağlıkta Dönüşüm ve Sosyal Güvenlik Reformu Projesi

Bu projeyi yürütme adına birlikte işbirliği yapan kurumlarımız başta kurumumuz Sosyal Güvenlik Kurumu olmaz üzere; Strateji Geliştirme Başkanlığı, Stratejik Yönetim ve Planlama Daire Başkanlığı, Proje Koordinasyon Birimi olmak üzere bu kurumlarda işbirliği içinde proje yönetilecektir.

Projenin Finansal Getirilerinin Karşılanması

Proje için finansal hibenin sağlanması adına Dünya Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bulunan projeler adına finansal destek için kredi anlaşması adına sağlanan 56 milyon 100 bin Avro vardır.

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerinden faydalanan vatandaşlarımız ve kurumlarda çalışan personeller bu proje kapsamında olacaklardır. Bu projede Genel Sağlık Sigortası uygulamasının etkinliğini artırarak vatandaşların sosyal güvenlik sisteminden kesintisiz bir şekilde faydalanıp sağlık konusunda alınan hizmetin kalitesini artırmak amaçları projede yer almaktadır. Proje uygulamasında bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi için bu proje devamlılığını sağlayacak ve çıktıya dayanan kontrollü bir finansman kaynaklı olmasını sağlamaktır. Projenin son aşaması olarak vatandaşlara kazanımları sağlık hizmetlerinin kullanımından vatandaşların daha çok hizmet alması ve daha kaliteli bir şekilde sağlık hizmetlerinin sağlanması adına büyük bir başarı sağlayacak olan bir projedir.

Projenin Hedefleri

Proje amacını açıklarken Sosyal Güvenlik Kurumundan sağlık hizmeti alan kesimlerin ve vatandaşların aldığı sağlık hizmetinden yüzde yüz memnun olması amaçlayarak çalışmalarını bu doğrultuda yürütmektedir. Projenin denenmesi adına oluşturulan pilot bölgelerde ki illerde testlere göre projenin amaçları doğrultusunda 18 ve 29 yaş aralıklarında ki sigara kullanım oranı pilot bölge dışında ki bölgelere göre daha az olmuştur. 18 ve 29 yaşlarında ki sigara kullanımının Proje kapsamında daha az olması projenin başarılı olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca projenin başka bir getirisi ise yine pilot bölgelerde yapılan testlerde ortaya çıkan pilot bölgelerde de ki yüksek tansiyon şikâyetlerinin diğer bölgelere göre daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Ve başka bir getirisi de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun üstüne yük olan ilaç masrafı ve ayakta tedavi masrafları da pilot bölgelerde oldukça azalmış ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun giderleri azalarak hizmetin artmasına olanak sağlamıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ