Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası diğer bir ifade ile iş göremezlik ödeneği olarak bilinir. Aslında kişilerin kusurlu sorumlu olmaları dışındaki sebepleri kapsayan ve buna ek olarak kanunca kabul edilebilir kusurlu hallerin olduğu durumlarda; çalışanların her iş göremez oldukları gün sayısı için toplu yahut da tek tek rapor sunması ve beraberinde her çalışmadığı günün ücretini talep edebilir olmasıdır. Genel olarak; iş kazaları, kusursuz sorumluluk hallerinin olmadığı durumlar, doğum halleri, lohusalık halleri, meslek hastalıkları, görülen iş sebebi ile ortaya çıkmış olan hastalık sebepleri, şeklinde bir liste oluşturulabilir.

Gerekli Hekim Raporu

Rapor parası alabilmek için kişilerin kendi onayları yahut da durumlarını anlattıkları taktirde işverenlerinin sözlü olan onayları yeterli değildir. Mutlaka her kurumun kabul edebileceği resmi nitelikte olan ve aynı zamanda gerekli uzmanlığa sahip hekimlerin vermiş olduğu rapor ile birlikte tam teşekküllü hastanelerin konu ile alakalı olan raporları; SGK tarafından dikkate alınacaktır.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası almaya hak kazanan kimseler; göndermiş oldukları gerekli evrakların incelenmesi ve onaylanması neticesinde ortaya çıkar. Sonrasında ise yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasında kişilerin hak kazanmış oldukları rapor paraları hesaplarına yatırılır. Rapor parası almaya hak kazanan kimseler tercihlerine göre haklarını; PTT şubelerinden yahut da Ziraat bankası şubelerinden çekebilirler. Rapor parası hesaplanır iken net ve herkes için uygulanması gereken ve kesin olan bir kat sayı yoktur. Genel itibari ile;

  • Kişilerin çalıştıkları zaman içerisinde sahip oldukları statüleri,
  • Mesleklerinin kolu ve çalışma alanında uzmanlıkları,
  • Kişilerin maaş durumları,
  • Dahil oldukları sigorta kolları gibi durumlar etkilemektedir. Mutlaka bilinmesi gerekiyor ki; uzmanlık yapan, üst düzey çalışanlar vs. gibi gerekli görülen meslek kollarında çalışmakta olan kimselerin almaya hak kazandıkları rapor parası çok daha fazla olur.

90 Gün Prim Şartı Nedir?

Doğum ve hastalık durumları sebebi ile rapor parası almaya hak kazanabilmek için mutlaka doksan günlük primin doldurulması gerekmektedir. Aksi halde; rapor parası almak için gerekli olan diğer tüm şartların dahi sağlanması, rapor parası alabilmek adına yeterli olmayacaktır. Ancak;

  • Geçici olan iş kazaları,
  • Çalışılan iş sebebi ile yaşanan mağduriyetler,
  • İşverenlerin sorumluluğunda çalışma saatleri içerisinde meydana gelen farklı kazalar ve bu kazaların iş göremezlik boyutlarına ulaşması, şeklinde sayılabilecek 90 günlük prim şartı gerektirmeyen rapor parası kapsamındaki konuları unutmamak gerekir.

Brüt Ödenen Rapor Parası Nedir?

Rapor parasının brüt bir biçimde ödenmesi gibi bir konuda gündemdedir. Brüt ödeme; rapor parası alma hakkı olan kimselerin mutlaka üç gün ve fazlası rapor parası alma durumu gerektirdiği hallerde ortaya çıkar. SGK tarafınca; bu tarz kimselerin rapor parasını alabilmeleri; hesaplanan brüt ücret sayısının gün aşırı toplanması ile mümkün kılınmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Taner dedi ki:

    Rapor parası kaç para acaba?

BİR YORUM YAZ