Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev almak istiyor fakat peşinat sıkıntısı çekiyor iseniz doğru yerdesiniz zira sizlere peşinatsız konut kredisi veren bankalardan hangi yöntemler ile konut kredisi kullanabileceğinizi açıklayacağız.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır; Bildiğiniz üzere bankalardan kredi kullanarak ev almak istediğinizde paranın bir kısmının cebinizde hazır olması gerekiyor. Türkiye’de faaliyette olan neredeyse tüm bankalar konut kredisinden faydalanmak istediğiniz zaman evin ekspertiz raporunda belirtilen tutarın %80’i kadar kredi vermekteler. Bu da şu anlama gelmekte, tüketici konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak istediğinde konutun ekspertiz değerinin %80’i kadar en fazla kredi kullanabilirler ve kalan %20’lik kısmı peşin olarak kendileri tamamlamak zorundadır. Böyle bir sistem içerisinde merak edilen soru ise; peşinatsız konut kredisi nasıl alınır? Sizlere bu yazımızın devamında peşinatsız ev kredisi nasıl alınır ? sorusunun cevabını vereceğiz.

Öncelikle sistemin işleyişinden bahsedelim çok kısa, konut sahibi olmak isteyen kişi herhangi bir bankaya giderek kredi başvurusu yapar. Başvuru sonucu olumlu çıkması halinde banka tarafından satın alınacak ev için bir eksper tayin edilir. Eksper, evin değerini belirli kriterler ölçüsünde değerlendirerek bir rapor hazırlar. Bu raporda ev için biçilmiş tahmini bir değer belirlenir. Bu değer kıstaslarında da banka müşterisine %80 kadar kredi kullanma imkanı sunar. Bu bildiğimiz ve hali hazırda tüm bankalarca uygulanan sistem. Şimdi sizlere peşinat kullanmadan nasıl ev kredisi kullanılır konusunda birkaç yöntemden bahsedeceğiz.  Bu yöntemler sayesinde peşinatsız konut kredisi kullanabilir ve hiçbir nakit ödeme yapmaksızın banka kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz.

İpotek Karşılığı Peşinatsız Ev Kredisi

İlk yöntem, bankaya sunabileceği ve ipotek gösterebileceği bir taşınmaz mülkü olanlar için. Bu yöntem ile örnek vermek gerekirse; 250 Bin Liralık ev almak istiyor iseniz, bu değerin üstünde gayrimenkulü bankaya ipotek ettirmelisiniz. Banka, ipotek göstermiş olduğunuz gayrimenkul için de bir ekspertiz raporu hazırlar ve değeri kredi miktarının üstünde ise ipotek işlemleri başlatılır. Bu sayede almak istediğiniz konuta hiç peşinatsız kavuşabilirsiniz. Böyle bir yöntem ile ev sahibi olduğunuz da krediler bitene kadar iki evin de bankada ipotek altında olacağını belirtelim. Kredi borcunuz tamamlandığında ise banka üzerin de olan ipotek kaldırılacaktır.

Nakit Blokaj Karşılığı Peşinatsız Konut Kredisi

Yine bankaya sunabileceğiniz ipotek karşılığı peşinatsız ev kredisi kullanma yöntemi. Bu yöntemde banka hesabınız da bulunan parayı güvence olarak sunmalısınız. Örneğin, 200 Bin Lira değerinde bir ev için peşinat vermeden konut kredisi kullanmak istiyorsanız bu değerin üstünde bir parayı bankaya yatırmanız gerekmekte. Banka, kredi borcunuz bitene kadar hesapta ki paranıza bloke koyacaktır. Borcunuz bittiği an nakit blokaj banka tarafından kaldırılır ve paranızı kullanabilirsiniz.

Taşıt Rehini İle Peşinatsız Konut Kredisi

Taşıt rehini de yine konut kredisi kullanımlarında sıkça başvurulan yöntemlerden. Bu yöntem ile tek bir taşıt yada birden çok taşıt için rehin yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemde de peşinatsız kredi kullanmak istediğiniz evin değeri kadar taşıt için rehin vermeniz gerekmekte. Bu yöntem de rehin altında bulunan taşıt yada taşıtlara ait mutlaka kasko yapılmalıdır. Eğer araçlara ait kasko poliçesi yok ise banka kasko poliçesini kendisi düzenler veya tüketiciden ister. Konut kredisi borcu bitene kadar yine taşıt veya taşıtlar banka tarafından rehin altında tutulur.

Çek Karşılığı Peşinatsız Ev Kredisi

Bu yöntem daha çok serbest meslek sahipleri, işletme sahipleri, esnaflar ve firma ortakları tarafından kullanılır. Peşinatsız konut kredisi kullanımı için sahip olunan ve vadesi henüz gelmemiş çekler bankaya verilir. Çeklerin toplam değeri evin ekspertiz değeri kadar olmalıdır. Vadesi gelen çekler banka tarafından bozdurularak nakit blokaja alınır. Bu, kredi borcu bitene kadar sürer. Kredi borcu bittiği zaman çeklerin tutarı olan nakit para üstünde ki blokaj kalkacaktır.

Peşinatsız Konut Kredisi

Peşinatsız Ev Kredisi Almak İçin Diğer Yöntemler

Peşinatsız konut kredisi çekmek için başka yöntemler de mevcuttur. Örneğin, firma sahipleri yada ortakları borç temliki ile kredi kullanabilirler. Ayrıca çoğu bankanın çok eski ve sağlam müşterilerine peşinat olmadan ev kredisi kullanmalarına izin verdiklerini de belirtelim. Kobi sahibi veya üst düzey banka müşterileri başka banka da olan kredi limitlerini, almak istedikleri konut kredisi için peşinat olarak da sunabilirler. Bu sayede peşin ödeme yapmaksızın evin tamamına kredi kullanılmış olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ