Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut sahibi olmak isteyen kişiler için bankalar farklı imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlar genellikle krediye yönelik olmaktadır. Çünkü belirli bir sermaye veya biriken hesabın olmaması nakit parayla konut almayı mümkün kılmamaktadır. Ev kredisi son yıllarda en çok tercih edilen kredi çeşitleri arasında ki yerini almıştır. Ev sahibi olmanın ayrıcalıklarından yararlanmak isteyenlerin tek şansı banka kredileri olmaktadır. Banka kredileri ile ev sahibi olmak için bankanın gerekli şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. Çünkü bu krediler genel olarak uzun vadeli krediler arasında yer almaktadır. Bankalar sunduğu konut kredilerini farklı koşullar, vadeler ve faizler altında sunmaktadır. Her bankanın tek ortak yönü faizle ve peşinatla bu kredileri sağlamasıdır. Ancak bazı bankalar herhangi bir peşinat olmadan da konut kredisi verebilmektedir.

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Bankalar artık peşinat olmadan konut kredisi vermeyi tercih etmemektedir. Yani ekspertizin belirlediği konut fiyatının % 75’i kadar kredi verebilmektedir. Bu şekilde konut kredisi verilmesi 2011 yılından sonra yasal zorunluluk halinde gelmesidir. Bu durum konut almak isteyenler için olumsuz gibi görünse de bazı bankalar bu durumu olumlu hale getirmeyi başarmıştır. Bankalar % 75 yasal kredi verme durumunu %100 krediye çıkarma imkanı vermiştir. Kişinin herhangi birikimi olmaması halinde de ev almak mümkün hale gelmiştir. Tabi ki bu durumun gerçekleşebilmesi için yasal prosedürlere de uygun bir şekle sokulması gerekmektedir.

Peşinatsız Ev Kredisi Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Peşinatsız ev kredisi veren bankalar bazı şartlar ve yasal zorunluluktan kaynaklanan prosedürlerle krediyi verebilmektedir. Yasal zorunluluk olan ancak konut fiyatının %75 kadar kredi verebilme olanağını %100’e çıkarabilmek için farklı formüller bulunmaktadır. Bunun için bankalar ekspertizin belirlediği ev fiyatının % 75’i kadar kredi vermekte geri kalan %25’i kadarlık kısmı için de evi ipotek etmektedir. Eğer ipotek edilmek istenen başka ev var ise aynı şartların uygulanması konusunda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Kredi borçları vadelere bölünerek faizi ile birlikte geri ödenecektir. Kredi borcunun bitmesiyle evin üzerinde ki ipotek kaldırılacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ