Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu

Kredi almak ve kredi kartı sahibi olmak günümüzde son derece normal olan işlemlerdir. Bankalardan alınan krediler ve kredi kartları daha cazip hale getirilerek müşterilerine sunulmaktadır. Özellikle düşük faizli ve bol vadeli krediler ihtiyacı olan kişilere oldukça çekici gelmektedir. Kredi kartları içinde durum aynıdır. Bol taksit yapma seçeneği ve ödeme genişliği imkanları ile tüketicileri kendisine çekmektedir. Tabi ki bunlar birer borçtur ve ödenmesi de şarttır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi almak için birçok neden bulunmaktadır. Kimi zaman konut kimi zaman eğitim gibi birçok nedenle kredi çekebilmek mümkündür. Ancak kredi çeken kişinin ölmesi neticesinde kredi borcu yok olmayacaktır. Yani ölüm herhangi bir kredi borcunun ortadan kalması için bir neden değildir. Ama ölen kişinin hayat sigortası olması durumunda işler biraz değişecektir. Hayat sigortası güvencesinde olan herhangi bir ölümün olması halinde kişinin kredi borcu sigorta tarafından ödenecektir. Tabi ki kapsamı dışında ki ölümlerde ve şüpheli ölümlerde hayat sigortası borcu kapatmayacaktır. Kredi borcu olan kişinin borcu böyle bir durumda mirasçısına geçecektir. Mirasçı kredi borcunu ödeme konusunda itiraz etme hakkına sahip değildir. Ancak mirasçı olan kişilerin mirası istememesi halinde yani mirası red etmeleri halinde kredi borcunu ödeme zorunluluğu da ortadan kalkacaktır. Çünkü miras tümüyle yani varlıkları ve borçları ile birlikte reddedilir veya kabul edilir. Bu bir yasal zorunluluktur.

Ölenin Mirasçılarının Mirası Reddetmesiyle Kredi Borcunun Durumu

Ölen kişinin mirasçıları mirası reddetme hakkına sahiptir. Bu gibi durumlar genellikle borcun, varlıklardan fazla olduğu zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Çünkü mirası reddeden mirasçı, murisin borçlarından da sorumlu olmayacaktır. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde kredi borcu yine ortadan kalkmayacaktır. Kredi için herhangi bir kefilin gösterilmesi halinde banka kefilin peşine düşerek kredi borcunu kefilden isteyecektir. Kefil kredi borcunu ödemek zorundadır. Kredi borcunun ödememesi halinde kredi borcu kendisininmiş gibi yasal prosedür uygulanacaktır. Eğer borç için gösterilen herhangi bir kefil yoksa murisin mirasından kalan varlıklar ile kredi borcu ödenecektir. Kredi borcunun ödenmesi için gerekli mal varlığı yok ise kredi borcu batık borç olacaktır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borçlarının Durumu

Kredi kartları günlük hayatı oldukça kolaylaştıran finansal araçladır. Paranın en önemli ikamesi nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Ancak kredi kartlarının borçlarının zamanı gelince ödenmesi gerekir. Kredi kartı kullanan kişi ölmüşse ve kredi kartı borcu varsa borç ortadan kalkmaz. İlk olarak kişinin hayat sigortasının olup olmadığına bakılacaktır. Hayat sigortaları kişinin ölmesi halinde borçlarını ödemek zorundadır. Ama bu durumun belli başlı sınırları bulunmaktadır. Yani hayat sigortasının kişinin kredi kartı borçlarını ödemesi için anlaşma kapsamında bulunan nedenlerden biriyle ölmüş olması gerekir. Hayat sigortası kapsamında belirtilen bir neden dışında ki herhangi bir ölüm veya nedeni anlaşılamayan ölümler bu kapsamın dışında kalmaktadır. Böyle bir durumun olması halinde hayat sigortası kişinin kredi kartı borcunu ödemeyecektir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Olmaması Halinde Kredi Kartı Borçları

Kredi kartı borcunu ödemek için kişinin herhangi bir hayat sigortası yok ise durum değişiklik gösterecektir. Böyle bir durumda tüm borçlar gibi kredi kartı borçları da mirasçıya geçecektir. Mirasçı mal varlığına hakim olduğu kadar borçlarını da kabullenmeye mecburdur. Ancak mirası reddetme hakkına da sahip olan mirasçılar bu şekilde borçtan kurtulabilecektir. Böyle bir durumda da kişinin malvarlığı ile borç ödenecektir, o da yoksa batık borç olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ