Ölen Annenin Emekli Maaşı Kime Kalır?

Ölen Annenin Emekli Maaşı Kime Kalır?

SGK kurumuna kayıtlı sigortalı, gereken şartları sağlamış, prim gün sayısını doldurmuş ise, vefat etmesi halinde yakınlarına ölüm aylığı bağlanmaktadır. Bunun yanı sıra istek halinde yakınlarına toplu ödeme de yapılabilmektedir fakat bu durumda aylık talep etme durumu da ortadan kalkmış olur. Toplu ödemelerde aranan şartlar ise farklıdır. En çok merak edilen konuların başında ise ölen annenin emekli maaşı kime kalır? sorusu yer almaktadır. Bu yazımızda bu konuya da değinmiş ve sizleri bilgilendirmiş olacağız.

Ölüm Aylığı Hakediş

Kimler ölüm aylığı alabilir?  5510 sayılı kanun hükmünde yer alan bilgiler doğrultusunda en az 1800 gün prim gün sayısını doldurmuş 4a ve 4b kapsamında yer alan sigortalı yakınlarının ölüm aylığı almaya hak kazandıklarını belirtelim. Bu durumun yanı sıra malullük aylığı veya yaşlılık aylığı alanlar veya hak kazanmış fakat henüz maaş almamış kişi yakınları da ölüm aylığı alabilirler.

Vefat eden sigortalı kişinin eşi, çocukları, anne ve babası ölüm aylığı alabilir. Hatırlatmak da fayda var, 4b kapsamında sigortalının vefatı halinde ölüm aylığından yararlanabilmek için prim borcu olmaması gerekmektedir.

Eş Olarak Ölüm Aylığı Almak

5510 sayılı kanun gereği vefat eden sigortalının erkek/kadın eşi ölüm aylığı almaya hak kazanır. Ölüm aylığı miktarı ise ölüm aylığı alacak olan eşin çalışması veya çalışmamasına, çalışıyorsa aldığı maaşa göre değişkenlik gösterir. Eş tekrar evlenmediği sürece ölüm aylığından almaya devam eder.

Çocukların Ölüm Aylığı Alması

Yine 5510 sayılı kanun kapsamında ölen sigortalının erkek çocukları çalışmadıkları sürece 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir. Öğrenci ise bu yaş sınırı 25’e çıkmaktadır. Aynı kanun gereği kız çocukları da evlenmedikleri yada çalışmadıkları süre boyunca yaş sınırı olmaksızın aylık almaya devam eder. Evlenen ve ölüm aylığı almayan çocuklar, boşanmaları halinde tekrar ölüm aylığı için başvuruda bulunabilirler.

Anne ve Baba Olarak Ölüm Aylığı Almak

Ölen sigortalının anne ve babasının ölüm aylığından yararlanabilmesi için gereken şartlar; anne ve babanın toplam gelirinin asgari ücretten düşük olması, vefat eden sigortalının eş ve çocuklarından pay kalması ve anne ve babanın diğer çocuklarından gelir kalmaması durumunda ölüm aylığı alabilirler. Ölüm aylığı için SGK kurumuna başvuru yapılması gereklidir. 5 yıl içerisinde hak kazanıldığı halde başvuru yapılmamış ise ölüm aylığı hakkı kaybedilir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ