Moody’s Kararı Ve Doların Seyri

Moody’s Kararı Ve Doların Seyri

Moody’s Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyesini spekülatif normların altına düşüren bir kredi notu kapsamına indirdikten sonra; küresel piyasalarda çeşitli günlerde farklı tepkiler ortaya çıkmıştır. Moody’s kararı sonrasında dolar seyri ilk hafta sonu artış gösterir iken sonraki günlerde normal seyrine döndüğünü görmek mümkündür. Moody’s Türkiye’nin kredi notu kapsamı küresel çapta önem taşıya bir konudur. Türkiye’nin siyasi, sosyal ve güncel sorunlarının ekonomik dünyaya yansıtılması; döviz kurlarının tepkilerini ilk günlerde yükseltse de şimdi ve sonraki dönemlerde sakin bir seyre doğru yönelmeleri gerektiğini gösteriyor.

Merkez Bankasının Moody’s Kararı Sonra Ki Seyri

Merkez bankası başkanı Murat Çetinkaya; Moody’s kredi yapılabilirlik durumunun değiştirilmesinin ardından en yakın seyir durumlarının ifade edilebilir olduğunu belirtmektedir.

Hazine ihaleleri sonrasındaki durumun değerlendirilmesi ile birlikte Merkez bankasının bono piyasasının rahatlayacağı yönünde bir kararı söz konusudur.

Merkez bankasının belirlemiş olduğu Eylül sonu planı ile yapılması gereken yatırımların hepsinin yapıldığı vurgulanmaktadır. Dolar seyri ve Moody’s kredi notu düşürülmesi bu kararları bozamamış aksine Eylül ayı için beklenen merkez bankası hazine ortamının daha yüksek seviyede ay sonu kapanışı vereceği vurgulanmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ