Maaş Hesabına Konan Blokenin Kaldırılması

Maaş Hesabına Konan Blokenin Kaldırılması

En son yapılan düzenlemeler neticesinde günümüz koşullarında özel bir şirkette veya kurumsal bir firmada çalışan kişilerin maaşları banka hesaplarına yatırılmaktadır. Genelde iş başvurularının olumlu sonuçlanması sonucu işyeri, sizden çalıştıkları bankadan bir hesap açtırmanızı talep etmektedirler. Ve her maaş günü banka hesabınıza maaşınız otomatik olarak yatırılmaktadır. Maaş hesabı bireysel banka hesabı olarak da adlandırılabilir. Bankalar maaş hesaplarına, kredi borcu taksiti veya kredi kartı borcunun gecikmesi neticesinde bloke koyabilirler. Sadece hesabın bulunduğu banka değil diğer borçlu bulunulan banka, resmi kurum veya vergiden oluşan borçlar neticesinde devlet kurumları da bu maaş hesaplarına bloke koyabilir. Maaş hesabına konan blokenin kaldırılması ile ilgili merak edilen tüm sorulara bu yazımızda yanıt bulacaksınız.

Öncelikle şunu belirtelim, bankaya veya diğer nedenlerden dolayı oluşan borcunuz ne kadar ise ancak o meblağ kadar maaş hesabınızda ki paraya bloke konabilir. Örnek verecek olursak, maaş hesabınızda 5 Bin Lira var ve borcunuz 3 Bin Lira. Bu örnekten yola çıkarak diyebilir ki bankada ki paranızın sadece 3 Bin Lirasına bloke konabilir. Banka hesabınızın tamamına bloke konmuş ve para çekemiyor iseniz hemen bankanızı arayıp düzeltme talep edebilirsiniz.

Maaş Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Öncelikle blokenin kaldırılması için en öncelikli yol, borçlu olduğunuz kişi veya kurum ile görüşme yaparak bir çözüm yolu üretmek ve blokenin kaldırılmasını sağlamaktır. Kişi veya kurum ile yapılacak yeni bir ödeme şekli ile ( borcun taksitlendirilmesi vb. ) blokenin kaldırılması sağlanabilir.

Maaş hesabınıza konan bloke devlet dairesine olan borcunuzdan dolayı ise bu durumda çalıştığınız kurumdan yardım almalısınız. Çalışmakta olduğunuz işletme sahibi kuruma ıslak imzalı bir yazı gönderebilir ve maaş hesabınızda ki blokenin kaldırılmasını belli bir kesinti ( genelde maaşının 1/10’u kadardır ) karşılığı sağlayabilir. Böylelikle maaşınızdan 1/10 oranında para kesilerek çalıştığınız işletme tarafından alacaklıya gönderilir bu sayede hem maaş hesabınızda ki bloke kalkmış olur hem de yavaş yavaş borcunuzu da ödemiş olursunuz.

Maaş Hesabına Nasıl Bloke Konulur ?

Kişinin bankada ki hesabına bloke konulması için tabi ki ödenmemiş bir borcun oluşması gerekmektedir. Borçlu olunan kurum bankalara adınıza ait oluşan borcu tahakkuk fişi ile bildirir ve bankalar da bu bildirim dahilinde banka hesabına bloke koyar. Banka da bir hesabınız yok ise banka kuruma “bu kişiye ait bankamızda hesap bulunmamaktadır” içerikli cevap sunar. Bloke konan hesapta ne kadar para olduğundan ziyade borcun tutarı kadar bloke konabilir.

Başka Bankadan Hesap Açarak Bloke Engellenebilir mi?       

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kurumdan gelen bildiri neticesinde mevcut olan maaş hesabınıza bloke konur ve eğer hesap yok ise alacaklı kuruma hesap olmadığına dair cevap sunulur. Borçlu olan kişi başka bankadan hesap açarsa o hesaba bloke konmaz fakat şöyle bir durum var; alacağı olan kurum tekrar bir yazı gönderir ise o hesapta bloke olur. Yani, siz bir müddet maaş hesabınızı kullanabilirsiniz fakat alacaklı kurumun takibi sonucu tekrar hesabınıza bloke gelmesi muhtemeldir.

Banka Hesabı Bloke Sorgulama

Banka hesabınıza herhangi bir bloke konulup konulmadığını Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Banka bloke sorgulama için www.gib.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmanız ve bilgileri eksiksiz girmeniz gerekmektedir. E-işlemler menüsünden detaylı sorgulama yaparak hangi banka hesabınızda neden bloke olduğunu sebepleri ile birlikte görebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ