Kullanılmayan Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Mevcut nakit birikimlerinizin güvenli bir şekilde saklanması ve bu tutarları taşıma sorunundan kurtulmak için, birçoğumuz seçmiş olduğumuz bankaya giderek, vadesiz birer mevduat hesabı açtırmaktayız. Bu hesaplar ile ilgili son dönemlerde birçok uygulama yapılmaya çalışılmıştır. Çünkü, bankalar açmış oldukları vadesiz mevduat hesapları için kendi iç politikalarına göre bazen bir seferlik bazen de belirli zaman aralıkları ile kesintiler yapmaktaydılar. Fakat bu duruma son verilmesi adına çalışmalar başlatıldı ve şuan birçok banka size sunduğu vadesiz mevduat hesaplarının işletim ücretlerini kaldırmış durumdadır. Sizler de artık birikimlerinizin bu kesintiler ile azalmasını istemiyorsanız, hesap işletim ücreti almayan bankalara yönelerek ücretsiz hesaplarınızı açtırabilirsiniz. Bu bankalar, herhangi bir şubeye gitmenize gerek duymadan, internet sitelerinden yapacağınız başvurular sonucu hesabınızı açıp kartınızı gönderecektir.

Yeni bir hesap açtırdıktan sonra ise, eski hesaplarınızı kapatmanız önerilmektedir. Çünkü, hesap açılırken imzaladığınız sözleşme gereği, kesintiler onaylamış bulunuyordu. Eğer bu hesabınıza herhangi bir ücret yatırılırsa, sözleşme gereği doğrudan kesintiye uğrayacaktır. Peki, kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı nasıl kapatılır? Bunun için yapacağınız ilk şey, kapatmak istediğiniz bankaya gitmektir. Çok kısa bir süre alacak olan hesap kapatma işlemi, yalnızca hesap sahibinin yapacağı talimat gereği gerçekleştirilecektir. Bu işlem için sizlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bundan dolayı işlemlerinizi ertelemek yerine doğrudan banka şubesine giderek kısa bir süre içerisinde hesabınızı kapatabilirsiniz.

İnternet üzerinden kişilerin birbirleri arasında yaptığı paylaşımlara bakacak olursak, bankaların hesap kapatma işlemleri sırasında kişilerden belirli anket çalışmaları yaptıkları bilinmektedir. Bu anketlerde hesaplarınızı neden kapatmak istediğiniz ile ilgili sorular yer almaktadır. Bankanın sizlere geri dönüş sağlamak adına oluşturduğu bu anket uygulamalarında, yasal izinler gereği kesilen ücretlerini geri alan kişilerin olacağı da bilinmektedir. Bu kişiler, yasal anlamda adımlar atan kişilerden oluşmaktadır. Çünkü, hesap işletim ya da dosya masrafı adı altında yapılan bu çalışmalar, meclise sunulmuş, kişilerin bankalarda yaptıkları bu işlemlerin zaten bankacılık gereği yapıldığından dolayı ortadan kaldırılması amaçlanmıştı. Görüleceği üzere kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı nasıl kapatılır sorusunun yanıtı, çok basit ve kısa zamanda halledilebilecek şekildedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ