Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

Kullanılan kredi faiz oranları dönemsel olarak uygulanan kampanyalar yada hükümetin atacağı adımlar ile değişkenlik gösterebilir. Bunun en yakın örneğini 15 Temmuz sonrası yaşadık ve konut kredisi faiz oranları %1,15 seviyelerinde iken hükümet tarafından yapılan açıklama ile önce devlet bankaları olmak üzere tüm bankalar konut kredisinde faiz oralarını %0,80 seviyelerine kadar çekti. Yeni çekilecek kredilerde olduğu kadar özellikle uzun vade çekilmiş konut kredilerinde de tüketici faiz oranlarına karşı bankadan yeniden kredi yapılandırma talep edebilir. 0,15 baz değişiklik bile uzun vadeli kredilerde maliyet noktasında oldukça büyük fark yaratacaktır. O nedenle, çekmiş olduğunuz krediler için güncel faiz oranlarını takip etmenizde fayda olabileceği gibi, yeni kredi çekecek kişilerdenseniz de yine bankaların hepsinin kredi faiz oranlarını incelemeniz yararınıza olacaktır. Kredi yapılandırması yapan bankalar üzerinden kullanmış olduğunuz krediniz için yeniden yapılandırma talep edebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Nasıl Olur?

Kredi yapılandırma işlemi, kullanmış olduğunuz ve ödemeye devam ettiğini kredi için yeniden düzenleme içeren bir işlemdir. Bu işlem ise borç durumuna ve tüketicinin tercihine göre iki şekilde yapılmaktadır. Bu seçenekler;

 • Yeni alınmış kararlar ile düşen faiz oranları karşısında hazır bulunan kredi faiz oranlarının yeniden düzenlenerek yeni bir maliyet oluşturmak.
 • Maddi sıkıntılar çerçevesinde bankadan yeniden yapılandırma istemek.

Tüketiciler her geçen gün daha çok bilinçlense bile kredi borcunun yapılandırılması noktasında halen çok sayıda banka müşterisi yüksek faizden çektiği kredileri ödemeye devam etmektedir. Aşağıda sunacağımız örnekte, sizlere düşen faiz oranları karşısında yapacağınız yeni yapılandırma ile sağlanacağınız avantajı anlatmak istedik.

Örnek olarak çekmiş olduğunuz ve ödemesine devam ettiğiniz kredi miktarı 170 Bin Lira olsun. 120 ay vadeli çekmiş olduğunuz konut kredisinde kalan vade sayınız 110 ve faiz oranı da %1,14 olsun. Aylık taksitleriniz 1570 TL gibi rakamlara tekabül edecektir. Şimdi ise düşen faiz oranları karşısında borcunuzu yapılandırdığınızı düşünelim. Faiz oranı %0,95 olarak düzenlendi dersek aylık taksitlerin ödemesini aynı tutarak borcun 150 Bin Liraya düşmesi kolaylıkla sağlanabilir.

Örnekte de fark ettiğiniz üzere aylık taksitler de bir değişiklik yapılmadığı fakat faiz oranları düştüğünde kredi yapılandırma ile toplam borç oldukça düşmektedir. Bu sebeple yeni kredi taleplerinde bankaların tek tek faiz oranları incelenmeli ve masrafları da göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

Kredi Yapılandırma İmkanı Sunan Bankalar

Çekmiş olduğunuz kredilerin yapılandırmalı konusunda çoğu bankanın hizmet verdiğini söylemek mümkün. Kredi yapılandırma sunan bankalar 2017 yılı içerisinde çeşitli alternatiflere yönelmiş ve 72 ay yapılandırma imkanı da sunmaktadırlar. Fakat artan vade sayıları karşısında faiz oranlarının da oldukça yüksek kaldığını söyleyebiliriz.

72 ay borç yapılandırma hizmeti sunan bankalar 2017 yılı için aşağıda sizler için hazır liste halinde sunulmuştur. Bu bankaların her tür kredi için yeniden yapılandırma hizmeti sunduklarının altını çizelim.

 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • TEB
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank

Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kredi borcu yapılandırma diğer adı ile refinansman için hali hazırda kullanmış olduğunuz konut kredisi bulunmalıdır. Bu sayede 120 ay kadar vadelendirmiş olduğunuz konut kredisinin borçlarını faiz oranlarında ki düşüş nedeni ile yapılandırarak çok büyük tasarruflar elde edebilirsiniz. Ayrıca bu konuda acele davranmanız gerekmektedir. İşlemi askıya aldığınız her gün sizin zararınıza olacaktır.

kredi yapılandırma

Tabi ki faiz oranlarında ki düşüş kadar bankaların aldıkları masraflar da önemlidir. Bazı bankalar ne yazık ki konut kredisi yapılandırılması esnasında faiz oranlarından kaynaklı avantajı, yüksek masraflar yada sigorta bedeli gibi talepler ile gölgelemektedir. Kredi çektiğiniz banka bu gibi talepler ile karşınızda yer alıyor ise borç transferi işlemi ile o bankaya muhtaç olmadığınızı belirtelim. Bu sayede hazırda bulunan borcunuzu güncel olan düşük faizler ile yapılandırarak başkaya bankaya taşıyabilir ödemeye o bankadan devam edebilirsiniz.

Borç Transferi Yapan Bankalar 2017 Liste

 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Denizbank

Listede yer alan bankalara giderek mevcut krediniz için borç transferi sağlayabilirsiniz. Bunun için bankaların uygun görmesi gerekmektedir. Peki neye göre bu bankalar borç transferine izin veriyorlar. İşte cevabı;

 • Öncelikle kullanmış olduğunuz ve ödemesine devam ettiğiniz konut kredisi, tüketici kredisi veya taşıt kredisi bulunmak zorunda veya kredi kartı borcu da olabilir.
 • Ek hesap için borç transferi yapılamamaktadır.
 • Borç transferi işlemi borun bir kısmı için değil tamamı için yapılmaktadır.
 • Transfer kredisi onaylandığı takdirde tüketiciye nakit para verilmez bunun yerine kredi çekilen banka eski borcunuzun olduğu bankaya EFT geçer ve borcu o şekilde kapatarak yeni kredi hesabı açar.
 • EFT için herhangi bir ücret talep edilmez.

Bu sayede kredi yapılandırma işlemi için borcunuzu ödediğiniz bankaya mahkum olmazsınız.

Kredi Yapılandırma İçin Gereken Evraklar

Kredi borcu yapılandırma işlemi için sadece kimliğiniz ile bankadan başvuru yapmanız yeterlidir. Gelir belgesine veya ek bir belgeye ihtiyaç yoktur sadece kimliğiniz ile kredinize ait tüm detayları görebilir ve düzenleme talep edebilirsiniz.

Kendi bankanız dışında borç transferi işlemi yaparak başka bankadan yapılandırma yapacaksanız kimlik yanında ek olarak gelir belgesi de gereklidir. Unutmayın ki bor transfer kredisi yeni bir kredi manasına gelir.

Kredi Yapılandırmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle bankanızın faiz oranlarını ve diğer bankaların faiz oranlarını mutlaka karşılaştırın. Özellikle çekmiş olduğunuz kredi paketinde ki faiz oranlarını baz alın. Bununla beraber bankanın sizden talep ettiği masrafları da göz önünde bulundurun. Haksız bir talep karşısında itiraz edin. Anlaşma sğlamanız halinde taksitleri kontrol edin ve sözleşmeyi dikkatlice okumadan yapılandırmaya onay vermeyin. Unutmayın; kredi yapılandırma ile siz kazanırsınız!

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ