Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu, kredi kartınız ile alışveriş yaptıktan sonra sizinle ilgili güvenilirliği ölçen bir hesaplama türüdür. Bu hesaplama da kredi borçlarınızı ödeme sürenize, kredi borçlarınıza ve kredi geçmişinizin hesap özetine göre belirlenmektedir. Kredi notunu etkileyen faktörler arasında en önemlisi kredi kartınıza ödediğiniz aylık miktardır.

Aşağıda kredi notu hesaplamasının neye göre yapıldığı belirtilmiştir.

  • Yeni Kredi İçin Bankaya Başvuru Oranı %20
  • Bireysel Kredi ve Çeşitli Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
  • Kredi Kartı Kullanım Yoğunluğu Oranı %15
  • Mevcut Hesap ve Borç Oranına Göre %25

Bu bilgilere dayanarak sizin güvenilirliğiniz hesaplanmakta ve buna göre kredi notunuz belirlenmektedir. Yani sonuç olarak bireysel ve kurumsal alanda kredi kullanan kişilerin, bankalar tarafından kredi notu öğrenme sonucu ile bankadaki güvenilirliği ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca bankalar ile ne kadar süredir ilişki içinde olduğunuz önemli bir etkendir. Eğer uzun süre kredi kullanan ve düzenli ödemeler yapan bir kişi iseniz kredi notunuz bu durumda 1900’e yakın bir seviyede olacaktır. Bu da kolay kredi almanızı sağlayan bir etkendir.

Kredi notunu olumsuz etkileyen faktörler oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Kredi notunuz düşsün istemiyorsanız; bankalara sürekli kredi başvurusunda bulunmak ve kredinizin onaylanmaması sizin zararınıza olacaktır. Bu nedenle bankalara sürekli başvurmamalısınız.

Kredi Puanının Derecelendirilmesi

Aşağıda, kredi notum kaç olmalı? Sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

  • 0 – 700 arasında ise durumunuz çok kötüdür. Adli işlemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • 700- 900 arası kötü
  • 900 -1500 orta seviyedesiniz demektir.
  • 1500- 1700 iyi bir seviye puanıdır.
  • 1700- 1900 çok iyi bir seviyedesiniz demektir.

Eğer kredi notunuz sıfıra yakın ise kara listeye girme ihtimaliniz çok yüksektir. Bu durumda 5 yıl boyunca kredi kartı kullanmanız engellenir.

Ve bunun sonucunda kredi notunuz düşük olduğunda bankalar size kredi vermeyebilir ve kredi alabilmek için kefile ya da teminata ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak kredi notunuz 1900’a yakın ise kefil ve teminat göstermeseniz de bankalar size kredi vermektedir.

Ücretsiz Kredi Notu Hesaplama Öğrenme Aracı

Kredi notunun önemi bankalar için önemi oldukça büyüktür. Kredi notu, kredi ürünü kullanan tüketicilerin kredi kullandıkları süre içinde değerlendirmeler yapmasıdır. Bunun sonucunda bankalar kredi verip vermeyeceklerine karar vermektedirler.

Kredi notu hesaplaması için belirli uygulamalar bulunmaktadır. Kredi notunuzu öğrenip yükseltme teknikleri ile kredi notunuzu yükselterek bankalar ile olan ilişkilerinizi kolay yürütebilirsiniz.

Aksi takdirde kredi kartı kullanmak sizin için güç bir durum haline gelecektir.

Kredi notu sorgulama herkes tarafından yapılmak istenmekte SMS yoluyla ya da banka aracılığıyla ücretli olarak öğrenilmektedir.

Ancak ücretsiz öğrenebileceğiniz bir site olan ve kredi notu sorgulama servislerinin başında Findeks gelmektedir. Ülkemizin önde gelen bankalarının ortaklığı ile kurulmuş kredi kayıt bürosu tarafından yönetilen servis Findeks, finansal kurumlar hizmet platformu olarak bilinmektedir.

Findeks kredi notu, bireylerin bankalarda kullandıkları tüm kredi hesaplarının hakkında bilgiler üzerine oluşturulmuştur.

Bu yüzden kredi kartı kullanmak isteyen bireylerin Findeks kredi notu yüksek ise kredi kartı kullanması oldukça kolaydır. Bu yüzden bireyler, kredi notlarını güncel olarak takip etmektedir. 4 TL karşılığında Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ