Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Bankalar ve finansal kurumlar günümüzde nakit para karşılama oranları en fazla olan kurumlar arasında gösterilmektedir. Gerek nakit ihtiyacının karşılanması gerekse yatırım amaçlı olarak kredi oldukça talep edilmektedir. Kredi çekmek her bireyin hemen hemen ömründe bir kere de olsa karşılaştığı bir durumdur. Ancak oranlara bakılırsa kredi çekme talepleri her geçen gün artış göstermektedir. Kredi taleplerinin artmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Nedenlerin en başında nakit sıkıntısı gelmektedir. Bazı ihtiyaçların acilen karşılanmasının gerekliliğinde ilk başvurulan yöntemlerin başında kredi gelmektedir. Özellikle bu şekilde talep edilen kredi miktarları gün geçtikçe artmaktadır. Aynı zamanda da yatırım yapma isteği de bireyleri kredi çekmeye yönlendirmektedir. Bu yatırımlar genellikle ev, arsa ve araba üzerine olmaktadır. Tabi ki tüm bunları gerçekleştirebilmek için kredi almak için gerekli yeterlilikten olan kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Kredi Notu Nedir

Kredi notu bireyler, kurumlar için hesaplanan finansal nitelikte bir puanlama analizidir. Kredi notu bireylerin bütün finansal ilişkilerinin bir özeti olarak görülebilir. Çünkü tüketicilerin bankalar ile olan herhangi bir ilişkisini bile bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle kredi notu kredi almak isteyen kişiler için çok önemli bir kriterdir. Bunun yanında gelir belgesi, ipotek, ikametgah gibi bazı evraklar da istenebilmektedir. Bankalar bireysel başvurularda kişiler ile ilgili incelemeler yapmaktadır. Bu incelemeler de bakılan ilk ayrıntı kredi notu olmaktadır. Kredi notunun bir kurum tarafından belirlenmesi uzun ve yorucu incelemelerden bankaları kurtararak tüketicilere kısa süre cevap vermelerini sağlamaktadır. Öneminin farkında olanlar için kredi notuna dikkat etmek gerekir.

Kredi Notu Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmektedir

Kredi notu, kredi almak için tek kriter olmasa da en önemli kriterler arasında gösterilmektedir. Kredi notunun öneminin sebebi ise birçok kriterin bir birleşiminin analizini yansıtmasıdır. Bu analiz gerçekleştirilirken finansal açıdan gerekli olan bileşenler dikkate alınmaktadır. Kredi notu belirlenirken dikkat edilen ayrıntılar şunlardır;

  • Kredi notu belirlenirken kişinin en azından bir banka hesabının olması şarttır. Finansal kurumlar ile ilişkisi olmayan bireyin kredi notundan söz edilemez.
  • Bireyin kredi kartı olması ve aktif olarak kartının kullanması kredi notunu etkileyecektir.
  • Bankalardan çekilen kredi ve türevleri de kredi notuna etki edecek en önemli kavramlar arasında yer almaktadır.
  • Kullanılmayan kredi kartları ve banka hesapları kredi notuna herhangi bir getiri sağlamayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu kolayca düşebilen ancak yükseltilmesi zor olan bir analiz sonucudur. Kredi notunun birden yükselmesini beklemek yerine sabırlı olmak ve mantıklı hamleler yapmak gerekir. Bunun için kredi notunu yükseltecek önemli noktaları bilmek ve uygulamak gerekir. Kredi Notunu yükseltecek önemli noktalar şunlardır;

  • Kredi notunun yükselmesi için hareketli bir banka hesabının olması gerekmektedir. Yani hesap sürekli olarak aktif olmalıdır.
  • Kredi kartı kullanmak ve zamanında ödeme yapmak kredi notunu yükseltecek bir ayrıntıdır. Ancak kredi kartlarının asgari ödemesinin yapılması kredi notunda herhangi bir artışa neden olmayacaktır.
  • Kredi çekmek kredi notu için oldukça önemlidir. Kredi çektikten sonra kredi notu bir miktar düşecektir. Ama düzenli olarak kredi taksitlerinin ödenmesi kredi notunu daha fazla arttıracaktır.

Burada belirtilen kredi notu yükseltme yöntemlerinin uygulanması halinde kredi notunda yükselme görülecektir. Tabi ki bu maddelerin her biri ayrı ayrı önem taşıdığı için hepsinin birlikte olması gerekir. Bütün bu kriterlerin aynı anda sağlanması daha hızlı bir yükselmeyi beraberinde getirecektir. Kredi notunun yükselmesi ile birlikte bireylerin ihtiyaç duyduğu kredileri çekmesi kolaylaşacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ