Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notu; kredi çekmek ve kredi kartı başvurusunda bulunmak anlarında önem kazanır. Bu bağlamda; kredi çekmek isteyen herhangi bireyin kredi notu ne kadar yüksek olur ise; istediği miktardaki krediyi çekme hakkı o kadar olağan görülür. Bir de buna ek; kredi notu düşük olan bireylerin de kredi notları sürekli sabit kalmaz. Kredi notları sürekli olarak değişiklik gösterir. Bu değişimlerden hangilerinin sizleri olumlu yönde etkileyeceğini mutlaka araştırmalı ve uygulamalısınız. Kredi Notum Ne Zaman Yükselir? Kredi Notu Yükseltme Teknikleri neler? diye merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra bir de; kredi kartı almak adına başvuru yapmak isteyen bireylerin; hem gelir belgeleri önemlidir hem de kredi notları ile kredi sicilleri dikkat ile incelenir. Sizler; kredi kartlarınızın limitini arttırmak yahut da yeni kredi kartlarına sahip olmak istiyor iseniz; kredi notunuzun düzenli olarak yükselmeye meyilli olarak güncellemesine yardımcı olmalısınız. Peki, tüm bu işlemleri gerçekleştirmek nasıl olur?

Kredi Kayıt Bürosu

Tüm finansal işlemlerinizi; kredi vadelerinizin düzenli yahut da düzensiz ödenmeleri, kredi kartlarınızın asgari ödeme düzenleri gibi kayıt eden bir kurumdur. Sizlerin herhangi kredi başvurusunda yahut da kredi kartı alımı başvurusunda tercih ettiğiniz banka; kredi kayıt bürosunun hakkınızda tuttuğu kayıtları incelemek ister. Ve sizin tüm finansal durumlarınız ile alakalı olarak bir rapor talep eder. kredi kayıt bürosu; eğer kara listede iseniz bunu bankaya bildirir; yahut da yasal takip sürecinden geçmiş iseniz beş yıllık bir bekleme süresi içerisinde olduğunuzu belirtir. Bunlara ek olarak ise; kara listede yer alan tüm bireylerin finansal işlemlerini adım adım takip eder. Tüm bu işlemlerin ömürlük kayıt süreçleri söz konusu değildir. Yasal takip sürecinden düşen bireylerin kredi sicilleri ve kredi notları en düşük seviye de olur. Fakat artık bir kirlilik ve engel hali söz konusu olmaz. Bunun yanında; kredi kayıt bürosu kısa ve uzun vadeli bilgilerin toplanması halinde; kredi notunuzu düzenli olarak günceller. Yapacağınız bazı finansal işlemler kredi notunuzu düşürür iken bazı işlemler sayesinde kredi notunuzun yükseldiği gözlemlenir.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri Neler?

Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

Kredi notunuzu yükseltmek ve çok daha yüksek miktarlı kredi miktarlarına başvuru yapmak istiyor iseniz gerçekleştirmeniz gereken bazı işlemler vardır. Bunlar;

  • İhtiyaç kredisi çekme; ihtiyaç kredisi çeken ve bu krediyi vadelerine uygun olarak ödeyen bireylerin kredi notlarında bir yükselme söz konusu olur. Fakat kredi ödemesinin aksaması yahut da bu kredi sebebi ile yasal takibe girilmesi halinde; kredi notunuz çok daha fazla düşer. Çekeceğiniz ihtiyaç kredisinin miktarı; kredi notunuzun yükselmesinin derecesini belirtir. Yüksek miktarlı kredilerin etkileri çok daha yüksek olabiliyor iken; düşük miktarlardaki kredilerin ödenmesi halinde yavaş yavaş olan bir artış gözlemlenmektedir.
  • Kefil olmak; herhangi bir finansal işlem sebebi ile birine kefil olmanız ilk olarak kredi notunuzun düşmesine neden olur. Fakat kefil olduğunuz kişi güvenilir biri ise; elinizi herhangi bir taşın altına koymadan yalnızca ballı olursunuz. Bu bağlamda; siz herhangi bir işlem yapmazsınız. Krediyi çeken kişi; vadelerine sadık olarak ödemelerini gerçekleştirir ise; yapılan her ödeme de sizlerin de kredi notu yükselir. Fakat herkese kefil olmak doğru değildir. Çünkü tam aksi bir durumun söz konusu olması halinde; kredi notunuz da düşebilir; icralık da olabilirsiniz. Kefil olarak kredi notunu arttıran bireylerin; krediyi çeken bireyin kredi miktarı ile doğru orantılı olarak bir artış ile karşılaşacağı bilinmelidir. Miktar ne kadar artar ise; kredi notu da o kadar artar.

Problemli Bankalar İle Çalışmayın

KKB de var olan kayıtlarınızın olumlu yönde değişimi gözlemlemek istiyor iseniz sorunlu bankalar ile çalışmayı bırakmalısınız. Bu bağlamda; her bankanın hakkınızda vermiş olduğu verilerin olumlu sonuçlara neden olabileceğini göreceksiniz. Bunun yanında; KKB içerisinde yer alan kredi notunuz belirli bir puanlamaya tabi tutulur. Bu puanlamanın sonucu her banka için aynı yaptırımları doğurmaz. Her baka kredi vermek yahut da kredi kartı taleplerini kabul etmek adına farklı yükseklikte kredi notunu arar. Sizler; en düşük kredi puanına dahi sahip olsanız; kredi skalasını yakaladığınız bankanın tüm kredi işlemlerinden kolayca yararlanabilirsiniz.

Risk Raporları Sizi Etkiler

Her bankanın uygulamasıdır ki; her ayın sonunda müşterilerin finansal işlemleri ile alakalı olarak raporlar tutulur. Her banka tutmuş olduğu raporu kendi genel müdürlüğüne gönderir. Genel müdürlükler ise bu raporları ve kişinin değişen finansal işlemlerini bir incelemeye tabi tutar. Bu incelemenin ardından da kredi notunuzda bir artış yahut da bir azalış söz konusu olur. Çünkü risk raporlarının hazırlanması; sizlerin kredi notunun değişeceği anlamına gelmektedir. Her banka risk raporunu aylık olarak tutmak istemeyebilir. Bu bağlamda; kullanmış olduğunuz bankanın risk raporunu aylık olarak sunmaması sebebi ile sizin de kredi notunuzda olumlu ya da olumsuz bir değişim söz konusu olmaz. Sizler; bankanın tüm müşterileri için risk raporu sunmasını beklemek zorunda değilsiniz. İstediğiniz anda bankanızın herhangi bir şubesine gidebilir ve risk raporunuzun çıkarılmasını talep edebilirsiniz. Bu işlem; risk raporuna itiraz etmek olarak bilinmektedir.

Bankalardan Ret Cevabı Almak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Herhangi bir bankaya; kredi çeşitlerinden birini çekmek yahut da herhangi bir miktarda kredi kartı talep etmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz andan itibaren her banka farklı şeyler talep eder. Kimileri sigorta, tapu, tescil, gelir belgesi yahut da kefil ister iken; kimileri bunların hiç birini istemez yalnızca kredi sicilinizi ve gelirinizi kontrol eder. Bir nevi geçmişiniz ile başvurunuzun değerlendirilmesi işlemine tabi tutulursunuz.

  • Herhangi bir bankaya başvuruda bulunmuş olduğunuz kredi kartı talebiniz yahut da kredi talebiniz ret edilebilir.
  • Ret ediliyor olmanın; bankanın isteklerini tam olarak karşılayamamış olmak ile yakından alakası vardır.
  • Bunun yanında bazen tüm istenenlerin tam olması halinde; kredi notunuzun düşük olması; kredi sicilinizin temiz olmaması da ret cevabını almanıza neden olabilir.
  • Bu gibi durumları yaşamanız halinde; güncel olarak var olan kredi notunuz düşecektir. Yani şöyle ki; herhangi bir bankanın sizi ret etmesi; kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve var olan kredi notunuz biraz daha düşecektir.

Bireysel Hesaplar Açarak Kredi Notunuzu Yükseltin

Kredi notu düşük olan bireylerin herhangi bir bankadan bireysel hesap açmaları halinde bankanın kişiye olan güveninde bir artış söz konusu olur. Açmış olduğunuz hesaba yaklaşık üç ay kadar bir süre para yatırmanız ve buradan herhangi bir suret ile para çekmemeniz gerekir. Üçüncü ayın sonunda aynı bankada en düşük limitli dahi olsa bir kredi kartı talep etmeniz halinde; onay aldığınızı göreceksiniz. Aldığınız kredi kartınızı bir defa kullanmanız ve kullandığınız miktarı hesap kesim döneminde ödemeniz halinde; kredi notunuzun bir anda arttığını göreceksiniz. Bu adımlar fazlası ile kolaydır. Kredi notu yükseltme teknikleri ile kredi notunu arttırmak isteyen bireylerin yüksek miktarlı işlemlerden kaçınması normaldir. Bireysel hesap açarak kredi kartı talep etmek ve bu sayede kredi notunu yükseltmek miktar bakımından sizin belirleyeceğiniz bir yol olur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ