Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından mevcut borçlarınızın ödenme aralığının incelenmesinin ardından oluşturulan kredi notunuz, belirli sebeplere bağlı olarak yükselebileceği gibi, ödemelerinizdeki düzensizliklerden dolayı da ani bir şekilde düşebilecektir. Kredi notu neden düşer konusunda ortaya birçok teori ortaya atılmıştır. Fakat bunlar ile ilgili asıl dikkat edilmesi gereken durumlar ne yazık ki kişilere aktarılmamıştır. Kredi notunuzun düşmesinin nedenlerinden ilki mevcut banka borçlarınızı düzenli ödememenizden kaynaklanmaktadır. Bu her yerde karşınıza çıkan bir durumdur ve doğrudur. Fakat, kredi kartı borcunuzun yalnızca asgari tutarlarını ödemeniz de kredi notunuzun yavaş yavaş düşmesine sebep olacaktır. Çünkü, bankalar bir aylık süre içerisinde harcamış olduğunuz bedelleri kredi kartı ekstresi ile sizlere bildirmektedir. Toplam borcun hiç değilse belirli yüzdelerini ödemeniz için oluşturulan asgari ödeme tutarı, aslında bakıldığı zaman borcun tamamını ödeyecek gücünüzün olmadığını belirtmenizi göstermektedir. Bu sebepten dolayı dönem harcamalarınızı kontrol altına almalı ve tamamını ödeyerek aylık harcamalara devam etmelisiniz.

Kredi notu neden düşer sorunda verilen diğer bir yanıt da, kredi kartlarında olduğu gibi kredi borçlarında da gecikmelerden dolayı düşüşler yaşanmasıdır. Bankalar bu konuda kredi kartlarındaki kadar anlayışlı olmamaktadırlar. Bundan dolayı sadece kredi notunuzun düşmesinden değil, idari takip sürecine de girmekten çekiniyorsanız, kredi borçlarını sakın geciktirmeyin.

Kredi notu denildiği zaman birçok kişinin aklına kullanılan kredi ya da kredi kartları gelmektedir. Fakat kredi notunuzu sadece bu iki araç belirlemeyecektir. Adınıza kayıtlı olan herhangi bir evin ya da işyerinin elektrik, su, doğalgaz ya da telefon faturası bulunuyorsa, bunların gecikmeli olarak ödenmesi de kredi notunuzu düşürecektir. Çünkü, Kredi Kayıt Bürosu, sadece bankalara olan borcunuzu değil, adınıza kayıtlı tüm borçları da dikkate alarak bu notu belirlemektedir. Bundan dolayı herhangi bir bankadan kredi kartı kullanmasanız bile mevcut faturalarınızı düzenli bir şekilde ödememenizden dolayı kredi notunuzun düştüğünü görebilirsiniz. Bu cümlemizi de tamamladıktan sonra kredi notu neden düşer soruları hakkında en doğru olan üç yanıtı vermiş olduk. Düşük kredi notunun yükseltilmesi de, kredi notunu düşüren bu araçlara yönelmekle ortadan kaldırılacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ