Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Şuan banka müşterilerinin genelinin yaşadığı problemlerin başında gelen kredi notu, bankalara bağlı bir durum olmaktan çok, ödemelerinizin ne kadar düzenli yapıldığı ile alakalı bir şekilde belirlenmektedir. Fakat kredi notunuzun bir anda düşmesi için tek bir ödemenizin geç yapılması ya da bunun gibi faturalarınızın geç ödenmesi etkili olmamaktadır. Çok farklı kurallara göre belirlenen banka kredi notu nasıl yükselir konusuna gelmeden önce bunlardan bahsetmek gerekecektir. Eğer mevcut bir kredi ya da kredi kartı kullanıcısıysanız, ne şartla olursa olsun bir kredi notunuzun olduğunu bilmelisiniz. Kredilerinizin ve kredi kartı borcunuzun her düzenli ödenmesi işlemi, sizin notunuzda olumlu etki yapmakta ve yukarı taşımaktadır. Fakat peş peşe geciken ödemeleriniz varsa, bu durumda kredi notunuz düşecektir. Eğer, bankalara olan borcunuzu 3 ay geciktirmişseniz ve idari takip almışsanız, bu durumda kredi notunuz bir anda Türkiye ortalamasının altına inecektir.

Bu durumları hatırlattıktan sonra şimdi kredi notu nasıl yükselir konusunda yapmanız gerekenleri sıralayabiliriz. Öncelikle, tüm bankalarda olan hesaplarınızı ve bu bankalara olan borçlarınızı hesaplamalı ve neler yapabileceğiniz konusunda bazı varsayımlar geliştirmelisiniz. Eğer kredi kartı kullanmaya devam ediyorsanız, bu kart sayesinde sadece 6 ay içerisinde ciddi bir artış sağlayabileceksiniz.  Bunun için ilk olarak kredi kartınızın limitini düşürmenizi öneriyoruz. Maaşınız ile çok kolay bir şekilde ödeme yapacağınız limite düşürmek çok doğru bir adım olacaktır. Ardından, limit düşürme işleminde borcunuzun bir kısmını peşin ödediğiniz için bu bankalar tarafından olumlu bir şekilde karşılanacaktır. Geriye kalan borcunuzu ise, aylık olarak sadece asgari tutar ile değil, toplam borç baz alınarak ödeme yapmalısınız.

Elinizdeki nakit tutarları buraya yatıracak olmanız sizi düşündürmemelidir. Kredi kartı borcunuzu ödedikten sonra harcamalarınızı buradan yapmanız, evde kullandığınız elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturalarınızı kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatı ile ödemektir. Bu şekilde işlem yaptığını zaman, kredi notunuzun hızlı bir şekilde arttığını göreceksiniz. Fakat, tüm bunları yaparken, kredi kartı borcunuzun toplam borcunu değil de sadece asgari ödeme tutarını ödersiniz, kredi notunuz sabit kalacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ