Kredi Notu Düşmesinin Nedeni Nedir?

Kredi Notu Düşmesinin Nedeni Nedir?

Kredi notunun düşmesi; her banka kredi kartı kullanan bireylerin karşılaşabileceği riskler arasında yer alır. Ve şunu özel olarak belirtmekte fayda var ki; kredi notunun düşmesine neden olan tek şey kredi kartı ödemelerinin sorun içeriyor olması değildir. Bunun yanında; kullandığınız kredi seçenekleri, bankalar ile yaptığınız geri ödemeli kredi anlaşmaları da kredi notunuzun düşmesine neden olabilecektir. Peki, kredi notunun düşmesi konusunda bilinmesi gereken en net ayrıntılar nelerdir?

Kredi Notunu Düşüren Etkenler

Kredi notunuzun düştüğü hakkında bilgi alıyor iseniz fakat bu durumun neden dolayı oluştuğu ile alakalı bir fikriniz yok ise bizler sizleri aydınlatalım. Bu bağlamda;

  • Kredi kartı kullanan tüm banka müşterilerinin hesap kesim dönemlerinde harcamaları ile doğru orantılı olarak belirlenen asgari ödeme tutarları olur. Bu asgari ödeme tutarlarının hesap kesim dönemi içerisinde ödenmesi gerekir. Fakat özellikle belirtmekte fayda var ki; bin TL tutarındaki bir kredi kartı borcunuzun hesap kesim döneminde tamamını ödemek zorunda değilsiniz. Yalnızca asgari tutarını o dönem içerisinde ödemeniz gerekir.
  • Gereken asgari tutarın ödenmemesi halinde banka yasal işlem başlatır ve durum artık bankadan çıkar. Sizin ile mahkeme arasında çözüme kavuşturulması gereken bir sorun olur. Bu halde de kredi notunuz düşer, kredi siciliniz bozulur.
  • Kredi kartı kullanımlarında kredi sicilinin bozulabilmesi için; üç dönem asgari tutarın ödenmemiş olması gerekir. Ve örnek olarak da belirtelim ki; iki dönem asgari tutarı ödememiş olan bireylerin üçüncü dönem için gelen asgari tutarı ödemiş olması üç dönemi temizler. Sonraki ay tekrar asgari tutarı ödememiz halinde; yasal takibe alınmanız için iki ay daha ödeme yapılmamış olması gerekir.

Sigorta Hali

Kredi kartı almanız için mutlaka kredi sicilinizin ve kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Bunun yanında yeni düzenlenen tasarılara göre kredi sicilinin temiz olması ve kredi notunun yüksek olması yeterli değildir. Sizler; mutlaka bakaya gelir beyanında bulunmak zorundasınız. Gelir beyanının içerisinde de sigorta bilgilerinizin olması şarttır. Sigortasız çalışan yahut da sigorta ile alakalı olarak talep edilen belgeyi bankaya sunamayan bireyler için kredi kartı alımı söz konusu olamaz. Fakat bazı bankalar bu konuda özel düzenlemelere de gidebilir; bu durum ise zorunlu değildir.

Kefil Olmak İle Kredi Puanı İlişkisi

Herhangi birine; kredi çeker iken yahut da herhangi bir finansal işlem dolayısı ile kefil olanların kredi notlarında bir düşüş gözlemlenecektir. Bu düşüş; krediyi alan yahut da işlemi yapan bireyin kredi – işlem ile alakalı olarak yapacağı ödeme ile doğru orantılı olarak değişim yaşayacaktır. Bu değişimin yolu şöyledir;

  • İlk olarak birine kefil olduğunuz için kredi notunuz düşer. Fakat bu düşüş azalarak artışı da sağlayacaktır.
  • Azalarak artışı belirleyen en önemli faktör de kefil olunan bireyin konu ile alakalı olarak yaptığı ödemelerin vadesinde ve gereken tutarda olmasıdır. Bu halde; kişi borcuna sadık olur ve gereken zamanda ödeme yapar ise; almış olduğu krediyi bu halde kapatır ve herhangi bir sorun yaşanmaz ile sizin de kredi notunuz artışa geçer.
  • Fakat tam tersi halde; kişinin borcuna sadık olmaması; vadeyi ve tutarı önemsememesi sizleri de olumsuz etkileyecek ve kredi notunuzu düşürmeye sebep olacaktır.

Hesap Bakiyelerinizin Önemi

Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyor iseniz bankalarda bulunan vadeli veya da vadesiz hesaplarınızın bakiyesi sıfır olmamalıdır. Bu halde; finans dünyasında düşük gelirin olduğunu hissettirir ve sizlerin kredi notunu düşürmeye neden olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ