Kredi Kullanmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kullanmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi ilk kez kredi kullanacağı zaman nasıl bir yol izlemesi gerektiğiniz bilmez. Daha önce bankacılık işlemlerinde bir sorun olmayan ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapan kişilerin kredi kartı başvuruları onaylanmaktadır.

Düzenli bir geliri olan ve bunu belgeleyen kişiler, kredi başvurularının olumlu olarak değerlendirildiğini göreceklerdir. Kredi kullanmak istiyorsanız, öncelikle ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar süre içinde geri ödeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Kredi vadesi uzadıkça, ödeyeceğiniz faiz miktarı da artacaktır. Ayrıca kredi kullandığınız dönemdeki banka faizlerinin de yüksek olması da geri ödeme miktarını arttıracaktır.
Yani 10 bin liralık bir kredi çekmek istiyorsanız, 1.49 faiz oranı ve 36 ay vade ile geri ödemek istediğinizde ortalama olarak 13.700 TL civarında bir geri ödemesi olacaktır.

Kredi Başvurusu Yapacağınız Bankayı Seçin

Kredi başvurusu yapacağınız bankayı seçerek faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Maaş bankanızı tercih etmeniz her zaman daha avantajlı olacaktır. Size özel kredi faiz olanakları ile alabileceğiniz krediniz için, diğer bankaları da araştırabilirsiniz. Maaş bankanızla düzenli çalışıyorsanız, size muhtemelen ön onaylı kredi seçenekleri sunacaktır. Ancak bu her bankada değişen bir durumdur. O yüzden şube ile direk görüşerek kredi başvurunuzun detaylarını müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması, otomatik ödeme talimatlarınızın olması ve kredi notunuzun yüksek olması kredi başvurunuzun onaylanmasını kolaylaştıracaktır.

Kredi Taksitlerinizi Hesaplayın

Gelirinizin yüzde 70 oranını aşmayacak şekilde ödeyebileceğiniz kredi taksitleri onaylanır. Geliriniz 1000 TL ise, en fazla 700 lira kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Üst limitin oluşturulmasında geliriniz dikkate alınır. Maaş geliri dışında mal varlıklarınız varsa bunlar da hesaba katılarak daha yüksek bir kredi miktarı verilebilir. Ancak ihtiyaç kredilerinde genellikte oranlar düşük olduğu için ödeme seçenekleri de oldukça uygundur. Yani kredi kullanmak istiyorum ne yapmalıyım sorusunun cevabı önce ödeme gücünüzün ne kadar olabileceği ile ilgilidir. Kredi taksitlerinizin geri ödemesi aylık ya da üç aylık olarak yapılabilmektedir. Bu yüzden geri ödeme sürecinde de dikkatli bir analiz yapmanız gerekmektedir.

Talep Ettiğiniz Kredi Miktarında Gerçekçi Olun

Kredi kullanmak istiyorsanız, bir ihtiyacınız var demektir. Bu ihtiyaçtan fazla bir kredi talebinde bulunmanız geliriniz ve ödeme gücünüzü aşabileceğinden onaylanmayabilir. Bu yüzde fahiş başvurular yapmamanız gerekir.
Kredi başvurusunun onaylanması durumunda genellikle aynı gün içinde kredinizi kullanmanız mümkün olmaktadır. Bu yüzden kredi kullanımının olumlu olması ihtiyacınızın kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.
Kredi geri ödemeleriniz, kredi miktarı arttıkça artacaktır. Bu yüzden iyi bir hesap kitap yapmanız gerekmektedir.

Diğer Bankaları da Araştırın

Bazen maaş aldığınız bankanın faiz oranları yüksek olurken, farklı bankalar kampanyalar yapabilir. Bu durumda düşük faiz uygulayan bankaların kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Ev ve araç kredilerinde daha değişik şartlar söz konusu olduğundan, süreç uzayabilmektedir. Özellikle ev kredilerinde çok meşakkatli bir süreç işlediğinden 1 hafta ve daha uzun süreler söz konusu olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ