Kredi Kartı Sicil Affı

Kredi Kartı Sicil Affı

Öğrencilik zamanlarından kala; gençliğin parasızlık dönemlerin de bilinçsizce kullanılan kredi kartlarının borçları düzenli olarak ödenmediği için kredi sicilini bozar. Bozulan kredi sicili veya da kredi kartı sicili hayatınız boyunca sizi gözetler ve bu bağlamda da kredi kartı almanız, kredi başvurusunda bulunmanız zorlaşır. Peki, durumun herhangi bir kaçışı yok mu?

Kredi Sicili Ve Kredi Notu Nedir?

Kredi sicili; kredi çekmek adına yapacağınız başvuruları etkiler iken; kredi notu hayatınız boyunca sizi etkileyebilecek yetenekteki bir sorunu kapsar. Genel itibari ile bulunulan andaki gelir beyanı ile değişiklik gösteren kredi notu; bazı hallerde geçmişe dönük olarak kararlar almayı gerektirebilir ve bu halde en gerekli zamanlarda kredi çekmeniz engellenebilir.

Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi borcu olanlar ve bu borcun vadesine sadık kalmayanlar; kredi notlarının düzenli olarak düştüğünü görebileceklerdir. Kredi notunun yükseltilebilmesi adına önerimiz; düşük yahut da yüksek tutarlı fakat önemli olan ödeyebileceğiniz miktarlar ile vadelendirilmiş ihtiyaç kredisi çekmeniz ve bunu gereken koşullar altında ödemenizdir. Bu halde; yapacağınız her vadesinde ödeme kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Banka Sicili Silinir Mi?

Kredi kartı borcunun yahut çekilen kredinin vadesinde ödemesinin doksan gün geçirilmesi halinde yasal takip başlar. Ve bu yasal takibin başlaması artık kara listede yer alıyor olduğunuz bir göstergesi olur. Yasal takip sürecine giren bireylerin bu sürece girmemek adına geri adım atmalarını sağlayabilecek herhangi bir madde yoktur. Bu bağlamda yapılması gereken tek şey; borcun ödenmesi olarak bilinir. Kredi kayıt bürosu sizin ve diğer tüm müşterilerin kredi sicilini tutar. Yasal takip işlemine girmiş olan bireylerin bu bürolardaki bozuk kredi sicillerinin silinmesi beş yılın sonunda gerçekleşir. Ve bu kişiler; beş yıl dolmadan kredi kartı alamaz; kredi çekemezler. Beş senenin geçmesi halinde bozuk siciliniz ortada kalkar ve siz sıfır kredi notuna sahip olursunuz. Beşinci yılın sonunda yapmanız gereken; kredi kartı kullanmak yahut da kredi çekmek olmalı ki kredi notunuz tekrar yükselebilsin.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicilinizi temizlemek gibi bir derdiniz var ise; mevcut kredi borçlarınızı ve kredi kartı ödemelerinizi yapmanız gerekir. Fakat bu ödemelerin mutlaka yasal takip sürecine girmeden evvel yapılmış olması gerekir. Aksi halde; yukarıda belirttiğimiz gibi yasal takip sürecine girer ve bu süreçten bir daha çıkamazsınız. Bankalar, müşterilerinin kredi sicilini bozmak istemez. Sizler; vadesini kaçırdığınız kredi borçlarınızın yahut da asgari ödemesini yapamadığınız kredi kartlarının ödemesini yapmak adına banka ile anlaşma yoluna gitmeyi tercih etmelisiniz. Bu bağlamda; taksitle borç ödeme talep edebilir yahut da yeni vadeler düzenleyip bunların faizleri ile ödenmesini kabul edebilirsiniz. Bu konuda her banka farklı uygulamalar içerisine girer.

Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Gelir?

Kredi kartı sicil afları her zaman uygulamada olmaz. Bu bağlamda devlet tarafından getirilen afların varlığına dikkat çekmek gerekir. Bu tarz af durumlarında, devletin belirlemiş olduğu tarihler arasında mutlaka borcun tamamının ödenmesi gerekir. Bu tarz süreçlerin oluşması halinde; bireylerin devlet affından faydalanmasının yanında kara listede yer alan adlarının da silindiği bilinmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ