Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcu olan ve borcu ödemekte zorlanan bireylerin başvurmuş oldukları bir yöntem olarak bilinir. Yapılandırma sayesinde borç ödeme kolaylaşır ve herhangi bir yasal işleme tabi olmadan borçtan kurtulmak mümkün olur. Yapılandırma işlemi yapılır iken; borcun tek seferde ödenmesi elbette ki söz konusu olmaz. Çünkü borcunu tek seferde kapatabilecek bireylerin yapılandırmaya gitmek istemeleri dahi söz konusu olmaz. Fakat bazı hallerde tek seferlik ödemelerde de yapılandırmaya gidilir. Ve borcun tek seferde yapılandırma ile kapatılması halinde; anaparaya faiz eklenmez ve banka tek seferde kapatılan borç için belirli bir oranda da olsa indirim uygulayabilir.

Varlık takip şirketleri; bazı hallerde borçların ödenmesi için vadeler sunar iken bir de faiz indirimini de gider. Bu gibi durumların yapılması zorunlu değildir. Her varlık şirketi bu gibi durumlara kendi bünyesince karar vermekte özgürdür.

Yapılandırma Süreci Nasıl Başlar?

Kredi kartı borç ödemesi sebebi ile zorda kalan banka müşterilerinin son olarak başvurabilecekleri yöntem borcun yapılandırılması şeklinde olur. Bu yapılandırma; kredi kartı borcunun miktarına göre vadelere ayrılır. Müşteriler; yapılandırma için genel olarak yirmi dört aylık bir vadeyi tercih etmek isterler. Fakat bankaların çok yüksek olamayan kredi kartı borçları için çok düşük ödemeleri kabul etmedikleri bilinmelidir. Şimdi yapılandırma işlemine girmek için gereken adımları anlatalım.

  • Bankalar; müşterilerinin kredi kartlarına ait olan borçlarını ödemeleri için üç aylık yani doksan günlük bir süreç sunarlar.
  • Bu doksan günlük süreç içerisinde; hesap kesim dönemi kapsamında borcunun asgari miktarını ödeyen birey; bu doksan günlük süreçten düşmüş olur. Bir sonraki ay hesap kesim dönemi içerisinde borcunun asgari tutarını ödemez ise; daha altmış günlük bir süreye sahip olur.
  • Doksan günlük sürecin sonunda bazı bankalar; yasal işlemin başlatılacağı ile alakalı olarak müşterilerini bilgilendirir iken bazı bankalar; direk yasal işlemi başlatırlar.
  • Doksan gün dolduğu halde; bankanın yasal takibe başlayacağının bilinmesine rağmen borç ödemesinin yapılması söz konusu değil ise; bankaya yapılandırma ile alakalı olarak bir teklif sunulur. Bu teklif; borcun ödenmesi için istenilen bir yardım gibidir. Bankaya vermiş olduğunuz yapılandırma teklifi; banka çalışanı tarafınca size belirtilen bir sürede teklifi tekrar vermeniz yönünde cevap oluşturur.

Her Banka Yapılandırma Yapmaz

Yapılandırma süreci; her bankanın müşterileri ile girme zorunluluğu olan bir süreç değildir. Bazı bankaların prosedür olarak yapılandırmaya gitmediğini de bilmek gerekir. Sizler, kredi kartı başvurusunda bulunur iken mutlaka yapılandırma ile alakalı olarak bilgi almalı ve bu hususta kendinizi ona göre ayarlamalısınız.

Yapılandırma Vadeleri Hakkında Genel Bilgiler

Bankaların yapılandırma işlemine olumlu yanıt verenleri; vadeleri de kendi bünyesince yahut da müşterileri ile ortak olarak belirlediği bilinmelidir. Bu bağlamda verilen en yüksek vade otuz altı aya kadar çıkmaktadır. Bazı hallerde vadelerin çok daha düşük tutulduğu bilinmelidir. Bunun sebebi bankanın müşterisini zor durumda bırakmak istemesi değildir. Bankalar vadelerini ancak; kredi kartlarının borcunun düşük olması halinde kısa tutarlar. Bu da; her ay ödenecek tutarın mutlaka belirli bir miktarın altında olmaması gerektiği ile alakalı hazırlanmış olan prosedür ile ilgilidir.

Yapılandırma İle Kredi Sicili Arasındaki İlişki

Yapılandırmayı bankasına sunan ve bu konuda bankasından onay alan müşterinin borcu yeni bir düzenlemeye tabi tutulur. Bu bağlamda; borcun ana tutarı üzerinden indirim de yapılabilir; yeni yapılandırmanın vadesinin yüksekliği sebebi ile faiz de eklenebilir. Yapılandırma işlemi; kredi kartı borcunun yok olmasına yeni bir borç ilişkisinin doğmasına neden olur. Bu bağlamda; kredi kartı borcunu ödemeyen kişinin kredi sicilinde de herhangi bir bozulma olmaz. Fakat; yeni belirlenen vadelerin ve tutarların mutlaka günü gününe ödeniyor olması gerekir. Aksi halde banka bir daha yapılandırma işlemini kabul etmeye bilir. Bazı bankaların yapılandırma işlemi; vadesiz de olabilmektedir. Bu bağlamda da kredi sicili bozulması söz konusu değildir. Çünkü bireyin vadesiz yani tek seferde ödemesi gereken borcu; yeni bir borç ilişkisini doğurmaktadır. Bu borç ilişkisinin belirtilen günde kapatılmaması halinde ancak yeni bir yasal takip süreci başlar ve kişinin kredi sicili ancak bu saatten sonra bozulma yoluna gider.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ