Kredi İle Ev Almak Mantıklı Mı?

Kredi İle Ev Almak Mantıklı Mı?

Ev almak; gündelik hayat şartlarının göz önünde bulundurulması halinde mantıklı, ilerleyen dönemler için karlı bir eylemdir. Ancak ev sahibi olabilmek için belirli bir birikimin yapılmış olması, önceki zamanlar için şarttı. Bundan birkaç yıl önce; bankadan kredi çekerek ev almak gibi kavramlara asla yanaşılmıyor ve borç ile ev sahibi olmanın mantıksız bir işlem olduğu herkes ileri sürüyordu. Fakat şimdiki zamanlara gelindiğinde; özellikle de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında konut kredisi faiz oranlarının indirilmesi ile birlikte; kredi çekerek ev sahibi olmanın yolu açılmış ve bu durum fazlası ile mantıklı bir hal almıştır.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Peşin para vererek ev sahibi olabilmek için mutlaka piyasa koşulları altında; minimum olarak 300.000 bin TL biriktirmiş olmak gerekir. Bu gibi rakamların tek çalışan ile yahut da iki çalışan ile biriktirilmesi ve aynı zamanda hayata devam etmek maksatlı olarak harcamaların da öteki taraftan hala yapılabiliyor olması; elbette ki normal gelir seviyesine sahip olan kimseler için mümkün değildir. Bu sebepledir ki; kira öder gibi ev sahibi olmak;

  • Belli bir peşinatınız var ise; bu peşinatı gerekli yerlere mantıklı şekilde kullanarak; konut kredisi desteği ile ev alabilirsiniz.
  • Almış olduğunuz konut kredisini gelir seviyeniz ile uygun bir halde vadelendirebilir iseniz; mutlaka kira öder gibi ev sahibi olursunuz.

Yani genel itibari ile; sizler başka birinin maliki olduğu konutta oturur iken nasıl kira ödüyor iseniz; konut kredisi alarak aynı şekilde oturmakta olduğunuz ve malikinin siz olduğunuz bir hanenin her geçen ay daha fazla size ait olduğu şekli ile yaşamaya başlarsınız. Yani bir nevi; ödediğiniz kira hava parası olmaktan çıkar ve oturmuş olduğunuz konutun her geçen gün size daha fazla ait olmasını sağlar.

Kredi İle Ev Sahibi Olabilmek

Bir konut sahibi olabilmek için yeterli olmasa da konut kredisi çekebilmek adına gerekli olan peşinatı verebileceğiniz bir durumunuz söz konusu ise; mutlaka kira öder gibi ev sahibi olmanızı öneriyoruz. Nedenini ise en geniş ve akıcı şekilde açıklamaya çalışalım. Şöyle ki;

  • 25.000 TL bir konut alımı için yeterli olmayabilir.
  • Fakat 25.000 TL tutarında nakit birikiminiz var ise; bu birikiminizi konut kredisinin peşinatı olarak kullanabilirsiniz.
  • Peşinatınızın sonrasında kalan taksitli ödeme tutarı ile alacağınız konutun fiyatını uyumlu bir biçimde belirler iseniz; yaklaşık 10. Yılın sonunda konutunuzun tam anlamı ile sahibi olabilirsiniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ