Kredi Başvurusu Reddedilince Neler Yapılmalı?

Kredi Başvurusu Reddedilince Neler Yapılmalı?

İnsanlar nakit ihtiyaçları nedeniyle kredi kullanmaya, bankalar da her başvuruyu olumlu sonuçlandırmaya meyillidir. Çünkü bankalar krediler sayesinde kazanç sağlamaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda çok fazla kullanılan ve geri ödenmesi hususunda bir çok zorluk yaşanan krediler, kredi notunun düşmesi durumunun meydana gelmesini oluşturmuştur. Bu durumda kredi verilmemekte ve başvuru sonuçları olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Kredi başvurusunun olumsuz olarak değerlendirilmesi de kredi notunu düşüren bir etken olduğu için, onaylanmayacağını düşündüğünüz başvurularınızı, yapmamanız gerekmektedir.

Her ay güncellenen ve ilerleme ihtimali olan kredi notunuz, borçlarınızı düzenli ödediğiniz sürece yükseliş göstermektedir.

Kredi Başvurusu Neye Göre Değerlendirilir?

Kredi başvurusunun değerlendirme kriteri, kişinin gelir durumu ve borçsuz oluşudur. Kredi notunun yüksek olması ve kişinin talep ettiği krediyi ödeme durumunun olup olmaması, kredi başvurusunun olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Peki kredi başvurusu reddedilince neler yapılmalı ve onaylanmış bir kredi için nasıl bir yol izlenmeli bu konudaki merakınızı giderelim. Kredi ihtiyacı olduğunuz için maddi olarak zor durumda olduğunuzu düşünecek olursak, banka size yardım etmek gibi bir duygusal düşüncede değildir. Banka mantıkla hareket eder ve kredi taksitlerinizi ödemek için uygun bir gelirinizin olup olmadığını araştırır. Bu nedenle bazı hususlarda güven vermeniz gerekmektedir.

Kredilerinizin ödenmesi için gerekli olan gelirinizi belgelemeniz gerekeceği için bir çok hususa da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Maaş Aldığınız Bankayı Tercih Edin

Maaş bankanızdan kredi çekmeniz her zaman daha kolaydır. Bu yüzden kredi kullanmak için önce maaş aldığınız bankayı tercih edebilirsiniz.

Size özel seçenekler ve ödeme koşulları ile bankanızdan kredi kullanmanız mümkün olmuyorsa, banka şubesinden size gerekli açıklama yapılacaktır. Ya kredi notunuz düşüktür, ya da daha önceden kullandığınız krediler, gelirinizi aşacak ölçüdedir. Banka bir çok sebeple kredi başvurusunu reddedebilir.

Ancak kredi başvurusunu yapmadan önce bazı şartları oluşturmanız gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi, düzenli ödemelerin yapılmasıdır.

Kredi Notunuzu Yükseltin

Kredi notunuz, düzenli ve bir gün bile gecikmeyen kredi kartı ve kredi taksiti ödemeleri ile yükselmektedir.

Bu nedenle tüm ödemelerinizi düzenli yapmaya özen gösterin. Faturalarınız için düzenli otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. Sürekli çalıştığınız bankada bu işlemlerinizi aksatmadan yaparsanız kredi notunuzun her geçen gün yükselişe geçecektir. Kredi notu her ay güncellenir ve genel tabloda inişli çıkışlı bir gidişat gösterirseniz bu fazla güven vermez. Ancak 3 ve 6 ay arasında notunuz yükselişte olursa, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Kredi onayı konusunda son sözü banka söyleyeceği için aslında bu başvurunun onaylanması banka şubesine de bağlıdır.

Sürekli Kredi Başvurusu Yapmayın

Sürekli kredi başvurusu yapmak da kredi notunuzu düşüren bir durumdur. Kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda başka bankalara başvuru yapıp yine reddedilmeniz notunuzu daha da düşürecektir.

Kredi notunuzun düşmesi, yükselmesinden daha kolaydır. Bu yüzden bir kere başvurunuz reddedildiyse birkaç ay bekleyip, düzenli ödemeleriniz ile notunuzun yükselmesini sağlamanız gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ