Kredi Alma Şartları

Kredi Alma Şartları

Devletin vergi alırken kazanla alması, maaşlara zam yapılırken ise, çay kaşığı ile vermesi geçim sıkıntılarının artmasına neden olmuştur.

İnsanlar temek ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredilere ve kredi kartlarına mahkum olmuşlardır. Bu nedenle kredili ürünlerin kullanımı, icralık insanların sayısı iyice artmıştır. Bu kadar ödenmemiş borç, kredi kullanma sisteminde kredi notu uygulaması getirmiş, kredi notu düşük olanların kredi çekmesi de engellenmiştir.

Kredi notunun yüksek olması, kredilerin zamanında ödenmesi, kredili ürünlerin kullanımının gelirin yüzde 75’ini geçmemesi gibi şartlar kredi alma şartları arasında yer almaya başlamıştır.

Kredi çekmek için sadece kredi notunun yüksek olması yeterli değildir ve kredi çekmek için kredi notu yüksek olsa bile banka kredi vermeyebilir.

Kredi Almak İçin Gerekenler

Kredi almak için gerekenler arasında en önemli husus kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notunun yüksek olması, belgelenebilir gelirlerin bulunması ve aksatılmayan kredi ve kredi kartı ödemelerinin bulunması gerekmektedir.

Herkesin geçmiş bankacılık ilişkilerine göre ayarlanmış olan bir kredi limiti vardır. Bu limit dahilinde kullanabileceğiniz kredilerin miktarı da bellidir. Kredi, mevcut gelirin yüzde 75’inden fazla olamaz ve bu nedenle limitinizin tamamını kullanamayabilirsiniz.

Kredi almak için gerekenler banka tarafından aksi belirtilmedikçe kimlik ve gelir belgesidir. Çünkü diğer tüm bilgiler kredi notuyla ilgilidir ve ekstradan ihtiyaç duyulan belgeler sadece gelir belgeleri olacaktır.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Belgelerinizle birlikte bankaya gittiğinizde, kredi başvurunuz aynı gün içinde sonuçlanır. Bu nedenle acil ihtiyaçlarınız olması durumunda, aynı gün içinde kredinizi kullanabilirsiniz.

Kredi başvurusu yapmak için internet, SMS ya da şubeye giderek başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz. Şubeye giderek başvuruda bulunmak, her zaman daha avantajlıdır. Eğer sürekli çalıştığınız bir şubeyse ve iyi ilişkileriniz varsa kredi başvurunuz kredi notunuz da yüksekse olumlu sonuçlanacak ve aynı gün içinde kredinizi kullanma imkanınız olacaktır.

Kredi başvurunuz olumsuz olarak sonuçlandıysa, nedenini öğrenmeniz gerekmektedir. Neden ret cevabı aldığınıza göre değişiklik gösteren sebeplerden kredi notu düşük olduğu için ret cevabı almışsanız, kredi notunuzu yükseltmek için yapılması gerekenler konusundaki yazımızı okuyarak notunuzu yükselttikten sonra başvurunuzu tekrarlayabilirsiniz.

Ev Kredisi Ne Zaman Sonuçlanır?

Ev kredileri ortalama 5 – 10 gün içinde sonuçlanır. Çünkü satın alacağınız evi görmesi gereken ekspertiz evin gerçek değerinde olup olmadığı konusunda keşif yapar.

Bu keşif sonucunda ortaya çıkan rapor bankaya 3 iş günü içinde iletilir ve buna göre kredinizin değerlendirme süreci başlar. Ekspertiz değerlendirmesi ücretlidir ve ayrı bankalara başvurmuşsanız, hepsine ayrı ekspertiz ücreti ödemeniz gerekecektir.

Ekspertiz konusunda bir çok farklı sonuç ortaya çıksa da, kredinin ne kadarının karşılanacağı banka tarafından belirlenecektir.

Dosya Masrafı Ne Kadar?

Ev kredisi konusunda bir çok komisyon alan bankalar, ihtiyaç kredisi doğrultusunda alınan masraflardan ekstra masraflar talep edebilirler.

Bu durumu bankanızla görüşmeniz durumunda güncel kampanyalardan yararlanabilirsiniz ve bu kampanyalarda özel faiz oranları ile kredinizi kullanabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ