Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notunuz, kredi borçlarınızı ödeme sürenize, kredi borçlarınıza ve kredi geçmişinizin tümüne bakılarak verilir. Bunlardan en önemlisi kredi kartınıza ödediğiniz aylık miktardır.

Bu kredi notu 1 ile 1900 arasındaki değerlendirme sistemiyle bireysel kredi kullanan kişi değerlendirilir. Yani bireysel kredi kullanan kişilerin kredi notu ile bankadaki güvenilirliğini belirleyen değerdir.

Ayrıca bankalar ile ne kadar süredir ilişki içinde olduğunuz önemli bir etkendir. Yani uzun süre kredi kullanan ve düzenli ödemeler yapan bir kişinin kredi notu bu durumun faydasını görmektedir.

Kredi notunu olumsuz etkileyen durumlar içinde bankalara sürekli kredi başvurusunda bulunmak ve kredinizin onaylanmaması da yer almaktadır. Bu yüzden bankalara sürekli başvurmayın.

Kredi Puanının Derecelendirilmesi Nasıldır?

Peki, kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı?

 • 0 – 700 arasında ise durumunuz çok kötüdür. Adli işlemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • 700- 900 arası kötü
 • 900 -1500 orta seviyedesiniz demektir.
 • 1500- 1700 iyi bir seviye puanıdır.
 • 1700- 1900 çok iyi bir seviyedesiniz demektir. Bu durumda ödemeleri zamanında yapıyor ve uzun zamandır kredi kullanıyorsunuz demektir.

Kredi notunuz yüksek olduğunda kefilsiz kredi alabiliyorsunuz ve başvurularınız reddedilmiyor. Aynı zamanda limit yükseltmede sorun yaşamıyorsunuz.

Ancak kredi notunuz düşük ise hiçbir banka size kredi vermiyor kredi alabilmek için kefile yada teminata ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu bankların kendini güvence altına alabilmek için kurallarından biridir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. burak dedi ki:

  kredi almak icin kredi kartım olması şartmı ?

  1. editor dedi ki:

   Merhaba Burak bey, kredi kartı, kredi notunuzu belli edeceği için kredi kartı kullanmanız ve ödemelerini aksatmamanız yararınıza olacaktır.

BİR YORUM YAZ