KOSGEB Hibe Kredi Alma Şartları

KOSGEB Hibe Kredi Alma Şartları

KOSGEB, genç girişimcileri ve kadın yöneticileri desteklemesi ile bilinmektedir. Bu bağlamda; sağlamış olduğu kredi imkanlarının yanında hibe miktarları da birçok girişimci adayının dikkatini çekmektedir. Eğer sizlerde girişimci adayı iseniz ve herhangi bir bankadan kredi çekmek yerine KOSGEB hizmeti olan hibeli kredi seçeneklerinden yararlanmak istiyor iseniz yazımızı baştan sona okumalı ve konu ile alakalı tüm ayrıntıları öğrenmelisiniz.

Genel İtibari İle KOSGEB

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve girişimcilerin destekçiliğini üstlenen KOSGEB sisteminden yararlanabilmek adına bazı adımların tamamlanmış olması gerekir. Bu bağlamda; girişimcilik eğitim derslerine katılmanız ilk adımı oluşturmaktadır. KOSGEB, nerede ise tüm illerde ofislerini açmıştır. Sizler de konu ile alakalı; eğitim programlarının başvuru süreci ile alakalı olarak bilgilerin en doğrusunu edinmek için kendinize en yakın KOSGEB ofisine gitmelisiniz. Türkiye de yer alan tüm KOSGEB ofislerinin eğitim programları ve kayıt süreçleri aynı değildir. KOSGEB, sizlere uygulamalı girişimcilik dersi verecek ve sonuç itibari ile de işiniz ile alakalı olarak yeni bir proje sunmanızı isteyecektir. Bu adımları şimdi en ince ayrıntılarına kadar inceleyelim.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Derslerine Katılım

KOSGEB, kredilerinden ve hibelerinden yararlanabilmek adına ilk olarak uygulamalı girişimcilik derslerine katılmanız gerekmektedir. Bu derslerin süresi yaklaşık olarak yetmiş saat olarak belirlenmiştir. Girişimciliğin en güncel hallerini öğrenecek ve iş fikriniz ile alakalı olarak düşünmeniz gereken tüm detayları bu dersler yardımı ile edineceksinizdir. Bir de; inovasyon yani yeni fikirler ile alakalı olarak bilgi sahibi olmanız söz konusu olacaktır. Bu halde; iş fikriniz eğer daha önce uygulamaya koyulduysa bile buna bir farklılık katabilmeniz ve bu halde çok daha ticari kar ile karşılaşabileceğiniz bir iş hayatınız söz konusu olacaktır.

 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik derslerinin bir ikamesi de vardır. Bu ikame; yüksek öğretim dersleri ile mümkündür. Bu halde; girişimcilik ile alakalı bir dersi en az elli altı saat almış ve başarılı olarak sonuçlandırmış olmanız gerekir.
 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik derslerine kayıt ve katılım adına; ya bir KOSGEB ofisinden bilgi almalı ya da KOSGEB web sitesini ziyaret etmelisiniz.

İş Planı Hazırlama Kısmı

KOSGEB uygulamalı girişimcilik derslerine katılımın sonucu olarak bir proje sunmanız gerekir. Bu proje; kuracağınız işiniz ile alakalı ve KOSGEB’in istediği şekilde hazırlanmış olmalıdır. Daha önce iş planı hazırlamamış olan kimselerin KOSGEB danışmanlıklarından ücretsiz olarak yardım almaları da mümkündür. İş planı hazırlama adına dikkat edilmesi gereken püf noktaları şöyle anlatalım;

 • İşletmede kazanılması düşünülen paranın nasıl ve nereden kazanılacağı ile alakalı olarak mutlaka bir cevap içeriyor olması gerekir.
 • İşletme eğer iş planı hazırlanır iken faaliyet halinde ise; ne kadar süredir faaliyette olduğu ile alakalı bilgilerin akılda soru işareti yaratmıyor olması gerekir.
 • İşletmenizi henüz kurmadı iseniz; ileri ki zamanlarda beklediğiniz karlılık düzeyi ile alakalı da bir ön görüde bulunmanız gerekmektedir.
 • İş planının ana konusu ticaretin; hangi finansman ile sağlandığı yahut da sağlanması planlandığı ile alakalı da boşluk içermiyor olması gerekir.

KOSGEB Destek Başvuru Süreci Nedir?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik derslerine katılan tüm bireylerin KOSGEB sertifikaları olur. Bu sertifikanın yanına bir de kabul edilmiş iş planının eklenmesi gerekir. Eklenen iş planı ile birlikte; herhangi bir KOSGEB birimine başvuru da bulunmanız gerekir. Başvurunuzu KOSGEB birimi bir değerlendirmeye tabi tutar bu değerlendirme aşamasında; tüm iş planınız, şekil ve sunum halleriniz dikkate alınır. Aslında sizlere uygulamalı girişimcilik dersinde söylenilen şeylere uymuş olmanız halinde başvurunuz asla ret edilmez. KOSGEB; iş planına hibe desteği vermek adına bazı özellikler arar. Bu özelliklerin bir kısmı;

 • Yenilik yaratılabilecek mi?
 • Teknolojik gelişmelerin kullanımı söz konusu olacak mı?
 • Yeni iş fikri herhangi bir gelişme yaratır mı?
 • Katma değer yüksek harcamalar söz konusu olur mu?
 • İşletmenin gelecek ile alakalı beklentileri gerçekçi mi?
 • Ürün ve hizmet üretimi ile alakalı sorunların yaşanabilmesi mümkün mü? Sorularına cevap aramak ile değerlendirilir.

Tüm bu aşamaların ardından KOSGEB; başvurunuzu kabul eder ise yapmanız gereken son adım KOSGEB veri tabanına kaydolmak şeklinde olur.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt

Hibe ve kredi desteği alabilmek adına KOSGEB kurulundan olumlu yanıt aldı iseniz son olarak; KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmanız gerekir. KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini KOSGEB web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bu bağlamda; E – KOBİ adı verilen sistem üzerinden giriş yapabilir ve bundan sonra ise bir kullanıcı adı ve şifre edinebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifresi aldıktan sonra ise; KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir. Bunların ardında KOSGEB; sizlerden gerekli olan evrakları talep edecektir. Fakat siz mutlaka vergi levhanızı baştan hazırlamalısınız.

KOSGEB Destek Limitleri Ne Kadar?

KOSGEB, hibe dahil desteklerini her dönem değiştirmektedir. Bu değişim genel itibari ile rakamlarda olur fakat istenilen belgeler ve adımlar genelde sabit kalır. Güncel kredi ve hibe rakamları şu şekildedir;

 • 50.000 TL hibe alma hakkının yanında bir de faizsiz olarak 100.000 TL’lik kredi imkanı sunulmaktadır.
 • İşletmelerin kuruluşları adına yapılan giderlerin hibe oranı; 2.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Kuruluş dönemi itibari ile makine ve teçhizat giderlerinin belirlenen hibe oranı ise; 18.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • İşletmenin genel giderleri adına verilen hibe desteği ise; üst limit olarak 30.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

İşletme geri ödemesiz hibe miktarının genel toplamı; 50.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.
Sizler de KOSGEB hibeli kredilerinden destek almak istiyorsanız KOSGEB web sitesinden güncel tarihleri takip etmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ