KOSGEB Başvurusu

KOSGEB Başvurusu

1990 yılından beri küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri geliştirmek için destek sağlayan ve karşılıksız yardımda bulunan KOSGEB oldukça kapsamlı destek projeleri sunmakta ve işletmelerin Ar – Ge çalışmaları yürütmesi ve kurumsallaşması gibi konularda da teşvik edip destek sağlar.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyüme isteği ve potansiyeli olan fakat yeterli finansal kaynağı olmayan işletmelerin ayrım yapılmaksızın destek talep edebileceği, hibe kredi ve kobiler için farklı destekler sağlayan KOSGEB’ in çoğu yerde ulaşabileceğiniz ve başvurabileceğiniz birimleri vardır. Kendini geliştirmek ve büyümek isteyen esnaflar ve yeni girişimci olan engellisinde, ev hanımına bütün vatandaşlarımız KOSGEB merkezlerinden başvuru yapabilecekleri gibi, bu adreslerin dışında İŞ KUR birimlerinden de başvuru yapabilmektedirler. Öncelikle kurumun web sitesinde ki ilk kayıt linkinden kaydınızı yapmanız gerekmektedir. İşletmenin kobi olup olmadığına karar verilmesi için kobi beyannamesi doldurulmak zorundadır. Daha sonra bu beyanname kontrol edilir ve duruma göre geri bildirimde bulunulur.

KOSGEB’de Verilen Hizmetler

KOSGEB’de girişimciler için hibe, kredi ve çeşitli fon destekleri verilmekte olduğunu zaten belirtmiştik. Bunun dışında bu hizmetlerden yararlanabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi şart koşulmuştur. Bu eğitimin alınması başvuruları için ise KOSGEB birimleri dışında meslek odaları ve belediyelere de gidebilirsiniz.

Kobi Destek İçin KOSGEB’e Başvuru Aşamaları

Küçük ve orta ölçekli işletmelere esnaf kredisi ve kobi destek imkanı sağlayan KOSGEB başvurusu için, bu esnafların il olarak kobi sayılmasını şart koşmaktadır. Ayrıca işletmeler bağlı oldukları meslek odalarında kayıtlı olmak zorundadırlar. Bu şartları yerine getirmiş olan esnaflar KOSGEB web sitesinden kaydını yaparak, kobi beyannamesi ile bilgilerin olduğu dökümanı doldurup, son olarak da destek istediği projeyi hazırlayıp sunması gerekir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kurul tarafından incelenen başvuru ya onaylanır ya da kabul edilmez. Onaylandığı varsayılan başvurular için uygun görülen ön ödemeli destek ya da proje bittikten sonra verilecek olan hibe ödenek yahut ta kobi kredi desteği imkanı işletmeye sunulur. Bu ve bunun dışında verdiği desteklerle işletmelerin gelişmesini sağlar ve işletmeler arası rekabeti arttırır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ