Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Her konut kredisi ihtiyaç sahibinin tercih ettiği kredi miktarı aynı değildir. Bu miktarın ayarlanmasını etkileyen bazı şartlar, ev değerlemesi, kişinin gelir seviyesi gibi sayılabilecek unsurlar vardır. Konut kredisinin her banka ve finansal kuruluş için farklı olarak belirlenmiş alt ve üst limitleri vardır. Bu alt ve üst limitlerin söz konusu edilmediği hallerde ise; konut kredisi tutarının nasıl belirlenebileceğini anlatalım.

Konut Kredisi Hesaplaması

Konut kredisini alır iken çekilecek kredinin mutlaka tapu sahibi kimsenin adına olması gerekir. Bununla birlikte alınacak dairenin, toprak mülkiyetinin, kat malikliğinin esas değerinin belirlenmesi gerekir. Bu değer belirlemesinin yalnızca evrak kayıtları doğrultusunda gerçekleşmeyeceğini kredinin çekileceği bankanın bu konu ile alakalı olarak ekspertiz gönderiminde bulunacağını bilmeniz gerekir. Ekspertiz gönderiminin yanında tapu sahibinin, kat mülkiyetinin asıl sahibi olan kimsenin sunmuş olduğu gelir beyanına da bakılır. Konut kredisinin çekilebilmesi için gelir beyanının bir şart olduğunu ve tapusu sunulan evin yanında sunulan gelir beyanının geri ödeme koşullarına mutlaka uyması gerektiğini de belirtmek gerekir.

  • Kredi talebinde bulunmuş olduğunuz bankanın gönderdiği ekspertizin ev değerlemesi konut kredisi miktarının ilk basamağını oluşturur.
  • Ekspertizin belirlediği değer üzerinden; her bankada farklı yüzdelerin olabileceği kaydı ile maksimum yüzde yetmiş beş tutarına dek kredi çekilebilecektir.
  • Evin bulunduğu mekan, evin içerisinde var olan lüks demir başlar, evin merkezi konumu vs. gibi durumların makul tutulması kredi miktarı ile evin esas değerinin çok daha yakın olabilmesini sağlayacaktır. Aksi halde; konut kredisi tutarı ile evin esas değeri tutarı arasında enteresan bir fark ortaya çıkabilecektir. Bu önemli bir durumdur, dikkat etmek gerekir.

Konut Kredisinde Gelir Beyanı Sunulmaz İse Ne Olur?

Konut kredisi çekmek isteyen, alacağı konutun krediye uygun olması dahilinde bile gelir beyanında bulunamayan kimselerin; konut kredisi çekebilme ihtimali başvuru yapılan banka ve finansal kuruluşa göre farklılık göstermektedir.

  • Gelir beyanında bulunamadığınız zamanlarda bazı bankaların başvurunuzu değerlendirmesi sırasında sizlerin ipotek hakkı sunabilmesi mümkündür.
  • Bazı bankaların gelir beyanı sunulamaması halinde; kefil beyanı da kabul edilmektedir. Fakat sunulan kefilin mutlaka gelir beyanında bulunabilmesi yahut da ipotekli olarak sunulabileceği bir taşınmazının olması şartı aranır.

Faiz Oranları Önemlidir

Konut kredisi hesaplamalarını etkileyen maksimum faktörlerden biri; faiz oranıdır. Faiz oranlarının yüksek olduğu bir dönemde çekilen konut kredisinin alınacak konutun birkaç kat fiyatı kadar geri ödemeyi ortaya çıkarabileceğini belirtmiş olalım.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ