Konut Kredisi Faiz Oranları İndirildi Mi?

Konut Kredisi Faiz Oranları İndirildi Mi?

Konut faiz oranlarındaki değişimin temel nedeni 15 Temmuz darbe girişimidir. Bu girişim sonrasında yatırımcıların imkanlarını arttırmak, vatandaşların konutlar ile alakalı olarak sıkıntılarını çözmek maksatlı olarak merkez bankası faiz uygulamalarında indirime gitmiştir. Merkez bankasının uyguladığı faiz indirimleri diğer tüm özel ve kamu sektörüne ait bankaların da bu konu ile alakalı olarak önünü açmış ve her banka faiz indirimleri konusunda ekstra avantajlar ile müşterilerine hitap etmeye başlamıştır.

Hangi Bankalar Konut Kredisi Faiz Oranlarında İndirime Gitti?

Konut kredisi faiz oranlarında indirime giden bankaların başında; Garanti bankası ve Denizbank gelmektedir. Her iki bankada aslında vade seçeneklerine göre faiz oranlarını ayarlamaktadır. Fakat Denizbank, 120 ay vadeye kadar sunulan konut kredileri için faiz oranını %0,87 oranına düşürmüştür.

Garanti bankası konut kredisi faiz oranları Deniz bankası konut kredisi faiz oranlarına göre 0,02 miktarında daha fazla olacak şekilde ayarlamıştır. %0,89 faiz oranı ile sunulan konut kredisinin vadesi ise; 120 aya göre ayarlanmıştır.

Emlak Konut İle Kredi

Devlet eli ile yürütülen emlak konut; konut kredisi, konut teslimatı ve vatandaşların konut teminatı için 15 Temmuz sonrasında konut kredisi faiz oranlarını; %0,70’e kadar geri çekmiştir. Emlak konut ve merkez bankası para politikası örnekleri ile değişen banka konut kredisi faiz oranları en genel tabiri ile;

  • Ziraat bankası tarafınca; minimum vade seçenekleri için 0,82 oranında iken maksimum vade seçenekleri için; 0,95 oranına kadar düşürülmüştür.
  • Türk ekonomi bankası aynı şekilde konut kredisi faiz oranlarını vadeler ile doğru orantılı olarak değiştirmiş ve 10 yıla kadar vade sunulan tüm kredilerin faiz oranlarını; 0,99’a düşürmüştür.
  • Vakıf bankası minimum vade seçenekleri ile sunulan konut kredilerinin faiz oranlarını; 0,80 şeklinde belirlemiş iken orta vadeli faiz oranlarını; 0,90 olarak ayarlamıştır. Maksimum süreye tabi konut kredisi seçenekleri için belirlenen faiz oranı ise; 0,95 şeklindedir.
  • Halk bankası da tüm bu konut kredisi faiz indirimleri ile birlikte yeni bir konut kredisi faiz oranı paketini hayata geçirmiştir. Kısa, orta ve uzun vadeli kredi seçenekleri ile ayrım yapılmış ve maksimum kredi faiz oranını %1’in altında tutmuştur.

KONUT KREDİSİ ALMA ŞARTLARI

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ