Konut Kredisi Başvurusu İçin Aranan Şartlar

Konut Kredisi Başvurusu İçin Aranan Şartlar

Konut kredisi yardımı ile ev sahibi olmak isteyenler kervanında yer alıyor iseniz; bankaların vade ve faiz oranlarını öğrenmekten önce sizlerden talep edileceği kesin evrakları hazırlamanızı tavsiye ederiz. Aslında her banka ve finansal kuruluş farklı evraklar talep edebilme yetkisine sahiptir. Fakat sizler; genel kabul gören evrakları hazırlar iseniz işiniz kolaylaşacaktır. Peki, hangi banka hangi evrakı talep edecek, şimdi hepsini tek tek inceleyelim.

İlk Adım Gelir Belgesi Sunumudur

Konut kredisi çekmek niyetinde iseniz mutlaka beyan edebileceğiniz bir gelirinizin olması gerekir. Şöyle ki; aile içerisinde çalışan bir kimsenin mutlak suret ile var olması, konut kredisi çekebilmeniz açısından yeterli değildir. Konut kredisi yalnızca satın alınacak konutun tapuya kayıtlı sahibi tarafından çekilebilir. Bu sebeple hane içerisinde herhangi birinin değil mutlaka tapu sahibinin gelir beyanında bulunabilmesi gerekir. Çeşitli bankalar bazı kredi kalemleri için gelir beyanına ek olarak kefil yahut da şerh gösterimi de talep edebilmektedirler.

Gelir beyanının gerekliliği; bankanın mutlaka vermiş olduğu nakit tutarını güvence altına alabilmesinden geçmektedir. Eğer konutu siz alacaksanız fakat beyan edebileceğiniz bir geliriniz yok ise yapabileceğiniz tek şey alacağınız konutu hane içerisinde gelir sahibi olan herhangi biri adına tapuya kayıt ettirmek olmalıdır.

Emeklilerin Gelir Beyanı

Emekli kimselerin konut kredisi alabilmeleri için gelir beyanında bulunabilmeleri düşük bir ihtimaldir. Zaten emeklilerin yasal olarak herhangi bir işte kayıtlı olarak çalışmaları da yasaktır. Bu sebepledir ki; emekli olan kimseler konut kredisi çekecekleri zaman emekli maaşlarını gelir beyanı yerine sunabileceklerdir. Aynı zamanda bu emekliliği sunma işlemi emeklilerin maaşlarını ipotek ettirmeleri anlamını taşır.

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Olan Evraklar

Gelir belgesi ile birlikte sunulması gereken ikinci evraklar topluluğu satın alınacak konut ile alakalıdır. Şöyle ki; satın alacağınız konutun değerini belli eden evrakların, tapuya kayıtlı belgelerinin vs. özel ve resmi evrakların da bankaya sunulması şarttır.

Yalnızca hazır evler için çekilen konut kredileri olmadığı için yalnızca toprağın olduğu henüz binasının dikilmemiş olduğu konutlar da vardır. Bu tarz konutlar için; bankaya teslim edilmesi gereken evraklar arasında inşaat kayıtları, ruhsat bilgileri teslim edilmelidir.

Farklı olarak yapımı bitmiş ve hazır daire şeklindeki konutlar için konut kredisi çekme planınız var ise; gelir belgeniz ile kat mülkiyetinizi gösteren resmi evrakı sunmanız yeterli olacaktır.

Başvuru Esnasında Gerekli Olan Ekspertiz Raporu

Her bankanın teslim edilen evraklardan ziyade bir ekspertiz gönderim usulü vardır. Bu usulün asıl sebebi; alınacak olan dairenin yahut da topraktan alınan kat mülkiyetinin asıl değerini ölçmektir. Gönderilen ekspertizin belirlemiş olduğu ana değerler ve bankanın ciddiye aldığı esas usuller çerçevesinde alınacak olan kredinin miktarı, faiz oranı ve vade seçenekleri belirlenir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ